Jako kluk byl mrňous, ale za rok zázračně vyrostl. Bůh na mě dohlížel, říká nejdražší gólman planety

ČTK ČTK
20. 7. 2018 12:42
Brazilec Alisson Becker se přestupem z AS Řím do Liverpoolu za 65 milionů liber (asi 1,9 miliardy korun) stal nejdražším fotbalovým brankářem historie.
Alisson Becker si zachytal i proti Plzni
Alisson Becker si zachytal i proti Plzni | Foto: Tomáš Liška

Liverpool -  V mládí se přitom Alisson obával, že profesionálním gólmanem nikdy nebude. Dlouho se totiž nedokázal rovnat svým vrstevníkům.

"Fyzicky jsem dospěl až později, takže všichni brankáři v mém věku byli vyšší a silnější než já. Při testech nás známkovali, přičemž pětka byla nejlepší. A zatímco moji spoluhráči získávali pětku, já byl pořád na dvojce. Pro brankáře to nebylo dobré a klub i já jsme se začali bát, že nevyrostu," vzpomínal Alisson na své začátky pro The Players Tribune.

Obavy se však nepotvrdily a odchovanec Internacionalu dorostl do 191 centimetrů. "Bůh na mě dohlížel a počkal si. Díky menšímu vzrůstu jsem hodně pracoval na technice a hodně jsem se zlepšoval. A pak se stal zázrak. Za rok jsem vyrostl o 20 centimetrů. Najednou jsem měl k technice i fyzické předpoklady," uvedl.

Motivací pro něj byl i starší bratr Muriel, rovněž brankář. "Celé dětství jsem nebyl nejlepším brankářem v rodině a bratrská rivalita mě neustále motivovala. On moc dobře věděl, jak mě popichovat. Pomohlo mi to i naučit se krotit své emoce. Kvůli bratrovi jsem brankářem," dodal.

Brankářské řemeslo měl v krvi. "Matka chytávala na škole v házené, dědeček byl fotbalovým brankářem na amatérské úrovni. A otec chodil do branky v týmu se svými kolegy z práce. Když jsme chodili s kamarády hrát, tak do branky vždy posílali ty malé kluky. Mě to ale nevadilo. Já to naopak miloval," řekl Alisson.

Postupně se z něj stal nejlepší brankář brazilské ligy a dostal se i do národního týmu. Všimli si ho i v Evropě a před dvěma roky zamířil do AS Řím, kde se v první sezoně spíše učil, ale v uplynulém ročníku už byl jedničkou a vypracoval se až mezi nejlepší gólmany světa. Nyní by měl svůj vzestup potvrdit v kádru finalisty Ligy mistrů Liverpoolu.

"Mám hroznou radost. Splnil se mi sen, že budu oblékat dres tak prestižního klubu. Je to pro mě obrovský krok vzhůru," řekl pětadvacetiletý brazilský reprezentant.

K přestupu ho ponoukala i největší hvězda Liverpoolu Muhammad Salah, který rovněž působil v AS Řím. "Poslal mi zprávu: Hej, na co čekáš. Pojď k nám," prozradil Alisson. "Tak jsem mu odpověděl, ať je v klidu, že jsem na cestě. Jsem opravdu rád, že mám možnost opět hrát po jeho boku," dodal.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Poslanci uctili minutou ticha zesnulého Jaroslava Kuberu

Poslanci uctili před zahájením první letošní schůze minutou ticha památku Jaroslava Kubery. Předseda Senátu a dlouholetý teplický primátor náhle zemřel v pondělí. Horní komora navrhne vládě vyhlášení státního smutku.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku, před tím byl jejím místopředsedou. V novodobé historii Česka je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů. Senátorem byl dvě desetiletí. V Teplicích působil jako primátor téměř čtvrt století. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy