Plzeň vyhrála na Slovácku, Jablonec přestřílel Teplice

Aktualizováno 25. 10. 2014 22:19
Jablonec ve 12. kole Synot ligy porazil Teplice 4:2, Plzeň zvítězila na hřišti Slovácka 1:0.
O výhru Plzně na Slovácku se gólem postaral Tomáš Hořava
O výhru Plzně na Slovácku se gólem postaral Tomáš Hořava | Foto: fcviktoria.cz/Martin Horák

Praha - Fotbalisté Plzně ve 12. kole Synot ligy nezaváhali, když využili špatně formy trápícího se Slovácka a v Uherském Hradišti vyhráli gólem Hořavy 1:0.

Vedoucí celek tabulky tak odskočil druhé Spartě na čtyři body, Pražané však mají zápas k dobru.

Parádní přestřelku nabídlo severočeské derby mezi Jabloncem a Teplicemi. Baumit vedl zkraje druhého poločasu 2:0, ovšem brzy o svůj náskok přišel. Definitivně tak rozhodly až góly v závěrečné čtvrthodině, které třetímu Jablonci přisoudily výhru 4:2.

Dramatickou přetahovanou viděli také v Hradci Králové, který pod novým trenérským triumvirátem Barborík - Pilný - Škorpil prohrál s Duklou rovněž 2:4.

Ve vítězné sérii pod trenérem Tobiášem pokračuje Příbram, která porazila 3:1 Baník a připsala si už čtvrtou výhru v řadě. Ostravský kanonýr Baroš zůstal po celý zápas pouze na lavičce.

Nudnou podívanou rozhodl Hořava

Dva nejofenzívnější týmy v lize zůstaly celý úvodní poločas hluboko za očekáváním útočné hry. Bez vykartovaných útočných opor Doška a Diviše dal kouč Slovácka Habanec přednost defenzivní jistotě. Jeho svěřenci dokonale pokryli nejen střed hřiště, ale po stranách i nebezpečné krajní středopolaře Petrželu s Pilařem.

Favorizovaná Plzeň se jen s obtížemi prosazovala, kombinovala pomalu a nepřesně. Za celý poločas se nedostala k vážnější střelecké příležitosti. Hru na obrannou jistotu zvolila i Plzeň, s přehledem si pohlídala pokusy protivníka o rychlé protiútoky. Na hrotu Slovácka Doška nahradil Kerbr, jenž se vůbec neprosadil.

Do druhého poločasu trenér Plzně Koubek místo zraněného Koláře zařadil do středu pole Hořavu a v 57. minutě nevýrazného Tecla nahradil na hrotu útoku Holenda. Plzeň získala výraznější územní převahu, do útočení se často aktivně zapojoval i stoper Procházka. Koubkovi tah se střídáním vyšel dokonale. V 63. minutě po Holendově akci na pravé straně našel Petržela nabíhajícího Hořavu, který přesnou střelou mezi obránci překonal domácího brankáře Heču.

Slovácko po inkasovaném gólu otevřelo hru. Dostalo se jen do náznaku střeleckých šancí. Až v samém závěru zahrozil Kalouda, jehož střela postrádala důraz. Favorizovaná Plzeň už hubené vítězství ubránila.

Jablonec udržel náskok až podruhé

Teplice začaly v Jablonci aktivně a nepustily rozjetý domácí tým do žádného počátečního tlaku, natož do šancí. Jablonečtí, jimž chyběl zraněný nejlepší střelec obránce Novák, se dostali do tempa až v polovině první půle. Ve 24. minutě hlavičkoval po centru těsně vedle Mingazov a vzápětí Grigar vyrazil Pospíšilovu střelu.

V 27. minutě stejný hráč otevřel skóre, když jeho centr z přímého kopu z dobrých třiceti metrů skončil nikým netečovaný překvapivě až v síti. Baumit se uklidnil a mohl rychle přidat druhý gól, jenže Mingazov po úniku poslal lehký oblouček jen do Grigarových rukavic. Branka zápasu pomohla a dopředu se tlačily i Teplice. Vondráškova přízemní polostřela ale jen proletěla malým vápnem a Krobův pokus vytáhl na roh Hrubý.

Do druhé půle vstoupili aktivněji domácí a rychle zvýšili vedení. Jun ještě pálil vedle, ale Kopic při samostatném úniku po Mišůnově kolmici už nezaváhal a střelou na bližší tyč překonal Grigara. Hosté se brzy vrátili zpět do zápasu. V 59. minutě propadl centr až na zadní tyč k Nivaldovi a ten křížnou ranou snížil. Jablonec úplně přestal hrát a za necelých pět minut ztratil dvougólový náskok. Mahmutovič se otočil s míčem a přízemním pokusem zaznamenal svůj pátý gól v sezoně, jímž se osamostatnil na čele týmové střelecké tabulky.

Jablonec se zdál vyvedený z míry, přesto ještě dokázal strhnout výhru na svou stranu. V 78. minutě se po centru odrazil míč k Mingazovovi a ten propálil vše před sebou. Pojistku mohl přidat Doležal, ale sám před Grigarem minul. Čtvrtý gól tak vstřelil až v 90. minutě po pár sekundách na hřišti střídající Kubista.

Příbrami pomohly neobvyklé standardky

Příbram se od začátku snažila zaskočit Baník netradičně rozehranými standardními situace. Už ve 2. minutě oprášila trik s potají rozehraným rohovým kopem, který ji v roce 2005 přinesl Otepkův gól v utkání se Spartou. I tehdy u toho byl současný trenér Pavel Tobiáš, Zeman ale tentokrát nepropálil hradbu těl před sebou. Následně příbramští hráči bavili diváky neobvyklými náběhy na rohové kopy, při kterých se snažili mást ostravskou obranu. Baník však dokázal improvizovat a nepouštět příbramské hlavičkáře do zakončení.

Nakonec však standardní situace přeci jen přinesla Příbrami gól. Zeman rozehrával přímý kop z pravé strany, střílený centr směřoval na bránu, a tak i když se nikdo z hráčů balonu nedotkl, zapadl do ostravské branky. Velmi aktivní Zeman už předtím málem připravil šanci pro Řezníčka, ve 35. minutě si pak oba spolupráci zopakovali. Zemanův centr propadl až k domácímu kanonýrovi, Řezníčkovi vyšlo i zakončení, ale ostravský brankář Pavlenka skvělým zákrokem hosty zachránil. Baník začal s blížícím se koncem poločasu hru vyrovnávat, ale několik nadějných brejků se mu nepovedlo dotáhnout.

Jenže vstup do druhé půle se Baníku vůbec nepovedl. Baránek se snažil hlavou přihrát brankářovi, jenže místo toho namazal Řezníčkovi před odkrytou branku a příbramský střelec nabídkou nepohrdl a zvýšil vedení. V 63. minutě pak Příbrami vyšel další Zemanův roh, míč se ve skrumáži odrazil k Řezníčkovi a ten zblízka dorazil míč do branky potřetí.

Utkání se pak už spíše jen dohrávalo, Baník se však přeci jen dočkal alespoň snížení. A hodně mu k tomu pomohl domácí Hnaníček, který špatnou zpětnou přihrávkou namazal Kukecovi, jenž mohl střílet do odkryté branky.

Nové koště výhru nepřimetlo

Noví hradečtí trenéři začali velmi dobře. Východočeši, nejhůře střílející tým ligy, se prosadili už ve 4. minutě. Halilovič chtěl prostrčit míč mezi obránci Dukly, ti ho srazili zpět k bosenskému hráči a ten šel sám na bránu a Radu překonal střelou po zemi. Domácí byli v poli sice s Duklou vyrovnaní, ale po inkasované brance byli hosté nebezpečnější. Jejich první šance ještě gólem neskončila, přitom stála za to: Berger trefil z přímého kopu břevno, dorážka Francouze Beauguela skončila na stejném místě. Jako třetí se k míči dostal Jeřábek, míč však dorazil do brány rukou a dostal žlutou kartu.

Další šance už skončila vyrovnáním. Odražený míč po standardní situaci trefil za šestnáctkou prudce a přesně Čajič. Gólman Kuciak, který v posledních dvou zápasech nahradil v hradecké bráně reprezentanta do jedenadvaceti let Koubka, neměl šanci. Špatně pak dopadl i v poslední minutě poločasu. Berger obelstil na pravé straně Mareše, přihrál pod sebe, první střelu z jasné pozice ještě Kuciak vyrazil, ale Beauguelovu dorážku chytit nemohl.

Po změně stran hrál Hradec poměrně dobře, tlačil se dopředu, ale neměl větší šance. Přesto se prosadil. V 55. minutě se kolem obránce obtočil nejlepší střelec mužstva Dvořák a střelou pod břevno vyrovnal.

Poslední tým tabulky se poté začal tlačit do útoku, ale pokus o rozhodnutí dopadl špatně, protože hosté dvakrát udeřili z protiútoků. Rozhodující branku vstřelil střídající Považanec, jenž využil přihrávku Bergera, který se tak podílel na prvních třech brankách Dukly. Poslední trefu si opět připsal nejlepší kanonýr Dukly Beauguel, když potrestal chybu kapitána Rolka.

12. kolo první fotbalové ligy:

Baumit Jablonec - FK Teplice 4:2 (1:0)
Branky: 27. M. Pospíšil, 51. Kopic, 78. Mingazov, 90. Kubista - 59. Nivaldo, 63. Mahmutovič. Rozhodčí: Franěk - Mencl, Kubr. ŽK: Rossi, Mingazov - Salami, Krob, Ljevakovič, Táborský. Diváci: 2863.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, M. Kysela, Mišůn (70. Čížek) - Rossi, Hübschman - Kopic, M. Pospíšil (90. Kubista), Mingazov - Jun (67. Martin Doležal I.). Trenér: Šilhavý.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Matula, Jablonský, Krob - Ljevakovič - Vůch, Litsingi, Salami (61. Táborský), Nivaldo - Mahmutovič. Trenér: Ščasný.

1. FK Příbram - Baník Ostrava 3:1 (1:0)
Branky: 46. a 63. Řezníček, 24. M. Zeman - 84. Kukec. Rozhodčí: Houdek - Moláček, Urban. ŽK: Hájovský, Zeman - Kukec. Diváci: 2968.

Příbram: Boháč - Sus, Hájovský, Zápotočný, Neves - Hnaníček, Deli - Pilík (84. Suchan), Fillo, M. Zeman (78. Danoski) - Řezníček (81. T. Krbeček). Trenér: P. Tobiáš.
Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Baránek, Stronati, Holzer - Kukec, Mensah, Lindpere (46. J. Šašinka), Šichor, Štěpán (46. Azevedo) - Nahr (77. Byrtus). Trenér: Bernady.

FC Hradec Králové - Dukla Praha 2:4 (1:2)
Branky: 4. Halilovič, 55. Dvořák - 45. a 85. Beauguel, 37. Čajič, 74. Považanec. Rozhodčí: Pechanec - Wilczek, Hock. ŽK: Černý - Jeřábek, Štětina, Beauguel. Diváci: 2030. Poločas: 1:2.

Hradec: Kuciak - Holeš, Rolko, Plašil, P. Mareš (81. Prokeš) - Štípek, P. Černý (74. Kotiš), A. Čermák, Shejbal (51. Vaněček) - Halilovič, P. Dvořák. Trenér: Pilný.
Dukla: Rada - Karavajev, Jeřábek, Štětina, Polom - Marek Hanousek, Gedeon - Berger (79. Nestor), Čajič (63. Považanec), Jakub Mareš (83. Krmenčík) - Beauguel. Trenér: Kozel.

1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)
Branka: 63. Hořava. Rozhodčí: Orel - Kordula, Blažej. ŽK: Kuncl - Vaněk. Diváci: 5408.

Slovácko: Heča - Kuncl, Břečka, T. Rada, Reinberk - Šumulikoski - Trávník, Kalouda, Valenta (87. R. Mezlík), Havlík (87. Košút) - Kerbr. Trenér: Habanec.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, R. Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Petržela (84. Kovařík), D. Kolář (46. Hořava), Pilař - Tecl (57. Holenda). Trenér: M. Koubek.

1. Plzeň 12 9 2 1 26:8 29
2. Sparta 11 8 1 2 17:5 25
3. Jablonec 12 7 3 2 25:11 24
4. Ostrava 12 5 3 4 9:16 18
5. Teplice 12 4 5 3 20:14 17
6. Mladá Boleslav 11 5 2 4 16:10 17