Horváth a Matějovský se nemusí. Teď však mají stejný problém

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 7. 2013 5:00
Plzeň i Sparta v létě utrácejí míň než před půl rokem. Oba kluby vytvářejí novou konkurenci v záloze, kde Horváth stárne a Matějovský měkne
Pavel Horváth si v Plzni podruhé vychutnal mistrovské oslavy. Udrží si ale místo v sestavě?
Pavel Horváth si v Plzni podruhé vychutnal mistrovské oslavy. Udrží si ale místo v sestavě? | Foto: Aktuálně.cz

Glosář - Peněženky pánů Paclíka i Křetínského zůstaly v létě ušetřeny zimního průvanu. Furiantská přestřelka s milionovými přestupy se teď nekoná.

Místo toho se v Plzni i ve Spartě hledá především způsob, jak zkvalitnit práci ve středu hřiště. Ano, tam, kde tepou srdce obou týmů.

Dosavadní lídři Viktorie i Sparty, tedy Pavel Horváth i Marek Matějovský, totiž dostali v létě dárečky v podobě nové konkurence. A odpověď na otázku, zda se právě tahle operace v těchto týmech podaří zrealizovat úspěšně, bez toho, aniž by se kvůli ní do organismu dostala "zlá krev", může hrát pro novou sezonu zcela klíčovou roli.

Dva kapitáni

"Takový hráč - a ani mi nepodá ruku," stěžoval si po jarním vzájemném utkání Matějovský na Horvátha. A pak také spílal novinářům, že Horvátha na rozdíl od něj pořád chválí. Šlo ale jen o intermezzo.

Výsledek sezony byl takový, že byl Matějovský po hlubokém herním útlumu nakonec rád, že si i přes léto vůbec uhájil místo v letenském kádru.

Osmatřicetiletý Pavel Horváth sice jako kapitán dovedl tým Plzně k dalšímu titulu, ale všichni kolem něj vidí, že mladší už prostě nebude. Přestože je styl hry Viktorie jeho limitovanému pohybu uzpůsoben, rytmus dvou zápasů v týdnu v plném nasazení už bude asi pro Horvátha nadále obtížné zvládat.

Peněženky se přivřely

A proto jednomu z kapitánů přišel brát místo na hřišti Kamil Vacek a druhému Tomáš Hořava.

Připomeňme si jednou větou zimu: Sparta draho nakupovala Lafatu (20) a Váchu (14 milionů + 2 hráči), Plzeň zase Tecla (20 milionů) s Kovaříkem (16 milionů).

Oproti tomu je teď v létě relativně klid. Sparta sice přivedla tři nové hráče, ale jen za jednoho platila: Costa Nhamoinesu přišel z Lubinu po skončení smlouvy zdarma, Vacek jen na hostování - a tak se "cálovalo" jen za Pauscheka (12 milionů) do pokladny Slovanu.

Plzeň si vzala z Augsburgu zdarma ztraceného syna Petrželu a zhruba 15 milionů vyplatila Olomouci za Hořavu.

Petržela vyštípal Štípka

Co to znamená v praxi?

V Plzni se přes léto nezměnilo vůbec nic na pozicích gólmanů ani obránců.

Co se týče středních záložníků, jsou tu vedle Daridy a Horvátha navíc i uzdravený Hanousek a nově přišedší Hořava.

Na pravém křídle zvýšil Petržela konkurenci natolik, že na půl roku musel do Boleslavi odejít velmi nadějný Štípek. Důvod? Vzhledem k setrvání reprezentanta Rajtorala už na tu jednu pozici byli tři adepti a to už je trochu moc.

Levé křídlo, podhrot, útok: nic nového. Kolář nad nabídkou Kayserisporu ohrnul nos (není divu) a jinou nedostal, podobně při očekávaném setrvání Bakoše i Tecla nejspíš není důvod kupovat ještě libereckého Rabušice, o němž se také spekulovalo.

A Sparta? Ta se zjevně rozhodla překopat kraje obrany, a jak už jsme si řekli, také zvýšit konkurenci ve středu hřiště.

Vidlička na sever místo Kušníra?

Jaro Sparta dohrávala na pravém beku s Vidličkou - a soudě dle transferního vývoje z něj nebyla úplně na větvi.

Novým favoritem číslo 1 na tuto pozici je 20letý Pauschek, který už má ve svém věku i 4 starty za slovenské "áčko". Na soustředění do Rakouska odjel i Zápotočný, který váhá nad nabídkou z Turecka, a po půl roce je tu opět také Španěl Gil, jemuž se první pokus proniknout do letenské historie vůbec nepovedl.

Na slepé koleji je nejspíš zaparkován 32letý Vidlička, jenž se sice nedohodl s Olomoucí, zato by ještě mohl v Liberci nahradit Kušníra, na něhož si brousí zuby Köln či Kaiserslautern.

Stoperů je ve Spartě i po Jarošíkově odchodu dost: Švejdík, Holek, Polom, Zápotočný, Jakub Brabec...

Na levé straně obrany by měl nově nastupovat Zimbabwan Costa Nhamoinesu, v zádech s mladým Hybšem. Pamič už je asi pro Spartu příliš okoukaným inventářem a bude se navíc hodit do obchodu s italským Chievem.

Jeden se do sestavy nevejde

Jeho součástí je i hostovačka Kamila Vacka, který v Itálii, konkrétně právě v Chievu, velké štěstí nenašel, tak to znovu zkusí ve Spartě.

A velmi zvýší konkurenci ve středu pole, kde na jaře Matějovský hrával pravidelně i navzdory své mizerné formě, a to z prozaického důvodu: Lavička prostě neměl hráče, kterým by mohl tápajícího špílmachra nahradit.

Teď je tedy situace taková, že na jednoho ze čtyřlístku Vácha, Hušbauer, Matějovský, Vacek prostě místo v sestavě nevybude. A vzhledem k tomu, že Vácha nejspíš převezme kapitánskou pásku a je ze jmenovaných nejlepší v defenzivě, pak platí, že on je v tomto ohledu asi ohrožen nejméně.

Odejde Kadlec? Přijde Chramosta?

Vzhledem k očekávanému odchodu Kweukeho do Turecka, odstavení Albánce Balaje a při úvahách o Kadlecově odchodu do Frankfurtu se nabízí otázka, jestli by Sparta ještě neměla transferně "přitlačit" na ofenzivních pozicích.

Vše asi rozhodne situace kolem Václava Kadlece. Pokud by odešel, náhradu z jiných než vlastních zdrojů by to patrně chtělo. Že by to pak řešil příchod boleslavského Chramosty?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy