Hotovo! Lafata hráčem Sparty. Má smlouvu na 3,5 roku

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 1. 2013 21:30
Křetínský s Peltou si plácli, s podmínkami smlouvy souhlasil i Lafata
Reprezentant David Lafata ve 31 letech mění dres, finalizuje se jeho přestup do Sparty
Reprezentant David Lafata ve 31 letech mění dres, finalizuje se jeho přestup do Sparty | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - David Lafata je další posilou Sparty. Na jeho přestupu z Jablonce se nejprve domluvili šéfové obou klubů.

S podmínkami nové smlouvy na 3,5 roku na Letné pak souhlasil i 31letý útočník.

Sparta za zkušeného fotbalistu podle informací Aktuálně.cz zaplatí 20 milionů korun.

"Davidův příchod je pro nás výjimečnou událostí, podařilo se nám získat dlouhodobě nejlepšího kanonýra v českém fotbale. Není tajemstvím, že jsme o něj měli zájem delší dobu, a proto jsme rádi, že se nám nyní tento transfer podařilo dotáhnout," řekl Jakub Otava, člen představenstva Sparty.

"Tým je stále ještě v úvodní fázi přípravy, David bude mít dostatek času se s novými spoluhráči sehrát,“ dodal.

Kotal: Ano, Lafata už jel do Prahy

Informace o tom, že se Lafatův přestup blíží, už naskakovaly odpoledne a vpodvečer.

"David už jel dneska po tréninku do Prahy," potvrdil pro Aktuálně.cz Lafatovu cestu do hlavního města trenér jabloneckého týmu Václav Kotal.

Přestup měl jasnou chronologii: Nejprve se o transferu domluvili Daniel Křetínský s Miroslavem Peltou. Sparta nakonec kývla na požadavek Jablonce, tedy 20 milionů korun.  A to výhradně v hotovosti, bez hráčské náhrady.

Lavičkova jasná priorita

"David Lafata je pro nás priorita," říkal před začátkem zimní přípravy Vítězslav Lavička, trenér Sparty. Nyní se dočkal.

Lafatu chtěla Sparta už v létě, ale tehdy se Křetínskému zdála požadovaná suma 20 milionů korun jako příliš.

Lafatův odchod budou muset nyní řešit v Jablonci. "Už jsme s tím samozřejmě tak nějak museli počítat. Větší šanci teď bude v sestavě dostávat Lukáš Třešňák. David střílel hodně gólů, vedle Třešňáka se teď na tom asi budou muset podílet i další hráči, budeme tomu trochu muset uzpůsobit způsob hry," říká jablonecký trenér Václav Kotal.

Lafata je odchovancem českobudějovického fotbalu. Absolvoval dvě krátká zahraniční angažmá - ve Škoda Xanthi a v Austrii Vídeň, ale díru do světa tam neudělal.

Zato se mu velmi vydařilo angažmá v FK Jablonec. Na sever přišel v létě 2008 - a propracoval se tam až do Klubu ligových kanonýrů.

V sezoně 2010/11 dal 19 ligových branek, v té následující už 25 zásahů a na teď podzim se trefil třináctkrát.

Svých 23 startů v reprezentaci opentlil 5 brankami, naposledy v přípravě proti Slovensku se trefil dvakrát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy