Hübschman slaví! Šachtar vyhrál poslední Pohár UEFA

Ivo Pospíšil, ip
20. 5. 2009 23:20
Šachtar Doněck - Werder Brémy 2:1

Istanbul – Fotbalisté Šachtaru Doněck se stali posledními vítězi Poháru UEFA, když porazili ve středečním finálovém střetnutí v Istanbulu německý Werder Brémy 2:1 po prodloužení

Na stadionu Şükrü Saracoğlu mohl po zápase slavit sladký triumf také český obránce Tomáš Hübschman, který však nemohl kvůli karetnímu trestu do utkání zasáhnout.

Před úvodním výkopem bylo jisté, že ten kdo večer vyhraje, bude moci užívat titulu posledního krále Poháru UEFA.

Prestižní soutěž totiž k letošnímu roku končí a od příští sezony na ni naváže nově vzniklá Evropská liga.

Finálová derniéra proto začala z obou stran opatrně a diváci mohli od úvodních minut sledovat hlavně houževnatý boj ve středu hřiště s velkým množstvím osobních soubojů.

Do první výrazné šance se dostal Šachtar až po pětadvaceti minutách hry, ovšem ihned z ní nemilosrdně udeřil.

Po rychlém brejku a následné přesné kombinaci se až před brankáře Wieseho dostal Luis Adriano a chladnokrevným zakončením poslal ukrajinský celek do vedení.

Tentýž střelec mohl rozjásat své fanoušky vzápětí znovu, jenže jeho pokus z hranice pokutového území nebyl tentokrát přesný.

Do přestávky vyrovnal Naldo

Brémy, které v semifinále vyřadily i Hamburk pod vedením Davida Jarolíma, však nemusely dlouho smutnit.

V pětatřicáté minutě zápasu se postavil k nařízenému přímému kopu Naldo a svým pokusem zaskočil gólmana Pyatova, jemuž v míč vypadl z rukou a zastavil se až za brankovou čárou – 1:1.

Vstřelené góly rázem pomohly obrazu hry a najednou se oba týmy vrhaly do odvážnějších ofenzivních akcí.

Nebezpečnější byl o něco více Šachtar, kterému mohl vrátit do přestávky vedení Lewandowski s Adrianem, ani jeden však Wieseho nepřekonal.

Na začátku druhé půle zkoušel štěstí také dalekonosnou ranou Jadson, ovšem i proti němu zasáhl německý brankář efektivním zákrokem.

Po hodině zápasu však tempo hry viditelně upadlo, oba týmy začaly být mnohem opatrnější a nebezpečných okamžiků před oběma brankami ubylo.

Nejblíže rozhodnutí v základní hrací době tak byl dvanáct minut před koncem Pizzaro, jenže jeho hlavička síť za Pyatovem nerozvlnila.

Jadson trefil v prodloužení konečný triumf

Poslední finálové utkání Poháru UEFA tak dospělo až do prodloužení. Tak jako byl závěr zápasu pro oko diváka nezáživný, prodloužení nabralo od samotného úvodu strhující ráz.

Nejprve mohl Šachtar rozradostnit Srna, ale jeho ránu vyrazil Wiese. Z následného protiútoku mohl udeřit pro změnu Fritz, jenže ani on nebyl úspěšný.

Radost do sektoru fanoušků, tedy alespoň těch ukrajinských, přinesla až sedmadevadesátá minuta.

Aktivní Srna našel svým centrem z pravé strany nabíhajícího Jadsona, a ten přiblížil Šachtar vytouženému vítězství.

Tým, s nimž prožíval na lavičce horké chvilky i Tomáš Hübschman následně držel míč na svých kopačkách a svého soupeře už do ničeho vážného nepustil.

Po závěrečném hvizdu se tak mohl český obránce se svými spoluhráči ponořit do vítězných oslav.