Jak Zlín poznával Evropu: Je to rychlejší než liga, řekl Vukadinovič. Tým uklidňoval Jiráček

Adam Sušovský Adam Sušovský
15. 9. 2017 7:45
V olomouckém azylu a ne v kdovíjak euforické atmosféře, za hustého deště a s výkonem, který měl k tomu vítěznému daleko. Tak začal Zlín svou pouť v Evropské lize. Bezbrankovou remízu 0:0 s moldavským Sheriffem Tiraspol - papírově nejslabším soupeřem ve své skupině - považoval moravský celek za vydřenou. A získaný bod vzhledem k průběhu zápasu jako zisk.
Technicky vyspělejší i rychlejší hosté měli většinu zápasu průběh hry pod kontrolou.
Technicky vyspělejší i rychlejší hosté měli většinu zápasu průběh hry pod kontrolou. | Foto: Dalibor Sosna

Olomouc - Vlastně z toho byly docela smíšené pocity. Dopředu se totiž tak nějak tušilo, že jestli se může Zlín ve své skupině Evropské ligy s někým měřit a taky reálně myslet na vítězství, bude to Sheriff Tiraspol. Hned v prvním utkání v olomouckém azylu měl ale moravský celek ke třem bodům hodně daleko. 

Vlastně byl rád za ten jeden jediný, který získal. Bezbranková remíza 0:0 byla výslovně označená za vydřenou. A taky byla nejspíš maximem, které Zlín v daný zápas byl schopný uhrát. 

Hosté vítěze českého poháru zaskočili hlavně na začátku, kdy Zlínu téměř patnáct minut nepůjčili míč a ve velkém tlaku kombinovali na jeho polovině.

"Jiráček (kapitán) na nás musel furt mluvit. Zjistili jsme, že ten soupeř hrál tak, jak jsem já osobně vůbec nečekal. Byli rychlí, dobře se pohybovali. Ten bod musíme brát," přiznal po zápase Vukadin Vukadinovič.

Co se vám po výsledku 0:0 a hlavně výkonu v premiérovém zápase v Evropské ligy honí hlavou?

"Byl to náš první zápas v Evropě, takže se bod asi musí počítat. Soupeř byl výborný. Sami jste to viděli, jak jsme se prvních patnáct minut hledali. Je to o stupeň rychlejší než liga. Podržel nás gólman, my měli pak nějaké náznaky a nedotáhli nějaké brejky. Škoda."

Jak jste se dokázali uklidnit?

"Jiráček na nás musel pořád mluvit, je daleko zkušenější než my. Trenér taky. Ten fotbal byl daleko rychlejší, než na jaký jsme byli v lize zvyklí. Když jsme soupeře pustili hrát a zalezli, běhali jsme bez balónu a dostali se pod tlak. Už víme, že takhle to v Evropě hrát nejde. Nemůžeme se bát, musíme hrát dopředu."

Taky jste hlavně ze začátku vypadali hodně nervózně a ztráceli balóny. V průběhu druhého poločasu už to bylo ale lepší, začali jste si více věřit?

"Říkali jsme si, že se s nimi dá hrát. Oni nás přitlačili hlavně prvních patnáct minut, pak jsme se do toho dostali a už takový tlak neměli. Oni vylezli, nějaké šance jsme měli. Ale škoda brejků, které jsme zkazili."

Je na vaší hře pořád hodně znát nesehranost?

"Asi jo. Přišla spousta nových hráčů, kvalitních hráčů. Ale pořád je brzy, musí si to všechno sednout. Některé věci ještě neděláma automaticky, ale věřím tomu, že to bude rychlé. Máme teď spoustu zápasů a každým to bude lepší."

Nakonec jste Sheriff pozlobili i vy, vy sám jste si jednu šanci vytvořil. Co chybělo k jejímu lepšímu zakončení?

"Gól. Byla to stoprocentní šance, mrzí mě to. Koukal jsem, jestli tam někdo nenabíhá, že bych mu to strčil do prázdné. Ale nikdo tam nebyl, tak jsem vystřelil a gólman to vyrazil."

Když to tedy shrneme, berete ten bod jako zisk, nebo ztrátu? Třeba i ohledem na to, že vás teď ve skupině čekají papírově mnohem těžší soupeři.

"Chtěli jsme vyhrát, samozřejmě. Ale zjistili jsme, že hrál ten soupeř tak, jak jsem já osobně fakt nečekal. Byli rychlí, dobře se pohybovali. Musíme ten bod brát, vždyť měli šance, kdy nás náš gólman hodně podržel."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy