Horníkův komplic kandiduje. Desetník za kartu mu nesmrděl

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 3. 2013 5:00
Berbr se chystá na velké volby, svými lidmi postupně obsazuje takřka všechny kraje
Rozhodčí pod taktovkou Romana Berbra se stávají rozhodující silou v českém fotbale
Rozhodčí pod taktovkou Romana Berbra se stávají rozhodující silou v českém fotbale | Foto: Reuters

Praha - Síť rozhozená fotbalovým šíbrem Romanem Berbrem už začíná pokrývat většinu okresů i krajů. V pátek se chystá opanovat Středočeský kraj. Berbr tady posílá do boje sobě blízkého kandidáta jménem Miroslav Liba.

Liba je bývalý rozhodčí, který si od Ivana Horníka, tehdy ředitele Viktorie Žižkov, nechal slibovat desetníky za žluté karty a nepostihl ho za to žádný trest.

Pokud Liba uspěje, ovládne kraj, který na červnovou valnou hromadu FAČR s volbou nového šéfa celého českého fotbalu vysílá nejvíc delegátů ze všech.

Liba svou kandidaturu potvrdil. "Ano, budu kandidovat. Ale bližší podrobnosti vám po telefonu sdělovat nebudu," řekl Aktuálně.cz.

Desetník? Jasně, dáme kafíčko

Ivan Horník už si svůj zákaz činnosti za prokázanou korupci odpykal a funguje teď jako ředitel druholigového klubu Bohemians Praha. Jeho komplic Miroslav Liba je velkým favoritem na to, že ovládne kraj, který na červnovou valnou hromadu FAČR vysílá nejvíc delegátů ze všech.

Ten hovor z listopadu 2003 už jste nejspíš někdy četli, ale někdy nezaškodí si obsah policejních odposlechů připomenout:

HORNÍK: „Prosím tě, já mám tobě prosbu takovou, vole, to je stejně na hovno, vole, ale ty pískáš dneska ten blázinec tam.“

LIBA: „Hm.“

HORNÍK: „Já jsem tě chtěl poprosit, vim, že to nebudeš dělat nějak naschvál nebo to, ale maj tam, ten Zachariáš s tim, s tim s Radkem Bejblem žlutý karty, vole. Te Zachariáš to hodně řeže, Bejbl se někdy třeba zapomene, kdyby náhodou tak aspoň v rámci nějakejch těch, vole.“

LIBA: „Jasný.“

HORNÍK: „Aspoň desetník na kartu.“

LIBA: „To je v pohodě, s tím si nedělej starosti.“

HORNÍK: „Vzpomeň si na mě, kdyby mi to pomohlo, i když mně nepomůže už nic… Já je mám doma teďkon víš.“

LIBA: „Jo, jo, jo, jo, jo, jo. Jo.“

HORNÍK: „Vzpomeň si na mě, příteli, na oplátku. Dobrý.“

LIBA: „Dobrý, jsme domluvený.“

Další hovor přišel po zápase, ve kterém Liba žlutou kartu zmíněnému Zachariášovi skutečně udělil:

HORNÍK: „Hele, máš tam u mě pak ten desetník, jak pak pojedu trošku nahoru, tak jenom zavolám a vlítnu za tebou.

LIBA: „No, no, no, dám si s tebou rád kafíčko.“

Bývalý mezinárodní sudí Miroslav Liba v pátek v budově Policejní akademie v Praze 4 Berbrovi nejspíš zaplní další dosud bílé políčko na fotbalové mapě ČR.

"Já už kandidovat nebudu," hlásí totiž dlouholetý středočeský předseda, Příbramák Josef Hadraba. "O pozici předsedy se ucházejí Miroslav Liba a Míla Noháč z Mnichova Hradiště."

Protikandidát Noháč: Nebudu dělat vazala

Liba v kratičkém telefonickém rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz svou kandidaturu potvrdil. Víc se po telefonu bavit nechtěl.

To jeho protikandidát Miloslav Noháč byl hovornější: "Někdo řekne, že ta moje kandidatura je zbytečná, ale proti některým věcem je podle mého prostě potřeba něco dělat."

Na otázku, jestli to vnímá tak, že se staví Berbrově politické rozpínavosti v českém fotbale, Noháč odvětí: "Já jsem také bývalý rozhodčí, ale některé věci bych nikdy nedělal. A ten člověk, kterého jste zmínil, o tom ví. Jak padla Macelova komise, hned mě vyhodil z listiny ligových delegátů. Středočeši nikdy nedělali nikomu vazala, proto kandiduju. Ano, je tu jeden člověk, který se český fotbal snaží ovládnout - a bohužel se mu to celkem daří."

Prorazí Berbr na Moravu?

Sám Berbr vyhrál tradičně bez problémů předsednické volby doma v Plzeňském kraji. Spřízněni jsou s ním i hradecký předseda Andrejs, pardubický Blaschke, moravskoslezský Bednář. Všechno bývalí rozhodčí.

V Libereckém kraji vyhrál krajské volby Pelta, na jižní Moravě nezávislý Blaha a na Vysočině jeho spojenec Vrzáček.

Dnes na Karlovarsku takřka jistě zvítězí Berbrův blízký spolupracovník Votík, střet se čeká v Ústeckém a Jihočeském kraji.

Klíčové pak budou krajské fotbalové volby, jež určí olomouckého a zlínského předsedu. V nich se rozhodne o tom, zda se Berbrovi podaří svou mocí naplno prolomit na Moravu, kterou nikdy neměl pod kontrolou. To se o víkendu 15. a 16. března může změnit.

Berbr, muž, jehož Chvála nechválil

Roman Berbr je bývalý rozhodčí, který prošel několika korupčními aférami, aniž by mu však vážněji ublížily (detailně vše popsal deník Insider.) Je partnerem Dagmar Damkové, předsedkyně komise rozhodčích FAČR a členky komise rozhodčích UEFA.

Když před několika lety neznámí útočníci zmlátili tehdejšího člena výkonného výboru Václava Chválu, označil za původce útoku Berbra, ale neuměl to prokázat, takže byl vedle modřin ještě disciplinárně potrestán pokutou za poškozování jména fotbalu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy