I Beckenbauer v průšvihu? Němci měli před volbou MS 2006 černý fond, píše Spiegel

Sport Sport
16. 10. 2015 15:21
Podle německého deníku Der Spiegel Němci během své kandidatury na pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2006 údajně z černého fondu upláceli držitele asijských hlasů.
Franz Beckenbauer, předseda výboru pro pořádání MS 2006 a také bývalý vynikající fotbalista
Franz Beckenbauer, předseda výboru pro pořádání MS 2006 a také bývalý vynikající fotbalista | Foto: ČTK

Praha - Po zpochybňovaných volbách fotbalových šampionátů v letech 2018 a 2022 padl stín údajné korupce i na mistrovství světa v roce 2006, které pořádalo Německo.

Podle páteční zprávy německého časopisu Der Spiegel prý existoval tajný fond, ze kterého si Němci kupovali hlasy, konkrétně v tomto smyslu píše o držitelích asijských hlasů, kteří o výběru pořadatelské země spolurozhodovali.

Mezinárodní federace FIFA hodlá podezření prověřit, vedení německého svazu obvinění z podplácení odmítlo. Uvedla, že jde o "velmi vážná" podezření. Případ hodlá zahrnout do svého současného vyšetřování fotbalových korupčních kauz.

O celé operaci přitom měl dobře vědět i tehdejší šéf německého organizačního výboru, Franz Beckenbauer.

Podle Spiegelu bylo na tajném kontě 10,3 milionu švýcarských franků, tedy přibližně čtvrt miliardy českých korun. Peníze na účet měl v roce 2000 údajně poslat tehdejší šéf Adidasu Robert Louis-Dreyfus a putovat měly podle časopisu na účty čtyř asijských volitelů, kteří pak při výběru pořadatele dali hlas právě Německu. Právě německá kandidatura pak i díky jejich hlasům vyhrála volbu poměrem 12:11 nad Jihoafrickou republikou.

Der Spiegel dále píše, že pět let po výběru Německa pak pořadatelé peníze zase vrátili Adidasu. To vše prostřednictvím FIFA, která pomáhala celou operaci krýt. 

Německý fotbalový svaz (DFB) vydal k obviněním prohlášení, ve kterém zdůrazňuje, že audity jeho hospodaření za dané období žádné nesrovnalosti nevykazují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy