Itálie zavřela stadiony. I Berlusconimu

SportPlus, ČTK
8. 2. 2007 14:30
Řím - Země zblázněná do fotbalu přijala po smrti policisty bezprecedentní opatření - divákům uzavře většinu stadionů. Uvnitř: VIDEO
ÚNOR - Italský fotbal se položil do smutku. Při únorovém řádění fanoušků na Sicilii byl zabit italský policista Fiippo Raciti.
ÚNOR - Italský fotbal se položil do smutku. Při únorovém řádění fanoušků na Sicilii byl zabit italský policista Fiippo Raciti. | Foto: Reuters

Výjimku hrát před diváky dostalo jen šest stadionů, které splňují přísná bezpečnostní kritéria, která po tragédii na Sicílii požaduje vláda.

Bez diváků bude například i San Siro, který je domovem pro klub bývalého premiéra Berlusconiho - AC Milán.

Souhlas od italské vlády podle agentury Reuters dostaly Turín, Janov, Siena, Cagliari, Palermo a Olympijský stadion v Římě, kde hrají Lazio a AS Řím.

O nadcházejícím víkendu se tak bude hrát polovina z deseti ligových zápasů za zavřenými dveřmi.

Už ve středu italský kabinet schválil zpřísněná bezpečnostní pravidla pro stadiony a fotbalový svaz následně oznámil, že se ligový kolotoč o víkendu znovu rozběhne.

Hru bez fanoušků si tak už v neděli vyzkoušejí i čeští reprezentanti Tomáš Ujfaluši ve Florencii a Marek Jankulovski v Miláně. Bezpečnostní prověrkou, provedenou po pátečních výtržnostech v Catanii, neprošel ani slavný stadion, o který se dělí Inter a AC Milán.

Sama ministryně sportu Giovanna Melandrivá označila rozhodnutí za drastické a bezprecedentní. Zároveň však vyjádřila přesvědčení, že se brány stadionů brzy znovu otevřou. "Věřím, že budu moci brzy říct, že jsme nejen mistry světa, ale že jsme vyhráli i tento těžký zápas," prohlásila Melandriová.

Na většině stadionů, které neprošly prověrkou, je podle jejích slov jen otázkou nejbližších týdnů, než kritéria splní. Kluby budou muset především vytvořit uzavřený kamerový systém, zavést turnikety u vchodů a zajistit důsledné oddělení obou táborů už při příchodu na stadion.

Mezi novými opatřeními je podle agentury Reuters také zákaz organizovaných zájezdů fanoušků na soupeřova hřiště a zpřísněný systém zákazu vstupu na stadion pro ty, kteří se při fotbale dopustí výtržností.

Návrh počítá s tím, že fotbaloví chuligáni mohou být z účasti na zápasech vyloučeni až na pět let a v době utkání budou muset vykonávat obecně prospěšné práce. Tato opatření se mají nově vztahovat i na výtržníky mladší 18 let. 

Policie má mít větší pravomoce především v tom, že by výtržníka mohla zadržet ne na 12, ale až na 48 hodin bez vydání zatykače. Na stadionech má být mnohem důkladnější monitorovací systém, který bude sledovat dokonce i chování představitelů klubů a novinářů. Vláda chce také zakázat jakékoli propojení mezi klubem a organizacemi jeho fanoušků a prosadit, aby stadiony byly ve vlastnictví klubů, nikoli měst, jak je tomu v mnoha případech. 

Právě vlastnictví stadionů je podle autorů vládního návrhu problémem při prosazování takzvaného Pisanuova zákona z roku 2005, který stanovil různá bezpečnostní opatření, ale kluby je nikdy nerealizovaly s odůvodněním, že stadiony nejsou jejich a že by nákladná opatření měly uhradit radnice. 

Teď chce vláda dodržování tohoto zákona nekompromisně vyžadovat a rozšířit jeho platnost i na stadiony do 10.000 míst, jichž se zatím netýkal. Zkušenosti totiž ukazují, že výtržnosti fotbalových chuligánů nejsou jen záležitostí špičkových klubů. 

Opatření až po smrti policisty

Diskuse o nutnosti zpřísnit bezpečnostní opatření se na Apeninském poloostrově rozhořela poté, co byl minulý pátek při řádění fanoušků na Sicílii usmrcen policista a na 70 lidí bylo zraněno.

Důvodem debat a vyhlášení politiků byly násilnosti fanoušků při pátečním zápase mezi Catanií a Palermem, které vedly ke smrti 38letého policejního důstojníka Filippa Racitiho.

Zápas musel být kvůli řádění fanoušků sicilských klubů na půl hodiny přerušen. Potyčky se pak přenesly i do ulic města. Příčinou smrti italského policisty byl úder kusem umyvadla. Vyšetřovatelé dospěli k tomuto závěru po prostudování záznamů bezpečnostních kamer.

Podle agentury SID byl osmatřicetiletý strážce pořádku zasažen masivním keramickým dílem, který výtržníci vytrhli na toaletách na stadionu.

Raciti po tomto střetu ještě asi 45 minut pokračoval v policejním zákroku a až pak se zhroutil poté, co v jeho blízkosti vybuchla malá bomba. Vyšetřovatelé původně předpokládali, že právě ta byla příčinou úmrtí, ale pitva ukázala, že smrtelné zranění způsobil úder tupým předmětem do oblasti jater.

Pohřeb plný emocí

V kritickém stavu v nemocnici se ocitl v pátek večer i jeho kolega, ten je však mimo ohrožení života. Ve třech nemocnicích v Catanii bylo ošetřeno přes sto zraněných.

Mrtvý policista je podle agentury Reuters třináctou obětí v italském ligovém fotbale od roku 1962. Dosud poslední případ byl z roku 1995, kdy byl před utkáním s AC Milán ubodán fanoušek FC Janov.

Osmatřicetiletý Filippo Raciti měl v pondělí v Catanii pohřeb. Rozloučit se s ním přišly tisíce lidí a nad rakví s italskou vlajkou ho na poslední cestě vyprovázely potleskem.

Na pohřbu měla emotivní řeč jeho vdova Marisa Racitiová. "Obracím se na všechny ty mladíky, kteří nezrale, hloupě, směšně pohlížejí na každého policistu nebo každého člověka v uniformě s pohrdáním a nenávistí," řekla klidně během obřadu, jejž vysílala celostátní televize v přímém přenosu.

Italský fotbalový svaz okamžitě po tragédii zrušil středeční přípravné utkání Itálie - Rumunsko v Sieně. Stejně dopadlo i utkání jednadvacítky s Belgií o den dříve.

Smrt policisty není jediným jediným skandálem, který špiní pověst nejvyšší italské soutěže. Tu loni poškodil velký korupční skandál, v jehož důsledku Juventus Turín ztatil titul a byl dodatečně poslán do druhé ligy. O body přišly i další  kluby včetně AC Milán.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Mimořádná dodávka 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech dorazí do ČR příští týden, uvedl premiér Babiš. Dávky přenechaly Česku ostatní státy EU

Zdroj: ČTK
Další zprávy