Jak sestavujeme žebříček Top 50

Sport Sport
27. 5. 2013 15:14
Žebříček 50 nejvlivnějších mužů a žen českého fotbalu sestavuje fotbalový publicista a reportér deníků Insider a Aktuálně.cz Luděk Mádl.
Národní stadión ve Varšavě před utkáním Německa s Itálií v semifinále Eura 2012.
Národní stadión ve Varšavě před utkáním Německa s Itálií v semifinále Eura 2012. | Foto: Reuters

Žebříček 50 nejmocnějších mužů a žen českého fotbalu sestavuje fotbalový publicista a reportér deníků Insider a Aktuálně.cz Luděk Mádl.

Jeho první podoba vychází v Mádlově knize Kmotr Fotbal, která se na pultech knihkupectví objeví počátkem června 2013. Na našem webu (sport.aktualne.cz) najdete vždy nejčerstvější, aktualizovanou verzi.

Žebříček je sestaven na základě veřejně dostupných údajů, ale také investigativních zjištění Luďka Mádla, z jeho rozhovorů s lidmi z fotbalového prostředí i podle letitých zkušeností s poměry v tuzemské kopané. Zohledňuje v první řadě možnosti lidí ze žebříčku definovat a uskutečňovat strategické kroky ve vedení fotbalu, jejich pravomoci formální i neformální.

Moc a vliv se odvozují nejen od funkce, ale i od respektu, jemuž se daná osoba těší. Tento respekt může generovat majetek dotyčného, délka jeho působení ve fotbale a zejména vztahová platforma, kterou si v něm vybudoval, stejně tak mediální dosah příslušné osoby.

V žebříčku jsou i lidé, kteří přímo či nepřímo generují českému fotbalu peníze, nebo ti, kteří vytvářejí mediální obraz fotbalu.

Pro zajímavost: do "prvního vydání" TOP 50 se dostalo 24 funkcionářů, 9 majitelů klubů (přičemž ve třech případech se tyto kategorie prolínají), 5 hráčských agentů, 4 trenéři, 2 hráči aktivní a 1 nedávný, 3 zástupci médií, 2 představitelé sponzorů a 2 reprezentanti státu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 51 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy