Jablonec postoupil do semifinále poháru. Dvěma góly rozhodl Doležal

15. 3. 2016 19:50
Fotbalisté Jablonce se stali prvním semifinalistou domácího poháru MOL Cupu. Loňský finalista soutěže sice v dnešní odvetě čtvrtfinále prohrával s Duklou po gólu francouzského útočníka Jeana-Davida Beauguela, ale po změně stran otočil stav střídající Martin Doležal.
Martin Doležal zařídil Jablonci postup.
Martin Doležal zařídil Jablonci postup. | Foto: ČTK

Jablonec - Fotbalisté Jablonce se stali prvním semifinalistou domácího poháru MOL Cupu. Loňský finalista soutěže sice v dnešní odvetě čtvrtfinále prohrával s Duklou po gólu francouzského útočníka Jeana-Davida Beauguela, ale po změně stran mezi 52. a 59. minutou otočil stav střídající Martin Doležal. Úvodní zápas na Julisce skončil 0:0.

"I když soupeř měl v závěru příležitosti ke skórovaní, byli jsme lepší a mohli jsme vyhrát vyšším rozdílem. Hráčům jsem před zápasem zdůraznil, že to není zápas, ale válka a každý nejbližší zápas musí být veden jako válka. V ní musí bojovat s maximálním nasazením. Následujících devět kol v lize musíme odehrát minimálně stejným způsobem," řekl jablonecký trenér Zdenko Frťala, jehož celek napravil páteční remízu 1:1 s posledním celkem ligy Ostravou.

V souboji osmého s devátým týmem ligové tabulky začali aktivněji domácí, ale skóre otevřel v 33. minutě pražský celek. Jablonecký brankář Bárta chyboval při rozehrávce, míče se zmocnil Breznaník a vyzval ke skórování Beauguela.

"Věděli jsme, že výsledek 0:0 z prvního zápasu nic neřeší. Chtěli jsme být aktivní, soupeře napadat vysoko a vstřelit branku. To jsme v první půli splnili, domácí jsme k ničemu nepustili. Napadání se nám vyplatilo a šli jsme do vedení," uvedl trenér Dukly Luboš Kozel.

Domácímu kouči Frťalovi vyšlo poločasové střídání. Místo kapitána Hübschmana přišel na trávník druhý útočník Doležal a během chvíle obrátil skóre. Nejprve v 52. minutě hlavou po Hybšově centru vyrovnal a za sedm minut po podobné akci a přihrávce od Karavajeva poslal Jablonec do vedení.

"Zápas se rozhodoval ve druhé půli. Martin Doležal ukázal svou zarputilost a buldočí vůli a ta odměnila celý tým dvěma brankami," pochvaloval si Frťala.

"Utkání se lámalo v úvodu druhé půle. Měli jsme dva brejky, které šly vyřešit lépe, a kdybychom zvýšili na 2:0, měli by to domácí těžké. Místo toho jsme z opakované standardky inkasovali. Poté byli domácí pět, deset minut lepší, což vyústilo v druhý gól," litoval hostující kouč Kozel.

Mrzelo ho zranění obránce Vrzala. "To byl velký zásah a mrzí mě, že si toho ani jeden rozhodčí nevšiml," dodal Kozel, který dříve vedl Jablonec.

Severočeši mohli náskok několikrát pojistit, ale žádnou z dalších šancí už nevyužili. Výhru i tak s přehledem udrželi a popáté za sebou postoupili do semifinále poháru. Z toho pro Jablonec momentálně vede snadnější cesta do Evropy, protože v lize ztrácí na pohárové příčky už dvanáct bodů.

"Od prvního dne, co jsem tady, o Evropě hovoříme. Je to trnitá a dlouhá cesta a podobné ambice mají i jiné týmy, které jsou stále ve hře," konstatoval Frťala.

Odveta čtvrtfinále MOL Cupu, fotbalového Poháru FAČR:

FK Jablonec - Dukla Praha 2:1 (0:1)

Branky: 52. a 59. Doležal - 33. Beauguel. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Vitner. ŽK: Koval, Daniel Tetour (oba Dukla). Diváci: 730. První zápas: 0:0, postoupil Jablonec.

Jablonec: Bárta - Kysela, Pernica, Beneš, Karavajev - Hübschman (46. Doležal) - Trávník, Pospíšil (89. Rossi), Greguš, Hybš - Tecl (87. Mihálik). Trenér: Frťala.

Dukla: Hroššo - Jurendič, Štetina, Gorkšs, Vrzal (46. Miloševič) - Považanec, Koval (70. Mareš), Daniel Tetour (84. Vašíček) - Čajič, Beauguel, Breznaník. Trenér: Kozel.

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.