Íránské ženy jdou na fotbal. Po 38 letech. Upálení fanynky zesílilo tlak na Teherán

av av
10. 10. 2019 11:53
Po bezmála čtyřech dekádách striktního zákazu přichází zlom. 3500 íránských žen si zakoupilo vstupenku na dnešní kvalifikační fotbalový zápas mezi Íránem a Kambodžou.
Íránská fanynka na světovém šampionátu ve fotbale v roce 2018.
Íránská fanynka na světovém šampionátu ve fotbale v roce 2018. | Foto: Reuters

Teherán podléhá tlaku, pod nímž se ocitl po zářijové tragické sebevraždě fotbalové fanynky Sahar Chodajáríové. Ta se upálila přímo před budovou soudu.

Třicetileté ženě přezdívané "Modrá dívka" podle barvy jejího oblíbeného klubu (Esteghlal FC, trénovaný v současnosti bývalým koučem Sparty Praha Andreou Stramaccionim) hrozilo vězení za to, že se do ochozů stadionu pokusila dostat v přestrojení za muže.

Chodajáríová tím porušila zákon, který v Íránu platí od roku 1981. Zákaz vstupu žen na mužské fotbalové zápasy byl zaveden dva roky po islámské revoluci proto, aby ženy "ochránil" před vulgárními výrazy a pohledem na částečně obnažená těla hráčů.

Po smrti mladé dívky trpící bipolární poruchou zesílily protesty, stejně jako iniciativa světové fotbalové asociace FIFA. Ta podle posledních zpráv začíná konečně přinášet výsledky, byť ne každý je přesvědčen o skutečné a trvalé změně, kterou čtvrteční duel proti Kambodži íránským ženám přináší.

Skepticky se k němu staví především organizace Amnesty International. Uvolnění 3500 lístků z celkové kapacity 78 tisíc míst nepovažuje za nic víc než za laciné populistické gesto.

"Jde jen o snahu íránských autorit očistit svou image po globálním ohlasu na tragickou smrt Sahar Chodajáriové," prohlásil představitel organizace Philip Luther. 

"Cokoli menšího než plné zrušení zákazu vstupu žen na stadiony je urážkou její památky a napadením práv íránských žen," pokračoval. 

Amnesty International proto vyzvala FIFA, aby pokračovala v nátlaku, dokud nebudou ženy smět na veškeré zápasy naprosto svobodně a bez jakékoli diskriminace.

Fotbalová asociace poté potvrdila, že právě to je i jejím cílem. "Zůstaneme neústupní. Víme, že to není o jednom utkání. Neodvrátíme zrak od tohoto problému," ujistila v rozhovoru pro britskou BBC Joyce Cooková, která ve FIFA zastává pozici ředitelky vzdělání a sociální odpovědnosti. 

Podle ní jde o správný moment pro skutečnou změnu. "Očekáváme, že brzy přijde také povolení pro ženy navštěvovat ligové zápasy," slíbila.

Jedna z nejviditelnějších aktivistek Marjam Šojájíová nicméně FIFA nepřímo obvinila ze smrti Chodajáriové. Sestra kapitána íránské reprezentace Masúda Šojájího řekla, že dřívější iniciativa světové fotbalové asociace mohla pomoci zachránit její život. "Čtyřicetiletý zákaz vstupu na stadionu je ostudný, protože není pravdivým odrazem naší společnosti," prohlásila.

Ona i další aktivisté doufají, že gesto pro utkání kvalifikace mistrovství světa nebude ojedinělé tak, jak ojedinělá byla událost z loňského listopadu. Tehdy byla skupina žen vpuštěna na finále asijské Ligy mistrů v Teheránu. Na zápas tenkrát přijel prezident FIFA Gianni Infantino.

"Dlouhá léta posíláme asociaci FIFA dopisy. Kdyby je brali vážněji, nemuselo to dojít tak daleko," podotkla Šojájíová. "Myslím si ale, že je teď FIFA na správné cestě. Když posíláme dopisy teď, vždy někdo reaguje a za to jsem vděčná," dodala.

Chystané změny jsou ale v Íránu přijímány nejednoznačně. V tomto týdnu proti vpuštění žen na stadion v Teheránu protestovalo zhruba padesát radikálů.

 

Právě se děje

Další zprávy