Inspekce prošetří ceny lístků na zápas Sparta-Liverpool

Miloslav Lubas
21. 2. 2011 15:25
Zápas Sparty s Liverpoolem dohraje obchodní inspekce
Mezi fanoušky Liverpoolu s lístky za 145 liber patřil i Steve Wade
Mezi fanoušky Liverpoolu s lístky za 145 liber patřil i Steve Wade | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vstupenky za 145 liber (4200 korun), které prodala Sparta Praha fanouškům Liverpoolu na Evropskou ligu, upoutaly pozornost České obchodní inspekce (ČOI).

Inspektoři prošetří, jestli Sparta neporušila zákon o dvojích cenách,  řekl Aktuálně.cz mluvčí ČOI Tomáš Vozáb.

Čtěte také:
Sparta ho stála víc než finále LM. Ale viděl Šmicra

Angličané si stěžovali, že za vstupenky zaplatili zhruba o 30 liber (asi 900 korun) víc než domácí  fanoušci. A obrátili se i na UEFA.

Sparta už trest za diskriminaci hostujících fanoušků dostala

Sparta již jednu pokutu za dvojí ceny od ČOI dostala. Za vyšší ceny pro hostující fanoušky než pro domácí udělila inspekce loni letenskému klubu sankci 50.000 korun.

"Zpětně již nemůžeme prověřit prodej vstupenek fanouškům Liverpoolu na utkání Evropské ligy v Praze.

Příznivci Liverpoolu v pražském Sport baru Zlatá hvězda
Příznivci Liverpoolu v pražském Sport baru Zlatá hvězda | Foto: Ondřej Besperát

Uložíme však společnosti AC Sparta Praha, aby se k němu vyjádřila a poskytla nám informace o cenách vstupenek pro domácí a hostující fanoušky," dodal Vozáb.

Až inspekce obdrží od Sparty podklady, rozhodne, jestli se klub provinil, nebo neprovinil proti zákonu o dvojích cenách.

Při opakovaném porušení zákona bývají pokuty vyšší

Pokuta se může vyšplhat až na pět milionů korun, muselo by ale jít o nezávažnější porušení zákona. Kdyby ale ČOI usoudila, že Sparta při prodeji vstupenek pochybila, pravděpodobně by ji jako ´recidicistu´ potrestala vyšší pokutou než loni.

Opakované porušení zákona je většinou přitěžující okolností.

Mluvčí liverpoolské skupiny fanoušků Spirit od Shankly (SOS) James McKenna uvedl na webu www. liverpoolsky.net: "Stěžovali jsme si, protože je příšerné a navíc i proti pravidlům platit 145 liber za lístky. Našli jsme si, že domácí fanoušci za ně dali maximálně 115 liber."

Sparta se hájí, že Angličané dostali lístky pro partnery

SOS zjistila stanovisko UEFA k cenám vstupenek na mezinárodní zápasy. Údajně zní: "Pokud se kluby nebo asociace nedohodnou, tak se ceny vstupenek nesmí zvýšit a musí zůstat stejné jak pro domácí fanoušky, tak i pro hostující."

Mluvčí Sparty Ondřej Kasík k ceně 145 liber pro fanoušky Liverpoolu řekl, že jim Sparta nabídla lístky, které původně vyčlenila pro partnery klubu. "Tyto vstupenky nešly do volného prodeje. Fanoušci Liverpoolu za ně zaplatili přibližně stejnou cenu jako naši partneři, kteří seděli vedle nich," vysvětlil Kasík.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
Další zprávy