Jak Pelta nakupuje smír: klokaní válka za víc než 20 milionů

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 11. 2013 5:00
Deník Insider zjistil některé dosud neznámé detaily o Peltově transakci v takzvané válce o Bohemians.
Válka o Bohemku je zčásti vyřešena. Zbývá ale například přivést peníze za přestup Jana Morávka (na snímku v dresu Augsburgu) na správný účet.
Válka o Bohemku je zčásti vyřešena. Zbývá ale například přivést peníze za přestup Jana Morávka (na snímku v dresu Augsburgu) na správný účet. | Foto: www.fcaugsburg.de

Praha Fotbalová asociace vložila do smíru mezi válčícími stranami kolem slavné značky Bohemians 20 milionů korun. Z toho zhruba 12 milionů zinkasoval podnikatel Michal Vejsada, vlastník akcií FC Bohemians Praha, a.s., klubu, který v roce 2005 skončil v konkurzu. FAČR si od něj jeho akcie koupila.

Deník Insider ve středečním vydání publikoval některé dosud neznámé detaily o celé transakci, kterou šéf českého fotbalu Miroslav Pelta splnil jeden ze svých hlavních předvolebních slibů.

Finále Peltovy akce se odehrálo v pražské kanceláři právnické firmy Havel, Holásek & Partners. 12. listopadu se tu rozeběhla po papíře pera, která na příslušné smlouvy zanesla podpisy Miroslava Pelty, dále Dariusze Jakubowicze, šéfa Bohemians 1905, a také členů tzv. skupiny Vejsada.

Vejsada: Musel jsem hodně slevit

Vejsada už nyní celou situaci nekomentuje. Před podpisem smluv hovořil o tom, že musel hodně ustoupit, a do peněženky se mu proto vrátí vlastně jen náklady, které za osm let, po které spor trvá, vynaložil na právní zastoupení.

Své pohledávky uplatněné v konkurzu Fotbalové asociaci postoupili někteří členové věřitelského výboru. Například hráčský agent Pavel Vandas ji Peltově asociaci prodal za 675 000 korun, právník Jiří Křížek zinkasoval podle informací Insideru 2 miliony a Tomáš Böhm, ředitel Státní knihovny v Klementinu, pak 300 tisíc korun. Byla splacena i pohledávka společnosti Bohemians Football ve výši 3,75 milionu korun.

Fotbalová asociace tak vedle akcií Vejsadovy Bohemky získala i zmiňované pohledávky. A všechno, co FAČR těmito transakcemi nabyla, měla podle dohody ve velmi rychlém časovém úseku převést na Bohemians 1905. Je dokonce možné, že tato část transakce již proběhla, píše Insider.

Ve věřitelském výboru by tak měli nadále setrvat Bohemians 1905, Družstvo fanoušků Bohemians, drobní věřitelé a zejména Finanční úřad pro Prahu 10, který si v konkurzu nárokuje 5 milionů úvěru + 7 milionů korun na penále.

Čeká se na peníze za Morávka

Nyní se čeká na to, až se role nového konkurzního správce ujme Robert Hynek a až se dořeší spor s německým klubem Schalke 04 o vyplacení zbytku odstupného za hráče Jana Morávka.

Z této sumy by Fotbalová asociace ráda alespoň částečně saturovala svůj vklad do celého příběhu.

Válka o Bohemians začala v roce 2005, kdy Vejsadova Bohemka skončila v konkurzu. Vzápětí se spustila lavina právních sporů vedených s fotbalovou asociací, s klubem Bohemians 1905, jehož legitimitu a nástupnická práva „skupina Vejsada“ neuznávala. Posléze přišly na řadu soudy také s německým klubem Schalke 04.

Ten si totiž v roce 2009 koupil od Bohemians 1905 hráče Jana Morávka. Ale uhradil za něj jen první splátku 0,3 milionu eur. Doplatek ve výši 1,95 milionu eur zůstává dodnes v kase německého klubu, protože situaci opanovala právní nejistota, komu tyto peníze patří. Hlásili se o ně jak Bohemians 1905, tak správce konkurzní podstaty, který práva na hráče, již ve zkrachovalých Bohemians k datu vyhlášení konkurzu působili, zapsal do konkurzní podstaty. Což se vzápětí stalo terčem tzv. vylučovací žaloby, dodnes nedořešené.

Dva lidé rozhodnou: správce a soudkyně z Essenu

Jak to s penězi za Morávka dopadne, bude nyní záležet do značné míry na dvou lidech. Jednak na novém konkurzním správci Robertu Hynkovi, jednak na Regině Deschamps, soudkyni zemského soudu v Essenu.

U Hynka půjde o to, zda bude stále trvat na aktuálním soupisu konkurzní podstaty, do něhož jeho předchůdce Tuma zapsal i práva na hráče působící v klubu ve chvíli vyhlášení konkurzu. Pak by mohl do konkurzní podstaty nárokovat i peníze, které v Bohemians 1905 inkasovali i jako podíl na přestupu Václava Kadlece ze Sparty do Frankfurtu nebo třeba za útočníka Nešpora přestoupivšího do Mladé Boleslavi.

Jako pravděpodobnější se však jeví, že Hynek strategii svých předchůdců změní.

Regina Deschamps už se s aktéry případu Bohemians sešla v Essenu při projednávání žaloby, kterou správce konkurzní podstaty Draslar podal na Schalke 04, a to skrze neuhrazení doplatku za přestup fotbalisty Jana Morávka. Správce už tuto žalobu stáhl.

Nyní ale na stole essenské soudkyně leží ještě žaloba Bohemians 1905, která se po Schalke domáhá téhož, tedy odstupného za Morávka.  Podle informací Insideru by mělo být soudní jednání v této věci nařízeno nejpozději do konce roku.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy