Horváth: Je to senzace, kterou doceníme až později

ČTK Sport ČTK, Sport
23. 11. 2012 7:38
Podle kouče Vrby ukazuje postup dvou českých týmů zvyšující se úroveň Gambrinus ligy.
Academica Coimbra - Viktoria Plzeň, 5. kolo Evropské ligy
Academica Coimbra - Viktoria Plzeň, 5. kolo Evropské ligy | Foto: Reuters

Coimbra - Na senzační úspěch dosáhli fotbalisté Plzně podle svého kapitána Pavla Horvátha, když se jim podruhé za sebou povedlo postoupit v evropských pohárech do jarních bojů, což naposledy dokázala Slavia Praha před 12 lety. Jak velký úspěch je to pro tým, jakým je Plzeň, prý ukáže až čas.

"Je to fantazie. Postoupit dvakrát po sobě v evropských pohárech se moc často českým týmům nedaří. Tento úspěch ale asi doceníme až s odstupem několika let, až se plzeňské mužstvo obmění a bude jiná doba. Je to ale vážně senzace," radoval se Horváth po čtvrteční remíze 1:1 v Coimbře, která Plzni zajistila postup.

Horváth si byl jistý, že dá z penalty gól

Sám k němu přispěl třemi góly. V prvním duelu s Coimbrou vyrovnával na 1:1, čímž tým nasměroval za výhrou 3:1. Následně vyrovnával v souboji s Hapoelem Tel Aviv a rovněž zavelel k obratu v duelu, ve kterém se do té doby Plzeň trápila. A třetí trefu přidal ve čtvrtek v Coimbře, kde proměněnou penaltou zpečetil postup.

"Byl jsem na penaltu určený a věřil jsem si. Byl jsem si jistý, že dám gól," řekl Horváth, který si před exekucí vzal míč z rukou Vladimíra Daridy. "Ale nemuseli jsme se o něj přetahovat. Vláďa mi míč přinesl, protože si pro něj nerad chodím, když je někde daleko. Radši se soustředím a čekám, až mi ho některý spoluhráč přinese a popřeje mi štěstí," prozradil.

Trenér Vrba: Česká liga jde nahoru

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba bere postup svého týmu i Sparty Praha do jarních bojů Evropské ligy jako důkaz zvyšující se kvality české ligy.

Úspěchu obou klubů si váží a věří, že nejde jen o výjimečnou událost, ale že se v následujících letech budou české týmy podobně prosazovat pravidelně. A ne jako nyní, kdy se povedlo "přezimovat" dvěma českým zástupcům po dlouhých devíti letech.

"Jsem přesvědčený, že česká liga jde nahoru. Nejen my a Sparta, ale i Olomouc nebo Jablonec by dokázaly svou hrou být v Evropské lize konkurenceschopní. Nemůžeme se rovnat týmům, jako je Barcelona nebo Manchester United či Bayern. Jsem ale rád, že se začínáme dostávat na úroveň belgických a nizozemských týmů, kterým bychom měli konkurovat," řekl Vrba novinářům po čtvrteční remíze 1:1 v Coimbře, díky níž Plzeň potvrdila postup. Stejný výsledek s Lyonem posunul v tentýž den dál i Spartu.

Vrba chce ještě navýšit koeficient

Oba týmy tak čekají ještě minimálně tři zápasy - poslední kolo skupin a dva duely vyřazovací části.

"Věřím, že se nám se Spartou ještě podaří navýšit koeficient a českých týmů bude v příštích sezonách v pohárech více. Bylo by fajn mít třeba za tři roky přímého účastníka v Lize mistrů. Věřím, že se k současné čtyřce v čele ligy přidá také perspektivní Slavie. Společně bychom to mohli dokázat," řekl Vrba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy