Hotovo! Baroš podepsal na rok a půl. A gáži věnuje mládeži

Podívejte se na fotogalerii z pondělní tiskové konference, kde byl Baroš představen jako největší posila zimy.
Milan Baroš, čerstvá posila Baníku Ostrava. Na Bazalech podepsal smlouvu na rok a půl, tedy do konce příští sezony.
Hotovo, podepsáno. Teprve tímto momentem se Baroš stal novou posilou.
V týmu Baníku bude nosit Baroš dres s číslem 27.
Milan Baroš a předseda představenstva Baníku Ostrava Petr Šafarčík.
Foto: Dalibor Sosna
David Procházka
18. 2. 2013 14:07
Druhý nejlepší střelec české fotbalové reprezentace historie se v pondělí stal hráčem Baníku Ostrava.

Ostrava - Sen fanoušků Baníku Ostrava se v pondělí před polednem stal skutečností. Fotbalový útočník Milan Baroš podepsal se svým mateřským klubem smlouvu do 30. června 2014 a odpoledne už se vydal na trénink. Podle všeho se představí už v sobotní jarní ouvertuře proti Českým Budějovicím.

Exreprezentační útočník a druhý nejlepší střelec v české i československé historii (za Janem Kollerem) dorazil do Ostravy už v neděli večer, v pondělí před polednem pak absolvoval hojně navštívenou tiskovou konferenci na ostravských Bazalech, při níž dostal baníkovský dres s číslem 27 a podepsal smlouvu do konce příští sezony, do 30. června 2014. Pokud ovšem bude chtít Baroš přestoupit už v tomto létě, musí jej Baník uvolnit bez nároku na odstupné.

Baroš strávil 11 let v zahraničí. V zimě roku 2001 přestoupil z Baníku do Liverpoolu, pak přes Aston Villu, Lyon a Portsmouth doputoval do tureckého Galatasaraye Istanbul, kde zakotvil na posledních pět sezon.

Baroš: Nevím, jestli zvládnu celý zápas

Ovšem od léta už nedostával u Bosporu vůbec herní příležitost, proto se v minulém týdnu vyvázal ze smlouvy. „V Galatasarayi se vyměnilo vedení, to si přivedlo nové hráče a mně se bohužel nepodařilo v létě přestoupit. Víceméně bylo jasné, že mě čeká takový půlrok bez fotbalu,“ věděl Baroš.

Fotbalový zápas hrál naposledy ještě v reprezentačním dresu. „Můj poslední zápas byl na Euru s Portugalskem, musím se do toho dostat, to je mi jasné. Trénoval jsem individuálně, ale s míčem se asi budu muset sžít. Herní praxe chybí,“ uznal Milan Baroš. „Nevím, jestli se dokážu hned připravit na 90 minut.

Plat půjde na mládež

Vigantický rodák musel kvůli návratu do Baníku obětovat slušný půlroční výdělek. O možnosti vrátit se do Baníku se spekulovalo už několik týdnů, další lukrativnější nabídky Baroš nevzal a šel za svým srdcem. „Nemohli jsme se shodnout s Galatasarayem do 31. ledna na ukončení kontraktu. Pak už nebyly vhodné nabídky a v tu chvíli mi přišel jako nejlepší řešení návrat do Baníku,“ prozradil Milan Baroš.

Nyní bude v Ostravě pobírat 20 tisíc korun měsíčně, k tomu prémie podle prémiového řádu. Veškeré finance však Baroš odešle na nový projekt výchovy mládeže pod názvem Baník Top Class. „Mládež byla vždy chloubou klubu a potřebuje pomoct k opětovnému nastartování. Navíc když jsem tady v říjnu dal klubu milion korun, tak by bylo divné, kdybych si tady na jaře vzal dva miliony zpátky.“

Dřevorubecký plnovous kvůli prohrané sázce

Na Bazalech překvapil Baroš plnovousem. „Prohrál jsem sázku a do 1. května se nesmím holit. Ale chtěl bych se spíše věnovat fotbalovým tématům,“ nechtěl se mimo fotbal příliš bavit. V Baníku bude nosit číslo 27, stejně jako při svých začátcích. „Dvacet sedmičku měl v Baníku Dominik Kraut. Svůj první dres ze zápasu mu věnuju, aby něco za ten ústupek dostal.“

O rozhodnutí vrátit se na Bazaly hodně rozhodla říjnová exhibice k 90 letům klubu. Baroš v ní nastoupil v dresu klubových ikon proti mistrovskému týmu ze sezony 2003/2004. A to, co rozpoutali během utkání i po něm baníkovští fanoušci, Baroše dojalo. „Pomohlo to hodně, ale tehdy jsem ještě netušil, že to přijde tak brzy.“

Co bude v létě, nyní Baroš neřeší, i když se předpokládá, že by se mohl opět vydat do zahraničí a Baník by ho ještě mohl zpeněžit. „To teď opravdu neřeším, potřebuju hrát, chci co nejvíc pomoct Baníku. Pak si můžeme v červenci o tom popovídat,“ upozornil.

Barošův mateřský klub se už druhou sezonu za sebou potýká se záchranářskými starostmi. Loni unikl sestupu na poslední chvíli, letos se situace také nevyvíjí dobře. Baroš je však optimistou. „Já jsem přesvědčený, že bude chodit plný stadion a kluci fanoušci budou jezdit i ven a to nám obrovsky pomůže,“ myslí si.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Ministerstvo školství podpoří školy se sociálně znevýhodněnými žáky dvěma miliardami korun

Asi 400 vybraných škol s vyšším počtem sociálně znevýhodněných žáků dostane v dalších letech na zlepšení vzdělávání dětí dvě miliardy korun z evropských dotací. Peníze půjdou z Národního plánu obnovy a budou se rozdělovat od letošního září do konce roku 2025. Cílem projektu je snížení nerovností v českém vzdělávacím systému. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci ministerstva školství a Národního pedagogického institutu.

Podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) současná data ukazují, že problém s nerovnostmi ve školství je natolik vážný, že jeho řešení by mohlo do budoucna vést k sociálním problémům a stát víc peněz, než když se bude řešit preventivně. Například podle zjištění organizace PAQ Research se neúspěšnost žáků ve vzdělávání týká řady mikroregionů napříč Českem, nejen často zmiňovaného Karlovarského či Ústeckého kraje. Vyšší neúspěšnost je třeba na území obcí s rozšířenou působností na periferiích krajů. Na neúspěch žáků mají podle výzkumu zásadní vliv především exekuce či špatná bytová situace rodin.

O peníze na podporu znevýhodněných škol mohou žádat základní školy, do kterých chodí nadprůměrné zastoupení žáků se sociálním znevýhodněním. Ministerstvo školy rozdělilo do čtyř kategorií s tím, že na nejnižší úrovni mohou obdržet až dva tisíce korun na žáka a na nejvyšší až šestnáct tisíc korun na školáka. Peníze budou moct využít na personální podporu, zajištění podpory žáků a na další vzdělávání a rozvoj pedagogických pracovníků. Budou tak moci například zajistit školního sociálního pedagoga, pracovníka pro volnočasové aktivity nebo doučování v době prázdnin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy