Hřebíkovy noty + kanonýr Kliment = ožila šance na let do Ria

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 6. 2015 6:07
Obrovské zlepšení přinesla fotbalovému týmu do 21 let na ME v Praze zásadní změna taktiky i obměna sestavy. Bude to stačit na medaile?
Tomáš Kalas a Jiří Skalák si vzpomněli na to, co fungovalo před lety na ME "19" v Rumunsku. A v sobotu to fungovalo zas
Tomáš Kalas a Jiří Skalák si vzpomněli na to, co fungovalo před lety na ME "19" v Rumunsku. A v sobotu to fungovalo zas | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Po prohře s Dánskem 1:2 to vypadalo na tryznu, po výhře 4:0 nad Srby národ jásá. Podstatná bude ale emoce po úterním utkání s Německem.

Teprve pak zjistíme, jestli český tým na mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let, které hostí stadiony v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti, splnil cíl, s nímž do turnaje vstoupil. A tím je postup do semifinále, potažmo na olympijské hry.

Němci jsou velkým favoritem turnaje. Ale k jistotě postupu mezi nejlepší čtyři by je Češi potřebovali porazit. Tabulka skupiny A po druhé rundě odehraných zápasů totiž vypadá takto:

1. Německo 2 1 1 0 4:1 4
2. ČR 2 1 0 1 5:2 3
3. Dánsko 2 1 0 1 2:4 3
4. Srbsko 2 0 1 1 1:5 1

Němcům stačí k jistotě semifinále uhrát proti Čechům bod. Pro Čechy by remíza byla také postupová, ovšem pouze tehdy, pokud by se Dánům v paralelně hraném utkání proti Srbsku nepovedlo bodovat. A na to se jaksi nelze příliš spoléhat... Připomeňme, že při rovnosti bodů rozhodují vzájemné zápasy.

Platí každopádně, že semifinalisté turnaje pojedou na OH 2016 do Rio de Janeira. S tím, že pokud by se mezi čtyřkou nejlepších ocitla Anglie, hrál by se ještě o jedno postupové místo na olympiádu dodatkový zápas třetích týmů ve skupinách. Pod pěti kruhy totiž smí hrát jedině Velká Británie, Anglie nikoli.

Ale teď se zaměřme na to, jak uspět proti favorizovaným Němcům. Mnozí teď volají: "Když tým zahraje tak dobře jako proti Srbsku, má šanci je porazit."

Určitě tedy nebude od věci zkusit si pojmenovat, proč hrál český tým v sobotu na Letné proti Srbsku tak dobře. Mnohem líp než pár dní předtím s Dány.

Jako proti Realu, jako na ME v Bukurešti

Ano, pomohly změny v sestavě. Ano, podařil se skvěle vstup do zápasu. Ano, Srbové zahráli hůř, než by si patrně sami dokázali představit. Ano, zrodil se kanonýr jménem Jan Kliment, autor hattricku.

Ale to všechno vychází z jediného základu, a sice ze změny taktického konceptu. Ten, který v sobotu slavil triumf, lze popsat jako aktivní blok hraný poměrně vysoko, a to v devíti lidech s okamžitým přechodem do brejku. Současný trenér českého výběru a sobotní vítěz Jakub Dovalil se na mě snad nebude zlobit, když tenhle způsob hry pojmenuji: Hřebíkova škola.

"Ti hráli skvěle," říkali si mnozí, co v sobotu po utkání se Srbskem odcházeli z Letné. Totéž si říkali fandové odcházející z téhož stadionu před 14 lety, po výhře 2:0 nad Feyenoordem v Lize mistrů. A o pár měsíců později si to na stejném stadionu řekli i po utkání s Realem Madrid, byť v něm Sparta podlehla Zidanemu, Figovi a spol. 2:3.

Hřebíkova Sparta tehdy hrála přesně tenhle aktivní blok a byla na to radost pohledět. S úplně stejnou taktikou se pak Hřebíkův tým prezentoval i na ME hráčů do 19 let v roce 2011 v Rumunsku. Bylo z toho stříbro. A národ zase jásal.

Ze sestavy, která tehdy ve finále 2:3 podlehla po prodloužení Španělům, hráli teď v sobotu proti Srbsku brankář Koubek, obránci Brabec, Kalas, Kadeřábek, před nimi Skalák a jako střídající Přikryl, na lavici seděl Krejčí a Jánoš.

To, s čím uspěli v devatenácti, jim fungovalo i teď, kdy  je jim třiadvacet. (Název ME "21" je totiž trochu matoucí, věk 21 let je rozhodující na startu dvouletého kvalifikačního cyklu.)

V sobotu to na Letné na hřišti vypadalo tak, že sotva Srbové zahájili svou přípravnou kombinaci po zemi, už jim druhou či třetí přihrávku aktivní Češi vystihli, a nejen to, měli připravenou i nadstavbu v podobě okamžité kolmé akce s náběhem tří čtyř fotbalistů, kteří zděšeného soupeře prakticky pokaždé vykombinovali do čisté šance.

Za dvacet minut to bylo 2:0, zazvonilo i břevno a další šance zůstaly nevyužity. Zoufalí Srbové se jednak začali vztekat a jednak začali dopředu nakopávat míče vzduchem, což jim není vlastní, takže je prakticky odevzdávali.

Taktika zafungovala na 100 procent, zejména díky preciznímu provedení, a to jak ve fázi "honíme míč", tak ve fázi "jsme v brejku a zakončujeme".

Když to celé funguje, je to paráda. Když jeden dva hráči do soukolí nezapadnou a nehrají, jak je potřeba, je to katastrofa, protože pak se v pasti objevují díry.

Navíc tenhle systém funguje zejména na mezinárodní úrovni, kde hrajete se soupeřem, co si věří a chce hrát fotbal.

Na ligové scéně tuhle strategii tým jako Sparta neuplatní, protože proti ní skoro všichni hrají "zanďoura". Navíc k realizaci potřebujete hráče opravdu oddané, kteří se na práci v systému nevyfláknou. Což je důvod, proč na tuzemské ligové scéně Jaroslav Hřebík jako kouč Sparty úplně neprorazil.

Nicméně i jako její sportovní ředitel, dislokovaný u mládežnických týmů, si při pohledu na sobotní představení české jedenadvacítky proti Srbsku dozajista lebedil.

Kadlecovy schopnosti budou scházet

A Jakubu Dovalilovi nutno vzkázat: Všechna čest, že jste se k takové taktice v těžké chvíli odhodlal a zkusil oprášit návyky, které hráčům v "19" a mnohým z nich později i ve Spartě vštěpoval zmiňovaný Jaroslav Hřebík.

Kdyby to Dovalilovi svěřenci nezvládli, mohlo to skončit i fiaskem, ale fotbal Čechům tentokrát ukázal svou krásnou tvář.

Srby tento způsob hry dokázal zaskočit. Němci ovšem nejsou slepí, aby to neviděli, a určitě budou schopni připravit si i na takovou taktiku vlastní účinnou odpověď. Navíc Čechům bude pro zranění kotníku dozajista scházet Václav Kadlec, který po dobu, než musel vystřídat, vkládal do týmové mozaiky velkou kvalitu v provedení i potřebnou rozvahu a klid.

Alespoň se Michal Trávník zblízka podíval na to, jak by hra podhrotu měla vypadat. A v rozjetém zápase se mu pak na Kadlecův "mustr" podařilo navázat celkem slušně.

Teď je potřeba zrelaxovat, zhojit rány... A předvést stejně velký výkon i proti Německu. Tak do boje, sokolíci!

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy