Jak sestavujeme žebříček Top 50

Sport Sport
27. 5. 2013 15:14
Žebříček 50 nejvlivnějších mužů a žen českého fotbalu sestavuje fotbalový publicista a reportér deníků Insider a Aktuálně.cz Luděk Mádl.
Národní stadión ve Varšavě před utkáním Německa s Itálií v semifinále Eura 2012.
Národní stadión ve Varšavě před utkáním Německa s Itálií v semifinále Eura 2012. | Foto: Reuters

Žebříček 50 nejmocnějších mužů a žen českého fotbalu sestavuje fotbalový publicista a reportér deníků Insider a Aktuálně.cz Luděk Mádl.

Jeho první podoba vychází v Mádlově knize Kmotr Fotbal, která se na pultech knihkupectví objeví počátkem června 2013. Na našem webu (sport.aktualne.cz) najdete vždy nejčerstvější, aktualizovanou verzi.

Žebříček je sestaven na základě veřejně dostupných údajů, ale také investigativních zjištění Luďka Mádla, z jeho rozhovorů s lidmi z fotbalového prostředí i podle letitých zkušeností s poměry v tuzemské kopané. Zohledňuje v první řadě možnosti lidí ze žebříčku definovat a uskutečňovat strategické kroky ve vedení fotbalu, jejich pravomoci formální i neformální.

Moc a vliv se odvozují nejen od funkce, ale i od respektu, jemuž se daná osoba těší. Tento respekt může generovat majetek dotyčného, délka jeho působení ve fotbale a zejména vztahová platforma, kterou si v něm vybudoval, stejně tak mediální dosah příslušné osoby.

V žebříčku jsou i lidé, kteří přímo či nepřímo generují českému fotbalu peníze, nebo ti, kteří vytvářejí mediální obraz fotbalu.

Pro zajímavost: do "prvního vydání" TOP 50 se dostalo 24 funkcionářů, 9 majitelů klubů (přičemž ve třech případech se tyto kategorie prolínají), 5 hráčských agentů, 4 trenéři, 2 hráči aktivní a 1 nedávný, 3 zástupci médií, 2 představitelé sponzorů a 2 reprezentanti státu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy