Hrdlička s Teplicemi povstal z popela. Teď se hledá nástupce

OBRAZEM Bílek, Rada i Damková. Stínadla Hrdličku vytleskala
Poslední rozloučení s teplickým šéfem Františkem Hrdličkou. Nikdo si nepředstavoval, že tato chvíle nastane tak brzy. Hrdlička by se 20. srpna dožil 58 let.
Přestože minulou středu utrpěl mozkovou příhodu, jeho odchod všechny zaskočil.
Teplice dokonce kvůli tomu odložily prvoligový zápas s Českými Budějovicemi.
Poslední rozloučení připravili Hrdličkovi nejbližší tam, kde se cítil jako doma - na teplickém stadionu. Od brzkého čtvrtečního dopoledne proudily ke katafalku s rakví zástupy rodinných příslušníků, přátel a kolegů s věnci a květinami (na fotce Petr Šafarčík z Baníku Ostrava).
Foto: CPA Eduard Erben
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
9. 8. 2014 5:00
Tepličtí funkcionáři se loučili s Františkem Hrdličkou. A řeší, kdo převezme klub po něm

Teplice - Přestože se to ve vrcholném fotbalu příliš nenosí, byl František Hrdlička velice přátelský a rodinný člověk. Shodují se na tom jeho blízcí, přátelé i kolegové.

"I mne vždycky nabádal, abych tolik nepracoval a trávil víc času s rodinou," potvrdil současný generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, jenž pod teplickým ředitelem fotbalově i manažersky vyrůstal.

"Když mi bylo sedm let, tak jsem v Teplicích začínal od žáků přes dorost. Po studiích mě zapracoval do klubu. Věděl jsem, že to není jen na chvíli a že můžeme dokázat velké věci. Jeho velkou zásluhou bylo už to, že dokázal s Teplicemi vyvstat z popela," líčil své začátky při čtvrtečním smutečním rozloučení na teplickém fotbalovém stadionu. "Z jeho práce pro fotbal se snažím vzít především pracovitost, obětavost a odvahu nebát se zariskovat," říkal se slzami v očích.

Poctivý, otevřený a neústupný

"Vše dělal poctivě a otevřeně," přidal další Hrdličkovu ceněnou vlastnost předseda představenstva severočeského klubu Pavel Šedlbauer.

Přesto však při jednáních býval tvrdý a neústupný. "Tehdy dokázal být drsný a bylo těžké s ním něco dohodnout," přiznává Řepka. "Snažil se vždycky získat pro svůj klub, který byl jeho srdeční záležitostí, a celý český fotbal co nejvíc."

František Hrdlička odešel v 57 letech. V době, kdy byl v plné pracovní a na první pohled i životní síle. Nic nenasvědčovalo tomu, že by jej měla osudná mozková příhoda postihnout. I proto ještě zdaleka neplánoval z fotbalu odejít.

"O tom, že by svou funkci někomu předal, neuvažoval, protože byl stále hodně mladý. Samozřejmě jsme o budoucnosti hovořili. Říkal, že má určité názory na dění v klubu, všímal si některých lidí, snažil se jim předávat své zkušenosti. Bylo to ovšem něco hodně vzdáleného," uvedl Šedlbauer.

Kdo teď povede Teplice?

Podle určitých náznaků mohl být jeho pokračovatelem Řepka, jenž se však k tomuto cíli nijak urputně neupínal.

"Bavili jsme se i o tom, že bych po něm měl jednou vedení klubu převzít, ale bral jsem to s nadhledem, protože chtěl hlavně z lidí vyždímat maximum," myslí si. "Musím mu poděkovat za to, co nyní jsem. Že mám místo generálního sekretáře na svazu, to je jednoznačně jeho zásluha."

Přestože by tyto kroky Šedlbauer nejraději vůbec nepodnikal, ví, že bude místo Hrdličky muset zvolit nového ředitele.

"V tuto chvíli je pro Teplice nenahraditelný, ale je dobře, že klub funguje a že lidé vědí, co mají dělat. Pracovat dál se prostě musí. Náhradu musíme najít, protože fotbal je také závazek fandům," řekl smířeně.

Šedlbauer: Teplice neopustíme

"S nějakým rozhodnutím ale nebudu spěchat, protože nás nyní ovládají emoce, které musíme nechat zklidnit. Příští týden si s lidmi z klubu, hráči i trenéry promluvím a v nějakém rozumném časovém horizontu vydáme rozhodnutí, kdo to po něm převezme," předjímá Šedlbauer.

Žlutomodré fanoušky také zajímá, jestli se s Hrdličkovým skonem nerozbije dlouholeté a pro klub klíčové partnerství se společností AGC, která je majoritním vlastníkem.

"Věřím, že se s Františkovou smrtí naše pouto se sklárnami nerozbije. Vazby jsou pevné a pozice vlastníka zřejmá. V tomto směru žádné nebezpečí budoucnosti klubu nehrozí," ubezpečil fandy Šedlbauer.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy