Jak sestavujeme žebříček Top 50

Sport Sport
27. 5. 2013 15:14
Žebříček 50 nejvlivnějších mužů a žen českého fotbalu sestavuje fotbalový publicista a reportér deníků Insider a Aktuálně.cz Luděk Mádl.
Národní stadión ve Varšavě před utkáním Německa s Itálií v semifinále Eura 2012.
Národní stadión ve Varšavě před utkáním Německa s Itálií v semifinále Eura 2012. | Foto: Reuters

Žebříček 50 nejmocnějších mužů a žen českého fotbalu sestavuje fotbalový publicista a reportér deníků Insider a Aktuálně.cz Luděk Mádl.

Jeho první podoba vychází v Mádlově knize Kmotr Fotbal, která se na pultech knihkupectví objeví počátkem června 2013. Na našem webu (sport.aktualne.cz) najdete vždy nejčerstvější, aktualizovanou verzi.

Žebříček je sestaven na základě veřejně dostupných údajů, ale také investigativních zjištění Luďka Mádla, z jeho rozhovorů s lidmi z fotbalového prostředí i podle letitých zkušeností s poměry v tuzemské kopané. Zohledňuje v první řadě možnosti lidí ze žebříčku definovat a uskutečňovat strategické kroky ve vedení fotbalu, jejich pravomoci formální i neformální.

Moc a vliv se odvozují nejen od funkce, ale i od respektu, jemuž se daná osoba těší. Tento respekt může generovat majetek dotyčného, délka jeho působení ve fotbale a zejména vztahová platforma, kterou si v něm vybudoval, stejně tak mediální dosah příslušné osoby.

V žebříčku jsou i lidé, kteří přímo či nepřímo generují českému fotbalu peníze, nebo ti, kteří vytvářejí mediální obraz fotbalu.

Pro zajímavost: do "prvního vydání" TOP 50 se dostalo 24 funkcionářů, 9 majitelů klubů (přičemž ve třech případech se tyto kategorie prolínají), 5 hráčských agentů, 4 trenéři, 2 hráči aktivní a 1 nedávný, 3 zástupci médií, 2 představitelé sponzorů a 2 reprezentanti státu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na počest zesnulého předsedy Senátu Kubery bude pondělí 3. února v Česku dnem státního smutku. Usnesení vlády ukládá vyvěšení vlajek na půl žerdi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Šéf ČTÚ rezignoval kvůli aukci 5G kmitočtů

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák dnes rezignoval. Důvodem je snaha ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Novák to uvedl v rezignačním dopise zveřejněném na Twitteru.

Ministerstvo vedené vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) dnes vládě předložilo materiál o dalším směřování aukce, který s ČTÚ jako organizátorem soutěže nekonzultovalo. Novák stál v čele regulačního úřadu od roku 2013. Předtím působil na ministerstvu průmyslu jako ředitel divize digitální ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy