Jablonec vyloupil Jihlavu a upevnil si první místo

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
2. 11. 2012 22:05
Fotbalisté Jablonce vyhráli ve 13. kole na půdě Jihlavy a pojistili si první místo v tabulce před Spartou a Olomoucí, které čekají zápasy o víkendu.
Karel Piták se v Jihlavě neprosadil, přestože měl dvě jasné gólové šance.
Karel Piták se v Jihlavě neprosadil, přestože měl dvě jasné gólové šance. | Foto: ČTK

Jihlava - Fotbalisté Jablonce vyhráli ve 13. kole první fotbalové ligy na půdě Jihlavy 1:0 a pojistili si první místo v tabulce před Spartou a Olomoucí, které čekají zápasy o víkendu.

Jedinou branku zápasu vstřelil v 62. minutě parádním akrobatickým zakončením Jan Kopic.

Přestože kouč domácích František Komňacký trénoval v Jablonci přes pět let, byli to právě Severočeši, kteří jako první dokázali získat na půdě "zlobivého" nováčka všechny tři body.

Komňacký uznal kvality Jablonce

"Už jsem v Jihlavě, tak kopu za ni, takže mě porážka mrzí, přesto je třeba uznat, že Jablonec vyhrál zaslouženě, hlavně ve druhé půli byl jasně lepší," pronesl kouč poražených po zápase sportovně do mikrofonu TV Fanda.

Po nudnější první půli, ve které sudí (správně) neuznali domácím gól po předchozím ofsajdu střelce Vaculíka, se v té druhé rozjeli hosté k velkému náporu.

Několikrát se ocitli v dobré palebné pozici ve vápně, ani jednou však tím zakončujícím hráčem nebyl kanonýr Lafata. Také proto střely Loučky nebo Pitáka neskončily gólem.

Lafatu  střelecky zastoupil Kopic

"Na Lafatu jsme se samozřejmě připravovali, něco jsem o něm klukům řekl, ale vidíte, nakonec nám dal gól někdo jiný," pousmál se při zmínce nejlepšího střelce posledních dvou ligových ročníků Komňacký.

Lafata měl ale na gól také svůj podíl. Kopic totiž skóroval po jeho rychle a přesně rozehraném volném kopu. A se situací si mladý odchovanec Jihlavy poradil parádně.

Míč zpracoval zády k brance ramenem a střelou přes hlavu překonal zkušeného Blažka. Domácí sice měli na odpověď skoro půl hodiny, ovšem žádná nepřišla. "Měli jsme tam několik závarů, ale vlastně žádnou šanci," povzdechl si kouč domácích.

Kotala mrzí produktivita Pitáka

To hostující Václav Kotal byl s výsledkem spokojený. "A kdyby Piták proměnil alespoň jednu ze svých tutovek, nemuseli jsme se o výsledek strachovat až do posledního hvizdu," připomněl smolaře zápasu. Záložník hostí totiž zahodil spálil ve druhé půli celkem čtyři velké šance na gól.

Jablonecké to nakonec ale mrzet nemuselo, z Jihlavy jako první v letošní sezóně vezou tři body a pokud Sparta či Olomouc o víkendu nevyhrají více než čtyřbrankovým rozdílem, zůstanou Lafata a spol. na čele ligy i po tomto víkendu.

13. kolo první fotbalové ligy:

Vysočina Jihlava - Baumit Jablonec 0:1 (0:0)

Branka: 62. Kopic. Rozhodčí: Adam - Nádvorník, Dobrovolný. ŽK: Jungr, Kučera, Mešanovič - Kopic. Diváci: 3490.

Jihlava: Blažek - Obert (63. Kryštůfek), Šourek, Tlustý, Josl - Masopust (82. Sedláček), Jungr, Rada, Kučera, Vaculík - Mešanovič. Trenér: Komňacký.

Jablonec: Špit - Eliáš, Kysela, Beneš, Novák - Kopic (80. Třešňák), Čížek (72. Vaněk), Loučka, Piták, Jablonský (90.+1 Haurdič) - Lafata. Trenér: Kotal.

1. Jablonec 13 7 5 1 23:11 26
2. Sparta 12 7 2 3 19:11 23
3. Olomouc 12 6 5 1 17:9 23
4. Plzeň 12 6 4 2 20:10 22
5. Slavia 12 4 6 2 16:11 18
6. Brno 12 5 3 4 18:20 18