Island napodobil Čechy, srazil Nizozemce a je stoprocentní

13. 10. 2014 22:33
Fotbalisté Islandu jsou ve skupině A stejně jako Češi stoprocentní. Porazili doma Nizozemsko 2:0.
Nizozemsko přišlo o další body
Nizozemsko přišlo o další body | Foto: CPA Eduard Erben

Reykjavík - Další šok ve skupině A. Fotbalisté Islandu jsou v evropské kvalifikaci stejně jako Češi stoprocentní, protože porazili doma Nizozemsko 2:0. Posunuli se tak opět na první místo o skóre před svěřence Pavla Vrba. "Oranjes" vyšli podruhé naprázdno a na vedoucí tandem ztrácejí už šest bodů.

V druhém utkání skupiny remizovalo Turecko s Lotyšskem 1:1.

O výhře českého týmu nad Kazachstánem čtěte ZDE.

Island o svém triumfu rozhodl už v prvním poločase. V desáté minutě otevřel v Reykjavíku skóre Gylfi Sigurdsson, který z penalty potrestal faul Van der Wiela na Bjarnasona. Záložník Swansea pak tři minuty před pauzou přidal svůj druhý gól razantní střelou.

Islandská reprezentace porazila Nizozemsko, třetí tým z mistrovství světa v Brazílii, poprvé v historii. V příštím kvalifikačním utkání se představí 16. listopadu v Plzni.

Turecko poslal v Rize do vedení ve 47. minutě střídající Kisa, ale za sedm minut odpověděl z penalty Šabala. Domácí Lotyši remízu udrželi, přestože v nastavení přišli o vyloučeného Freimanise.

Třetí výhry získaly také Chorvatsko a Itálie ve skupině H. Chorvaté doma deklasovali 6:0 Ázerbájdžán, "Azzurri" si vezou těsné vítězství 1:0 z Malty, které jim zajistil útočník Pellé.

Norsko doma porazilo 2:1 Bulharsko. Za vítěze odehrál závěrečnou půlhodinu záložník Ödegaard, který se v 15 letech a 300 dnech stal nejmladším hráčem v historii evropské kvalifikace.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina A:

Reykjavík: Island - Nizozemsko 2:0 (2:0)
10. z pen. a 42. G. Sigurdsson.

Island: Halldórson - T. Bjarnason, Árnason, R. Sigurdsson, A. Skúlason (46. Saevarsson) - B. Bjarnason, A. Gunnarsson, G. Sigurdsson, Hallfredsson - Bödvarsson (89. Gíslason), Sigthórsson. Trenér: Lagerbäck.
Nizozemsko: Cillessen - Van der Wiel, De Vrij, Martins Indi, Blind - Afellay (78. Fer), De Jong, Sneijder (46. Huntelaar) - Robben, Van Persie, Lens (68. Promes). Trenér: Hiddink.

Riga: Lotyšsko - Turecko 1:1 (0:0)
Branky
: 54. Šabala z pen. - 47. Kisa. ČK: 90.+3 Freimanis (Lotyšsko).

Lotyšsko: Kolinko - Gabovs, Dubra, Gorkšs, Kurakins (38. Freimanis) - Ikaunieks, Zjuzins (83. Morozs), Fertovs, A. Višnakovs - Šabala - E. Višnakovs (80. Rakels). Trenér: Pahars.
Turecko: Babacan - Gönül, Topal, Kaya, Erkin - Tufan, Özyakup (40. Kisa), Turan - Töre (70. Altintop), Sahan (59. Adem) - Bulut. Trenér: Terim.

Skupina B:

Andorra la Vella: Andorra - Izrael 1:4 (1:2)
15. Ildefons Lima - 3., 41. a 82. Damari, 90.+6 Hemed z pen.

Zenica: Bosna a Hercegovina - Belgie 1:1 (1:0)
28. Džeko - 51. Nainggolan.

Cardiff: Wales - Kypr 2:1 (2:1)
Branky: 13. Cotterrill, 23. Robson-Kanu - 36. Laban. ČK: 48. King (Wales).

Skupina H:

Osijek: Chorvatsko - Ázerbájdžán 6:0 (4:0)
Branky: 34. a 45. Perišič, 11. Kramarič, 45.+2 Brozovič, 56. Modrič z pen., 61. vlastní Sadygov.

Ta'Qali: Malta - Itálie 0:1 (0:1)