Hradec senzačně uťal neporazitelnost mistrovské Sparty

17. 7. 2010 20:21
Teplice nečekaně podehly Slovácku 0:3
Archivní foto
Archivní foto | Foto: Sport

Hradec Králové - Velkého vítězství při své obnovené ligové premiéře dosáhl Hradec Králové, který na svém hřišti porazil úřadujícího mistra a třiatřicet zápasů neporažený tým Spartu Praha 2:1.

O branky "Votroků" se v pohledném utkání postarali Tomáš Rezek a Václav Pilař, za Spartu se prosadil Bony Wilfried.

V souběžně hraném utkání rovněž velice překvapivě Slovácko v Uherském Hradišti rozdrtilo Teplice 3:0.

Sparťanští fanoušci poničili v Hradci autobusy městské dopravy
Fotbalovou ligu zahájila remíza ve vršovickém derby
Hradec nemá sedačky. Na Spartu se ale chystá dav fandů

Hradečtí do zápasu s mistrem vstoupili bez bázně a hany a také se jim to vyplatilo. Poprvé zahrozili už v deváté minutě, kdy z pravého křídla centroval Roman Fischer a z bezprostřední blízkosti branku Jaromíra Blažka přestřelil Pavel Černý.

Sparta kontrovala průnikem Libora Sionka, ale jeho slabá střela nemohla Jiřího Lindra ohrozit. Votroci ale nadále byli aktivnější a to se jim vyplatilo v patnácté minutě.

Po faulu Pamiče totiž zahrávali Východočeši přímý kop z pravé strany hřiště, Fischerův centr nechtěně přizvedl Niklas Hoheneder, po němž se míč dostal k Tomášovi Rezkovi, jenž zblízka neomylně zamířil k tyči.

Inkasovaný gól sice Spartu poněkud probral, ale ani tak se stále nemohla dostat do tempa.

Tudíž byli do zhruba třicáté minuty aktivnější domácí, kteří hrozili rychlými akcemi především Václava Pilaře a Pavla Černého, jenž v pětadvacáté minutě zahodil další velkou příležitost Hradce.

Na druhé straně se o chvíli později ojedinělou akcí blýskl Václav Kadlec, ovšem jeho rána jen těsně minula Lindrovu svatyni.

Poté Letenští získali optickou převahu, nicméně většina jejich střeleckých pokusů končila vně tří tyčí soupeřovy brány, a tak první půli vyhráli Hradečtí 1:0.

Bony Wilfried se raduje z gólu
Bony Wilfried se raduje z gólu | Foto: Jan Langer

Na začátku druhé půle promarnil obrovskou příležitost k vyrovnání Bony Wilfried, který byl po rohu v 46. minutě na malém vápně zcela volný, ale balon trefil tak mizerně, že vůbec nevystřelil na bránu.

Vše si ale vynahradil v 54. minutě, kdy letní posila Radek Matějovský v rychlém brejku našel kolmým pasem mezi beky právě rodáka z Pobřeží slonoviny a ten přesnou ranou k tyči srovnal na 1:1.

Sparta poté dál tlačila, aby získala všechny tři body, ale po hodině hry se paradoxně radovali Votroci. Václav Pilař se totiž na levém křídle dostal k balonu a nádhernou křížnou ranou obstřelil Blažka.

Chovancovi svěřenci byli poté dlouho zaskočeni a i přes tři střídání se nemohli dostat k pořádné šanci na vyrovnání. Té se nakonec dočkali až v samotném nastavení zápasu, ale Wilfried mířil z ideální pozice mimo Lindrovu bránu.

Hradec si tak senzačně připisuje v prvním ligovém utkání všechny tři body.

Švancara sestřelil Teplice

Také druhé sobotní utkání nabídlo velice překvapivý výsledek, když Slovácko v Uherském Hradišti zdolalo Teplice 3:0.

Fotbalisté Slovácka
Fotbalisté Slovácka | Foto: Ludvík Hradilek

O výhru čtrnáctého klubu loňského ročníku Gambrinus ligy nad čtvrtým celkem soutěže se postaral střelec Petr Švancara, jenž se nejprve v první půli prosadil technickou střelou, aby po přestávce přidal druhý gól z pokutového kopu nařízeném po faulu Kleina.

Definitivní podobu výsledku dal v 72. minutě obránce Martin Kuncl, který se prosadil po jednom z brejků Slovácka a velkém zaváhání teplické obrany.

Po třech zápasech prvního kola Gambrinus ligy se tak na čele tabulky usadilo překvapivě Slovácko následované Hradcem Králové, naopak dva týmy, které dlouho dominovaly loňskému ročníku, tedy Teplice a Sparta, jsou nyní na samém dně.