V duelech turecké ligy vzpomínali na Šurala. Hráči Alanyasporu drželi pietu nad rakví

Lukáš Caha ČTK Lukáš Caha, ČTK
29. 4. 2019 21:42
V tréninkovém centru Alanyasporu se v pondělí pozdě odpoledne sešli hráči i fanoušci fotbalového klubu, aby uctili památku českého reprezentanta Josefa Šurala, jenž v ranních hodinách tragicky zahynul při dopravní nehodě. Vzpomínalo se i v zápasech turecké ligy.
Pietní místo za Josefa Šurala na Spartě.
Pietní místo za Josefa Šurala na Spartě. | Foto: ČTK

Na improvizovaném pietním místě v Alanyi visí Šuralův portrét a vedle něj nápis "Nikdy nezapomeneme" v tureckém i anglickém jazyce. Nad rakví s klubovou vlajkou se sešli nejen spoluhráči z Alanyasporu, ale i fanoušci a významní turečtí politici v čele s ministrem zahraničí. Dorazil i fotbalista Ondřej Čelůstka, jenž se měl s českým reprezentantem v pondělí setkat. K tomu však již nedošlo. 

Podle zpravodaje České televize Václava Černohorského mezitím prezident klubu Hasan Cavusoglu uvedl, že mužstvo do Kayseri, který je vzdálený zhruba 570 kilometrů od Alanye, cestovalo letadlem a mělo zakoupené i zpáteční letenky. Sedm hráčů včetně Šurala však nechtělo čekat na odlet do druhého dne a na cestu zpět si pronajalo mikrobus. Návrat však skončil tragicky. 

Už ve večerních zápasech turecké ligy vzpomněli na Šurala hráči i diváci. Před duelem Konyasporu s Galatasarayem vyběhli na plochu fotbalisté obou týmů s obřím bannerem, na němž byl vedle Šuralovy fotografie nápis "Alanyaspore, jsme s tebou". Cedule se stejným nápisem měla i řada fanoušků v hledišti. V utkání Malatyaspor - Kasimpasa si zase několik hráčů domácího celku při rozcvičování obléklo tričko s portrétem českého reprezentanta.

Pietní místo vzniklo v pondělí i na Spartě, kde osmadvacetiletý český reprezentant před odchodem do Turecka působil. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

Další zprávy