Hotovo, Darida odchází do Freiburgu

Sport Sport
29. 8. 2013 12:01
Den po postupu Viktorie Plzeň do základní skupiny Ligy mistrů přestupuje záložník Vladimír Darida do bundesligového Freiburgu.
Vladimír Darida se nakonec nástupcem Pavla Horvátha nestane. Odchází do bundesligy
Vladimír Darida se nakonec nástupcem Pavla Horvátha nestane. Odchází do bundesligy | Foto: CPA

Praha - Záložník Viktorie Plzeň a české fotbalové reprezentace Vladimír Darida přestupuje do bundesligového Freiburgu.

Dlouho očekávanou zprávu jako první potvrdily oficiální stránky německého klubu (viz zde) ve čtvrtek dopoledne, necelý den po postupu Plzně do základní skupiny Ligy mistrů.

Podmínky kontraktu zainteresované strany nezveřejnily. Podle renomovaného německého serveru transfermarkt.de nicméně Freiburg za českého fotbalistu zaplatil čtyři miliony eur (103 milionů korun), čímž se stal Darida nejdražší posilou v historii klubu.

"Jsme moc rádi, že se rozhodl udělat ve své kariéře další krok a přišel k nám," uvedl sportovní ředitel Freiburgu Klemens Hartenbach. "Je to variabilní hráč, který umí hrát z různých postů. Je gólově nebezpečný, hodně toho naběhá a je takticky vyspělý."

Paclík: Prodávat jsme nechtěli

Podle vyjádření, které zástupci Viktorie Plzeň rozeslali médiím, si přestup do německého klubu vyžádal sám hráč.

 „I vzhledem k postupu Viktorie do Champions League nebyl tento přestup motivován pouze finanční stránkou věci. Přihlédli jsme jednak k vynikající nabídce německého klubu, především však k přání hráče,“ uvedl v tiskové zprávě majitel Viktorie Tomáš Paclík

„Cítil jsem, že nyní je správný čas," uvedl sám Darida. "Jsem vděčný Viktorii a panu Paclíkovi, že mi umožnili přestup již nyní. Jsem si vědom toho, že v realitě působení v Lize mistrů bych také ve Viktorii mohl zažít fantastický fotbalový podzim, nicméně bundesliga byla mým snem a věřím, že Freiburg je pro mě správnou volbou."

O evropské poháry navíc třiadvacetiletý tvořivý záložník přestupem z Plzně úplně nepřijde. Freiburg si totiž díky pátému místu v loňské sezoně bundesligy zahraje základní skupinu Evropské ligy.

23 let, dva tituly a reprezentace

Darida je plzeňský odchovanec, který do Gambrinus ligy poprvé nakoukl už v roce 2010 a za poslední tři sezony se vypracoval v jednu z hlavních opor týmu.

Plzeňský rodák odehrál za Viktorii celkem 61 ligových zápasů, ve kterých vstřelil dvanáct branek a na dalších jedenáct nahrál. V evropských pohárech pak nastoupil k 28 utkáním s bilancí pěti branek a šesti asistencí.

V roce 2012 jej také poprvé povolal do národního týmu trenér Michal Bílek, který jej zatím nasadil do čtrnácti zápasů, včetně jednoho duelu na Euru 2012.

S Plzní získal Darida krom dvou ligových titulů také Český pohár (2010) a Superpohár (2011).

 

Právě se děje

před 1 minutou

Rakouské FPÖ hrozí rozštěpení, zárodek nové strany je ve Vídni

Rakouské protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ), stižené skandály, hrozí rozštěpení. Stranu dnes opustili tři vídeňští radní a v zastupitelstvu hlavního města vznikla nová politická skupina. Rakouští komentátoři se domnívají, že se chystá vznik nové strany v čele s bývalým dlouholetým šéfem FPÖ Heinzem-Christianem Strachem, jemuž FPÖ pozastavila členství.

Trojice radních opustila FPÖ kvůli jejímu odmítání Stracheho. Právě skandály bývalého předsedy přitom v květnu vedly k rozpadu vládní koalice, jejíž byla FPÖ součástí, a k desetiprocentnímu oslabení strany v zářijových předčasných volbách. V nich zvítězila přesvědčivě lidová strana (ÖVP) exkancléře Sebastiana Kurze, který nyní vyjednává o nové vládě se zelenými.

Politickou scénou otřáslo zejména video, na němž je Strache zachycen ve vile na Ibize při korupčním jednání před parlamentními volbami v roce 2017. Kromě toho bývalý vicekancléř čelí obvinění ze zpronevěry stranických peněz.

Novou politickou skupinu s názvem Die Allianz für Österreich (Aliance pro Rakousko; DAÖ) založili zastupitelé Karl Baron, Klaus Handler a Dietrich Kops. "FPÖ se stala protistracheovskou stranou a my už dále nejsme připraveni ji reprezentovat," řekl po založení klubu Karl Baron. Vyjádřil rovněž naději, že Strache se ke skupině připojí a povede ji do regionálních vídeňských voleb příští rok na podzim.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Odpolední jednání nepřinesla dohodu o klimatické neutralitě EU, rozhovory se protáhnou

Mezi lídry členských zemí Evropské unie ani po třech hodinách jednání o podpoře klimatické neutrality nenastala shoda. Podle původního plánu mělo pracovní zasedání na toto téma končit v 19:00, rozhovory se ale protahují i do večerních hodin. Překážkou jsou mimo jiné rozdílné názory na status jaderné energetiky, která je podle Česka pro realizaci ekologických cílů klíčová.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Praha neuzavře smlouvu s nevěstincem Showpark v Holešovicích

Pražský magistrát neplánuje uzavřít smlouvu na pronájem prostor v holešovické tržnici se společností Eroc, která tam od roku 1998 provozuje erotický podnik. Dnes to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) v diskusi nad peticí za zachování klubu, kterou projednali zastupitelé. Podle náměstka město z právních důvodů smlouvu ani uzavřít nemůže. Podle jednatele firmy Zbyňka Mately klub plní pro město pozitivní funkci a jeho uzavření by mělo nežádoucí důsledky.

Magistrát před nedávnem vyhrál soudní spor se společností Delta Center, která měla holešovickou tržnici v nájmu. Nyní ji musí vyklidit a uhradit magistrátu dlužné nájemné s příslušenstvím ve výši 246 milionů korun. Součástí sporu byla i firma Eroc, která si od Delta Centra prostory pro provoz klubu pronajímala.

"Je potřeba zdůraznit, že společnost Eroc, potažmo Showpark, nikdy neměla smlouvu s městem," uvedl náměstek. Dodal, že pokud by měl klub zůstat, musela by se poprvé v historii taková smlouva podepsat, což ale není možné. Podle Vyhnánka magistrát nemůže podepsat smlouvu se společností, která provozuje veřejný dům, protože by magistrát buď musel zveřejnit záměr prostor pronajmout za účelem provozování prostituce, což je trestný čin, nebo v záměru lhát. Toto stanovisko podle něj potvrdili magistrátní právníci.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Moneta podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy korun

Zástupci Moneta Money Bank dnes podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu o koupi stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot v Česku za 180,4 milionu eur (asi 4,6 miliardy Kč). Transakce má být vypořádána 1. dubna 2020. Podléhá ale ještě schválení ze strany České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Firmy to dnes večer oznámily v tiskové zprávě.

Moneta uvedla, že transakcí získá navíc asi 350 000 klientů. Zatím má zhruba milion klientů. Koupi chce financovat z přebytku vlastního kapitálu a volné likvidity.

Stávající generální ředitel Wüstenrot v Česku Michael Pupala zůstane podle banky i nadále generálním ředitelem a předsedou představenstva stavební spořitelny i hypoteční banky Wüstenrot. Zároveň se stane členem vrcholového managementu Monety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy