Íránské ženy jdou na fotbal. Po 38 letech. Upálení fanynky zesílilo tlak na Teherán

av av
10. 10. 2019 11:53
Po bezmála čtyřech dekádách striktního zákazu přichází zlom. 3500 íránských žen si zakoupilo vstupenku na dnešní kvalifikační fotbalový zápas mezi Íránem a Kambodžou.
Íránská fanynka na světovém šampionátu ve fotbale v roce 2018.
Íránská fanynka na světovém šampionátu ve fotbale v roce 2018. | Foto: Reuters

Teherán podléhá tlaku, pod nímž se ocitl po zářijové tragické sebevraždě fotbalové fanynky Sahar Chodajáríové. Ta se upálila přímo před budovou soudu.

Třicetileté ženě přezdívané "Modrá dívka" podle barvy jejího oblíbeného klubu (Esteghlal FC, trénovaný v současnosti bývalým koučem Sparty Praha Andreou Stramaccionim) hrozilo vězení za to, že se do ochozů stadionu pokusila dostat v přestrojení za muže.

Chodajáríová tím porušila zákon, který v Íránu platí od roku 1981. Zákaz vstupu žen na mužské fotbalové zápasy byl zaveden dva roky po islámské revoluci proto, aby ženy "ochránil" před vulgárními výrazy a pohledem na částečně obnažená těla hráčů.

Po smrti mladé dívky trpící bipolární poruchou zesílily protesty, stejně jako iniciativa světové fotbalové asociace FIFA. Ta podle posledních zpráv začíná konečně přinášet výsledky, byť ne každý je přesvědčen o skutečné a trvalé změně, kterou čtvrteční duel proti Kambodži íránským ženám přináší.

Skepticky se k němu staví především organizace Amnesty International. Uvolnění 3500 lístků z celkové kapacity 78 tisíc míst nepovažuje za nic víc než za laciné populistické gesto.

"Jde jen o snahu íránských autorit očistit svou image po globálním ohlasu na tragickou smrt Sahar Chodajáriové," prohlásil představitel organizace Philip Luther. 

"Cokoli menšího než plné zrušení zákazu vstupu žen na stadiony je urážkou její památky a napadením práv íránských žen," pokračoval. 

Amnesty International proto vyzvala FIFA, aby pokračovala v nátlaku, dokud nebudou ženy smět na veškeré zápasy naprosto svobodně a bez jakékoli diskriminace.

Fotbalová asociace poté potvrdila, že právě to je i jejím cílem. "Zůstaneme neústupní. Víme, že to není o jednom utkání. Neodvrátíme zrak od tohoto problému," ujistila v rozhovoru pro britskou BBC Joyce Cooková, která ve FIFA zastává pozici ředitelky vzdělání a sociální odpovědnosti. 

Podle ní jde o správný moment pro skutečnou změnu. "Očekáváme, že brzy přijde také povolení pro ženy navštěvovat ligové zápasy," slíbila.

Jedna z nejviditelnějších aktivistek Marjam Šojájíová nicméně FIFA nepřímo obvinila ze smrti Chodajáriové. Sestra kapitána íránské reprezentace Masúda Šojájího řekla, že dřívější iniciativa světové fotbalové asociace mohla pomoci zachránit její život. "Čtyřicetiletý zákaz vstupu na stadionu je ostudný, protože není pravdivým odrazem naší společnosti," prohlásila.

Ona i další aktivisté doufají, že gesto pro utkání kvalifikace mistrovství světa nebude ojedinělé tak, jak ojedinělá byla událost z loňského listopadu. Tehdy byla skupina žen vpuštěna na finále asijské Ligy mistrů v Teheránu. Na zápas tenkrát přijel prezident FIFA Gianni Infantino.

"Dlouhá léta posíláme asociaci FIFA dopisy. Kdyby je brali vážněji, nemuselo to dojít tak daleko," podotkla Šojájíová. "Myslím si ale, že je teď FIFA na správné cestě. Když posíláme dopisy teď, vždy někdo reaguje a za to jsem vděčná," dodala.

Chystané změny jsou ale v Íránu přijímány nejednoznačně. V tomto týdnu proti vpuštění žen na stadion v Teheránu protestovalo zhruba padesát radikálů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy