Jak křepčí při gólu Anglie premiér a Jamesova penalta

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
27. 6. 2010 11:34
Fotbalový deník, díl 19.
Vysvlékne premiér Cameron na oslavu vítězství nad Německem aspoň sako?
Vysvlékne premiér Cameron na oslavu vítězství nad Německem aspoň sako? | Foto: Reuters

Když politický šéfreportér britské BBC Nick Robinson usedl v předvečer summitů G8 a G20 k exkluzivnímu rozhovoru s britským premiérem Davidem Cameronem, mezi otázky týkající se křehkosti oživení světové ekonomiky a rizika pádu do další fáze recese zařadil zcela samozřejmě i tu připomínající, že anglickou fotbalovou reprezentaci čeká v osmifinále světového šampionátu Německo.

Na Cameronovi bylo patrné, s jakou radostí zrovna na toto téma pohovoří. Robinsonovi sdělil, že by rád aspoň část zápasu shlédl společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oba politici mají v plánu zmizet z jednání dvaceti hlav států a šéfů vlád a podívat se společně na druhou půli klíčového duelu.

Cameron novináře ujistil, že pokud se podaří Anglii skórovat (Robinson si na svém blogu troufá premiéra opravit: píše, že zajisté myslel „když" - sémantický rozdíl v použití anglických slůvek "if" a "when"), nehodlá si přes hlavu přetáhnout národní dres a běhat v návalu radosti po pokoji.

Pokud David Cameron hovoří pravdu, pak bude zřejmě jedním z mála fanoušků Anglie, který si nehodlá při úspěchu svého týmu náležitě zakřepčit.

Každý ohlas přicházející před odpoledním duelem z Anglie dokazuje, jak strašně moc kolébka fotbalu po úspěchu nad Němci touží. Jak se utvrzuje v tom, že okamžik, kdy bude německý soupeř v klíčovém zápase šampionátu přemožen, přišel právě teď.

Kapitán anglické reprezentace z roku 1990 Terry Butcher tak například ve svém sloupku v deníku Daily Mirror prozradil, že Anglie je lepší než Německo a právě dnes pomstí bolest, kterou on sám stále cítí při vzpomínce na 20 let staré semifinálové vyřazení  po penaltovém rozstřelu.  Butcher dramaticky poznamenává, že stěží uběhne den, aby si nepomyslel, jak to vše mohlo být jinak a jak blízko jeho tým byl k přepsání historie.

Historie je vůbec mocná motivátorka a nemusí to být jen ve smyslu pomsty. Kapitán současného anglického týmu Rio Ferdinand tak své spolubojovníky upomenul na zápas proti Němcům na jejich vlastní půdě v Mnichově v roce 2001, kdy anglický tým zvítězil rozdílem čtyř branek 5:1. Robinsonovi prý stačí k povzbuzení pohlédnout na fotografii, která zobrazuje světelnou tabuli Olympijského stadionu v Mnichově po skončení duelu.

"Tu fotku miluji. Mám ji pověšenou doma," citoval Ferdinanda deník The Sun, který neodolal a otiskl ji s prosbyplným titulkem: "Podívejte se na to a zopakujte to!"

Foto: Aktuálně.cz

Nejčtenější anglický deník si na podporu víry, že tentokrát už to vyjde, povolal i bývalého německého kanonýrka a trenéra reprezentace Jürgena Klinsmanna. Ten v rozhovoru tvrdí, že Anglie může Německo porazit v normální hrací době, pokud by však došlo na penalty, domnívá se, že stres anglické hráče přemůže.

„My Němci nemyslíme na to, že jsme předchozí duely vyhráli právě na penalty. Jsou to vždy Angličané, kteří toto téma připomenou. Pokud jste na straně poraženého, je pro vás stresující, když se pokoušíte takovou zkušenost strávit," domnívá se pamětník italského šampionátu z roku 1990.

Přijde-li skutečně na řadu penaltový rozstřel, dopředu se do něj coby exekutor přihlásil anglický gólman David James s mnohoznačným konstatováním, že někteří hráči si prostě na kopnutí penalty netroufnou (aniž by jmenoval, pochopitelně). Brankář hodlá jít rovnou na tu poslední rozhodující. Ostatně byl to portugalský gólman Ricardo, který na evropském šampionátu v roce 2004 rozhodl tímto způsobem o čtvrtfinálovém vyřazení Anglie.

Opakovat se ten samý scénář odpoledne v Jamesově podání, těžko věřit, že by britský premiér na oslavu gólu nepřetáhl přes hlavu aspoň sako.

Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?
Díl 10: Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát
Díl 11: Fotbal se promítal naruby: ákaK, nociaM, eilízarB, lóG
Díl 12: Trend MS? Safety First. Kdo nedostane gól, neprohraje
Díl 13. Vuvuzela je pýchou JAR. Čína na ní trhne miliony dolarů
Díl 14: Deset dní s fotbalem: nejhorší a nejlepší momenty
Díl 15: Ruka je hřích, Luísi Fabiano. Přijde disciplinárka boží
Díl 16: Obama pohrozil USA, že osobně zasáhne proti vuvuzele
Díl 17: Takzvaný svátek fotbalu je mrtev. Ať žije NHL!
Díl 18: Revoluce na hřišti: Slováci půjdou ve světě před Čechy

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy