Čvančara pozvracel celou kabinu, prozradil Rada. Jablonec ale penaltu nekopal a padl

Aktualizováno 30. 9. 2021 23:41
Fotbalisté Jablonce ve druhém utkání skupiny D Evropské konferenční ligy prohráli 0:1 v Alkmaaru a nenavázali na úvodní domácí vítězství 1:0 nad Kluží. Zápas rozhodl v 53. minutě Albert Gudmundsson.
Střet Tomáše Čvančary s brankářem Alkmaaru Peterem Vindahlem, při němž jablonecký útočník utrpěl otřes mozku, ale penalta se nekopala | Foto: ČTK

"Jsem zklamaný, minimálně bod jsme tu uhrát měli. Po většinu zápasu jsme byli lepší, hlavně v prvním poločase jsem byl hodně spokojený," citoval Radu klubový web.

Jablonečtí nastoupili v tradiční základní sestavě, jedinou výjimkou byla pozice hrotového útočníka, kde zraněného Doležala zastoupil Čvančara. Ten se v páté minutě dostal do první slibné šance, ale po náběhu za obranu křížnou střelou těsně minul.

Hosté byli i poté nečekaně aktivnějším týmem. Čvančara ve 28. minutě hlavičkoval do náručí gólmana Vindahla. Nizozemští favorité, kteří před deseti lety na úvod 3. předkola Evropské ligy doma porazili Jablonec 2:0, za první poločas brankáře Hanuše vůbec neohrozili.

O přestávce musel odstoupit ze hry aktivní Čvančara kvůli podezření na otřes mozku po souboji s Vindahlem. Jednadvacetiletého útočníka nahradil Nešpor.

Radu naštvalo, že rozhodčí Obrenovič za zákrok domácího gólmana na Čvančaru neodpískal penaltu. "Já tohle prostě nechápu. Doma máme VAR a neumíme ho používat a na evropské úrovni VAR není. Tomáš Čvančara nám pozvracel celou kabinu, má otřes mozku a my máme dalšího hráče mimo. Musíme teď připravit jeho převoz. Na této úrovni by to měli rozhodčí vidět," prohlásil jablonecký kouč.

Alkmaar v 53. minutě z první větší příležitosti otevřel skóre. Nabíhající Wijndal v šestnáctce našel volného Gudmundssona a islandský útočník snadno zakončil do odkryté branky. "Soupeř využil brejkovou situaci a hned nás potrestal," podotkl Rada.

Domácí poté začali dominovat. Karlsson z dálky přestřelil, po hodině hry Hanuš vytáhl Gudmundssonovu ránu na roh. Jablonečtí v 64. minutě mohli vyrovnat. Chatzidiakose od vlastního gólu zachránilo břevno a s dorážkou v ideální pozici si neporadil Nešpor.

"Tohle byla stoprocentní šance. To se musí proměnit. Může hrát samozřejmě roli nějaký tlak, kulisa, chtěl to udělat rychle. Teď nás tohle prostě provází a tyhle věci nás hodně sráží," uvedl Rada.

Severočeši zase měli štěstí v 80. minutě, kdy Gudmundsson zblízka napálil tyčku. Jablonečtí už se do závěrečného tlaku nedostali a zopakovali výsledek z nedělního ligového podještědského derby s Libercem.

Svěřenci trenéra Petra Rady klesli na druhé místo tabulky o bod za dnešního nizozemského soupeře. Třetí jsou se dvěma body dánští Randers po remíze 1:1 v Kluži. Rumunskému týmu s bodem patří poslední příčka.

Severočeši třetí duel ve skupině Konferenční ligy sehrají ve čtvrtek 21. října doma proti Randers.

Utkání 2. kola skupiny D fotbalové Evropské konferenční ligy:

AZ Alkmaar - FK Jablonec 1:0 (0:0)

Branka: 53. Gudmundsson. Rozhodčí: Obrenovič - Praprotnik, Kordež (všichni Slovin.). ŽK: Chatzidiakos - Pilař, Nešpor, Krob.

Alkmaar: Vindahl - Sugawara, Chatzidiakos, Martins Indi, Wijndal (78. Witry) - Midtsjö, De Wit, Clasie - Gudmundsson (90. Beukema), Pavlidis (66. Aboukhlal), Karlsson. Trenér: Jansen.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec (85. Vaníček) - Pleštil (69. Malínský), Houska, Kratochvíl, Pilař - Čvančara (46. Nešpor). Trenér: Rada.

Kluž - Randers 1:1 (0:1)

Branky: 68. Petrila - 41. Kamara.

Kluž: Figueiredo - Manea, Burca, Cestor, Stefan - Boateng (82. Culio), Rodriguez (46. Bordeianu), Deac - Paun (90.+4 Gidea), Debeljuh (63. Alibec), Costache (63. Petrila).

Randers: Carlgren - Kopplin, Piesinger, Graves, Bundgaard - Ankersen (69. Tibbling), Johnsen, Hammershoy-Mistrati (86. Klysner), Kehinde - Odey (69. Brock-Madsen), Kamara (63. Laurenborg).

1. Alkmaar 2 1 1 0 3:2 4
2. Jablonec nad Nisou 2 1 0 1 1:1 3
3. Randers 2 0 2 0 3:3 2
4. Kluž 2 0 1 1 1:2 1