Hübschman: Už chceme nějakou trofej, v útoku budeme silnější

Aleš Vávra Aleš Vávra
21. 7. 2015 16:16
Kapitán Jablonce věří, že tým může v nadcházející sezoně konkurovat Plzni a Spartě.
Tomáš Hübschman
Tomáš Hübschman | Foto: ČTK

Jablonec - Přerod fotbalového Jablonce v klub s nejvyššími ambicemi pokračuje. Před novou sezonou Synot ligy chce tým kouče Jaroslava Šilhavého ještě zvýšit tlak na největší favority domácí soutěže, tedy Viktorii Plzeň a Spartu Praha.

Podle kapitána týmu, zkušeného středopolaře Tomáše Hübschmana, bude Jablonec v této sezoně silnější především v ofenzivní fázi.

"Máme mnohem větší sílu, než loni. Kluci, kteří přišli, se jeví hodně dobře. Zvedli konkurenci i celkovou kvalitu týmu. Myslím si, že budeme dávat víc gólů," pochválil někdejší reprezentant posily do ofenzivy, tedy především útočníky Tomáše Wágnera a Stanislava Tecla.

"Snad se teď góly víc posypou"

V loňské sezoně skončil Jablonec v lize třetí a podle Hübschmana postrácel spoustu bodů kvůli horší střelecké produktivitě. "Kdybychom měli tuhle část hry kvalitnější, mohli jsme myslet i výš než na třetí místo. Limitovalo nás to, v tom jsme zaostávali. V útočné fázi jsme neměli moc na výběr," poznamenal kapitán.

V řadě duelů nedokázali jablonečtí brankově reagovat na nepříznivý vývoj. A nebo vyhrávali jen o gól. "A to nás stálo spoustu sil. Snad už se teď góly víc posypou. Věřím tomu," dodal defenzivní štít.

V letní přípravě zelenobílí odehráli osm utkání a nepoznali hořkost porážky. Hübschman si přitom pochvaluje, jak se tým z řadou změn popasoval.

"Samozřejmě se to projeví až v ostrých zápasech, ale pocit můžeme mít dobrý. Spoustu postů máme zdvojených, mohli jsme vystřídat dvě jedenáctky. Zkoušeli jsme i hru na dva útočníky, což jsme loni vůbec nemohli, protože jsme dva zdravé útočníky většinou ani neměli. Teď máme tři kvalitní útočníky hrát může kterýkoli z nich," řekl Hübschman.

Ztráta Kopice prý tolik nebolí

Na týmu by se podle něj neměla negativně projevit ani ztráta klíčového křídelníka Jana Kopice, který se stěhoval do Plzně. "Ze začátku byla jeho ztráta cítit, ale teď můžu říct, že v záloze rozhodně problém nemáme. Konkurence tam je dobrá. Spíše jsme potřebovali posílit útok. Jednodušší bude nahradit Kopice v záloze, než hrát pořád s jedním útočníkem," konstatoval bývalý hráč Šachtaru Doněck.

Klub si před novou sezonou dává jednoznačné cíle. Minimálně udržet loňské pozice a pokusit se o postup do základní skupiny Evropské ligy. "Naším soupeřem bude pravděpodobně Kodaň a je jasné, že to bude těžké. Je to kvalitní  a zkušený evropský tým. Favoritem nebudeme," řekl Hübschman.

Jablonec se s Kodaní utkal na zimním soustředění v Portugalsku, kde zvítězil 2:0. "Myslím si ale, že jsme tam měli hodně štěstí. Kodaň ukázala svou sílu. Přesto se určitě budeme snažit postoupit, bez šancí nejsme."

Trofej? Nejsnadnější je pohár

Přestože loňskou sezonu hodnotí na severu Čech pozitivně, zisk vítězné trofeje je něco, nač fanoušci zatím čekali marně.

"Povedli se dobré věci, ale teď už myslíme na nějakou tu trofej. Nejsnadnější je podle mě vítězství v českém poháru, takže doufám, že se opět dostaneme do finále a tentokrát ho zvládneme lépe. V lize pak chceme šlapat Plzni a Spartě  ještě více na paty," uzavřel Hübschman.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy