Po upálení mladé dívky tlačí svět na Írán: Nechte ženy chodit na fotbal

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 9. 2019 13:24
Tragický případ třicetileté Íránky Sahar Chodajáríové vyvolal pobouření po celém světě. Fanynka fotbalového klubu Esteghlal FC, který v současné době trénuje bývalý kouč Sparty Andrea Stramaccioni, zemřela poté, co se demonstrativně zapálila přímo před budovou soudu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Chodajáríové, přezdívané "Modrá dívka" podle hlavní barvy jejího milovaného klubu, hrozilo až dvouleté vězení za to, že se v březnu pokusila společně s pěti dalšími ženami dostat na stadion.

Írán zakázal vstup žen do hledišť fotbalových arén v roce 1981, dva roky po islámské revoluci, přičemž zákon mající chránit ženy před pohledem na polonahé fotbalisty v zemi stále platí.

Dívky a fanynky Esteghlalu se jej pokusily obejít tím, že se převlékly za muže, byly však odhaleny a strávily tři noci v cele předběžného zadržení. Následné půlroční čekání na soud skončilo tragicky.

Na začátku minulého týdne bylo první slyšení odloženo kvůli rodinným záležitostem soudce. Chodajáriová, jejíž pravé jméno zůstává médiímskryto, pak ale před budovou soudu zaslechla informaci o možné výši trestu, načež se zapálila.

Mladá žena utrpěla popáleniny na 90 procentech těla, v nemocnici bojovala týden o život, nakonec ale vážným zraněným podlehla.

Její sestra vypověděla, že Sahar bojovala s bipolární poruchou a o sebevraždu už se v minulosti pokusila.

Klub, který Chodajáríová nadšeně podporovala, vyslal do světa hned dvě emotivní prohlášení. "Tragická smrt našeho milovaného dítěte, Sahar Chodajáríové, vyvolala v Esteghlal FC mnoho smutku a lítosti. Vyjadřujeme upřímnou soustrast všem jejím příbuzným a prosíme Boha o milosrdenství a odpuštění," znělo první z nich.

"Podporovala nás i přesto, že to bylo nezákonné. A co jsme udělali my, abychom ji podpořili? Absolutně nic. Jsme zbabělci," říkalo druhé.

Zbytečná smrt mladé fanynky vyvolala ve světě vlnu pobouřených reakcí. Na internetu už koluje petice nazvaná Let Iranian Women In. Ta žádá po Mezinárodní fotbalové federaci FIFA, aby urychleně učinila právní kroky a pokusila se zatlačit na zrušení nesmyslného zákonu. Pokud se tak nestane, měl by být Írán podle protestujících vyloučen z mezinárodních soutěží.

Íránce by podle organizátorů protestů mohl podobný trest přimět k akci. Loni v listopadu malý krok kupředu udělali. To když do Teheránu dorazil prezident FIFA Gianni Infantino a navštívil zápas asijské Ligy mistrů. V hledišti byly i stovky žen, i když musely sedět v oddělené rodinné sekci. Po odjezdu Infantina se ovšem všechno vrátilo do starých kolejí.

Podle posledních zpráv se FIFA skutečně začala zákazem vážněji zabývat, k čemuž přispěly rovněž ohlasy významných osobností. Vyjádřil se třeba hvězdný záložník Manchesteru United Paul Pogba, klub AS Řím nebo bývalý hráč Ali Karímí, který během kariéry působil i v Bayernu Mnichov.

Ten je íránskou legendou a na Instagramu ho sleduje 4,5 milionu fanoušků. Karímí tam umístil obrázek dívky s fotbalovým míčem místo srdce.

"Ženy v naší zemi jsou lepší než muži," napsal.

Velký ohlas mělo také vyjádření íránské soudkyně Parvaneh Saluhšúriové. "Nebyla jen "modrá dívka". Sahar byla íránská dívka. Žila v zemi, kde muži rozhodují o osudu žen a mohou je připravit o nejzákladnější lidská práva. Všichni jsme zodpovědní za uvěznění a sebeupálení každé jedné Sahar v této zemi."

 

Právě se děje

Další zprávy