Jablonci hrozí, že z Peltova snu o Evropě zase brzy procitne

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Jablonečtí si tak výrazně zkomplikovali postupové šance.
Zápas na Střelnici byl od začátku taktickou bitvou.
Oba týmy nechtěly na mokrém terénu udělat chybu a hrály velmi opatrně.
Tomáš Hübschmann si zahrál předkolo Evropské ligy už během svého působení v Šachtaru Doněck.
Foto: Milan Kammermayer
Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 7. 2015 6:12
Fotbalový Jablonec opět zkouší prorazit v pohárové Evropě. A zase do ní vkročil špatnou nohou, do Kodaně pojede se ztrátou 0:1.

Glosář - Na jedné straně kopce už hráli s Liverpoolem, s AC Milan, se Schalke... Dvakrát už Liberec účinkoval ve skupině evropského poháru, naposled před dvěma lety.

A v nedalekém Jablonci z toho mají mindrák, tamní šéf Miroslav Pelta to ani nijak zvlášť nezastírá. "Hrát v Evropě tu základní skupinu, to je můj velký sen," říkává a září mu přitom oči.

Dělá pro to maximum. Sehnal kolem 150 milionů na sezonu, kam se teď na něj v tomhle ohledu hrabou v Liberci... Navíc právě odtamtud Miroslav Pelta už loni zlanařil trenéra Jaroslava Šilhavého, strůjce nedávného libereckého tažení Evropou, které při troše štěstí nemuselo končit ani v prvním jarním vyřazovacím kole v Alkmaaru.

Pelta si logicky řekl: Když mohl Šilhavý vyčarovat titul a pohárové tažení v Liberci, proč by to s lepším rozpočtem nemohl zvládnout v Jablonci. A postupně mu do kádru vodí hráče, kteří jsou na české poměry bezesporu ligovými hvězdami. Však se jim v jisté nadsázce přezdívá Gálacticos.

V minulém soutěžním ročníku Synot ligy to stačilo na bronz, teď možná Jablonec pokradmu myslí i výš. Ale zároveň už chtěl konečně prorazit i v Evropské lize.

Jablonec plzeňskou cestou (zatím) nevykročil

Ve čtvrtek přišel den D, proti Jablonci vyběhl tým Kodaně. Novináři si hned vzpomněli na paralely s Plzní, která se před čtyřmi lety právě přes Kodaň dostala do Ligy mistrů a odstartovala tak svou velkou éru. Také o něčem podobném Pelta bezpochyby sní.

Jenže Kodaň v Jablonci vyhrála 1:0. A Peltovi akutně hrozí, že ze sna o Evropě do týdne zase procitne. Pokud by Jablonec zase vyletěl už v předkole, všechno, co buduje, by na rok zase tak trochu ztratilo smysl.

Kromě Šilhavého přitom Pelta cíleně (a logicky) stahuje do Jablonce i hráče, kteří už s evropským fotbalem zkušenost mají. Tomáš Hübschman vyhrál Pohár UEFA, spoustu zápasů v doněckém dresu odkopal i v Champions League. Své o pohárech vědí i Wágner s Teclem.. Ale zjevně to pořád ještě nestačí.

Přejít hranici. Udělat ten jeden velký krok, který povede dál, přesně to by Jablonec potřeboval. Předloni už se pro něj tvářilo mnohé nadějně, když prošel přes norský Stroemmsgodset IF, jenže vzápětí si strašně (0:6) natloukl nos v Seville s tamním Betisem.

Dokud však Jablonec jednoho dne neprorazí, bude mít pořád slabý klubový koeficient a  při losech nebude nasazen. Aby se dostal dál, musí prostě jednou nějakého favorita zvládnout. Jenže ani s dánským vicemistrem FC Kodaň nerozehrál letos kvalifikační partii vůbec dobře.

Jako by měl Jablonec z té zodpovědnosti dne D, o němž se uvnitř klubu musí mluvit měsíce, svázané nohy. V první půli vyprodukoval dvě tři nadějnější střely, hlavně pak únik Wágnera, který obral soupeřova obránce o míč, ale než doběhl k bráně, začal přemýšlet, co s ním vlastně provede - a nakonec z toho nebylo nic.

Teclův zkrat toho pokazil opravdu moc

Z týmu Kodaně bylo cítit, že si věří víc. Troufnu si tvrdit, že hlavní rozdíl dělala prostě a jednoduše zkušenost plynoucí z toho, že evropské poháry hrává Kodaň naprosto pravidelně, je to pro ni, když to trochu přeženu, denní chleba. A ne zápas tisíciletí, jak se ke každému pokusu pokaždé staví v Jablonci.

Kodani tak stačilo hrát bezpečnou údržbu - a jednou z dálky šťastně prásknout do balonu, který zasvištěl pod břevno.

Příliš vybičovanou psychiku Jabloneckých pak zdokumentoval supernesmyslným faulem metr od soupeřovy brankové čáry Stanislav Tecl.

Jasná červená karta, oslabení týmu na posledních 21 minut utkání, kdy ještě v jedenácti mohl myslet na závěrečný nápor...

K tomu připočítejme skutečnost, že potrestaný Tecl nebude k použití ani v odvetě, a kdyby to v ní i nakrásně dobře dopadlo, dost možná nebude smět Tecl hrát i v dalším předkole. Protože za to, co předvedl, může klidně chytit "flastr" na tři utkání.

A kvůli něčemu takovému si ho do Jablonce jistojistě nepořizovali...

Odveta rozhodně není ztracená, když mohla Kodaň, která pod Ještědem rozhodně nepředvedla nic světoborného, vyhrát 1:0 v Jablonci, nikde není psáno, že by Jablonec nemohl stejně tak vyhrát za týden v Kodani.

Ale lepší karty bude mít v odvetě v ruce dánský soupeř, to je jasné všem. I Miroslavu Peltovi.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy