Jak Zlín poznával Evropu: Je to rychlejší než liga, řekl Vukadinovič. Tým uklidňoval Jiráček

Adam Sušovský Adam Sušovský
15. 9. 2017 7:45
V olomouckém azylu a ne v kdovíjak euforické atmosféře, za hustého deště a s výkonem, který měl k tomu vítěznému daleko. Tak začal Zlín svou pouť v Evropské lize. Bezbrankovou remízu 0:0 s moldavským Sheriffem Tiraspol - papírově nejslabším soupeřem ve své skupině - považoval moravský celek za vydřenou. A získaný bod vzhledem k průběhu zápasu jako zisk.
Technicky vyspělejší i rychlejší hosté měli většinu zápasu průběh hry pod kontrolou.
Technicky vyspělejší i rychlejší hosté měli většinu zápasu průběh hry pod kontrolou. | Foto: Dalibor Sosna

Olomouc - Vlastně z toho byly docela smíšené pocity. Dopředu se totiž tak nějak tušilo, že jestli se může Zlín ve své skupině Evropské ligy s někým měřit a taky reálně myslet na vítězství, bude to Sheriff Tiraspol. Hned v prvním utkání v olomouckém azylu měl ale moravský celek ke třem bodům hodně daleko. 

Vlastně byl rád za ten jeden jediný, který získal. Bezbranková remíza 0:0 byla výslovně označená za vydřenou. A taky byla nejspíš maximem, které Zlín v daný zápas byl schopný uhrát. 

Hosté vítěze českého poháru zaskočili hlavně na začátku, kdy Zlínu téměř patnáct minut nepůjčili míč a ve velkém tlaku kombinovali na jeho polovině.

"Jiráček (kapitán) na nás musel furt mluvit. Zjistili jsme, že ten soupeř hrál tak, jak jsem já osobně vůbec nečekal. Byli rychlí, dobře se pohybovali. Ten bod musíme brát," přiznal po zápase Vukadin Vukadinovič.

Co se vám po výsledku 0:0 a hlavně výkonu v premiérovém zápase v Evropské ligy honí hlavou?

"Byl to náš první zápas v Evropě, takže se bod asi musí počítat. Soupeř byl výborný. Sami jste to viděli, jak jsme se prvních patnáct minut hledali. Je to o stupeň rychlejší než liga. Podržel nás gólman, my měli pak nějaké náznaky a nedotáhli nějaké brejky. Škoda."

Jak jste se dokázali uklidnit?

"Jiráček na nás musel pořád mluvit, je daleko zkušenější než my. Trenér taky. Ten fotbal byl daleko rychlejší, než na jaký jsme byli v lize zvyklí. Když jsme soupeře pustili hrát a zalezli, běhali jsme bez balónu a dostali se pod tlak. Už víme, že takhle to v Evropě hrát nejde. Nemůžeme se bát, musíme hrát dopředu."

Taky jste hlavně ze začátku vypadali hodně nervózně a ztráceli balóny. V průběhu druhého poločasu už to bylo ale lepší, začali jste si více věřit?

"Říkali jsme si, že se s nimi dá hrát. Oni nás přitlačili hlavně prvních patnáct minut, pak jsme se do toho dostali a už takový tlak neměli. Oni vylezli, nějaké šance jsme měli. Ale škoda brejků, které jsme zkazili."

Je na vaší hře pořád hodně znát nesehranost?

"Asi jo. Přišla spousta nových hráčů, kvalitních hráčů. Ale pořád je brzy, musí si to všechno sednout. Některé věci ještě neděláma automaticky, ale věřím tomu, že to bude rychlé. Máme teď spoustu zápasů a každým to bude lepší."

Nakonec jste Sheriff pozlobili i vy, vy sám jste si jednu šanci vytvořil. Co chybělo k jejímu lepšímu zakončení?

"Gól. Byla to stoprocentní šance, mrzí mě to. Koukal jsem, jestli tam někdo nenabíhá, že bych mu to strčil do prázdné. Ale nikdo tam nebyl, tak jsem vystřelil a gólman to vyrazil."

Když to tedy shrneme, berete ten bod jako zisk, nebo ztrátu? Třeba i ohledem na to, že vás teď ve skupině čekají papírově mnohem těžší soupeři.

"Chtěli jsme vyhrát, samozřejmě. Ale zjistili jsme, že hrál ten soupeř tak, jak jsem já osobně fakt nečekal. Byli rychlí, dobře se pohybovali. Musíme ten bod brát, vždyť měli šance, kdy nás náš gólman hodně podržel."

 

Právě se děje

před 6 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy