Horníkův komplic kandiduje. Desetník za kartu mu nesmrděl

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 3. 2013 5:00
Berbr se chystá na velké volby, svými lidmi postupně obsazuje takřka všechny kraje
Rozhodčí pod taktovkou Romana Berbra se stávají rozhodující silou v českém fotbale
Rozhodčí pod taktovkou Romana Berbra se stávají rozhodující silou v českém fotbale | Foto: Reuters

Praha - Síť rozhozená fotbalovým šíbrem Romanem Berbrem už začíná pokrývat většinu okresů i krajů. V pátek se chystá opanovat Středočeský kraj. Berbr tady posílá do boje sobě blízkého kandidáta jménem Miroslav Liba.

Liba je bývalý rozhodčí, který si od Ivana Horníka, tehdy ředitele Viktorie Žižkov, nechal slibovat desetníky za žluté karty a nepostihl ho za to žádný trest.

Pokud Liba uspěje, ovládne kraj, který na červnovou valnou hromadu FAČR s volbou nového šéfa celého českého fotbalu vysílá nejvíc delegátů ze všech.

Liba svou kandidaturu potvrdil. "Ano, budu kandidovat. Ale bližší podrobnosti vám po telefonu sdělovat nebudu," řekl Aktuálně.cz.

Desetník? Jasně, dáme kafíčko

Ivan Horník už si svůj zákaz činnosti za prokázanou korupci odpykal a funguje teď jako ředitel druholigového klubu Bohemians Praha. Jeho komplic Miroslav Liba je velkým favoritem na to, že ovládne kraj, který na červnovou valnou hromadu FAČR vysílá nejvíc delegátů ze všech.

Ten hovor z listopadu 2003 už jste nejspíš někdy četli, ale někdy nezaškodí si obsah policejních odposlechů připomenout:

HORNÍK: „Prosím tě, já mám tobě prosbu takovou, vole, to je stejně na hovno, vole, ale ty pískáš dneska ten blázinec tam.“

LIBA: „Hm.“

HORNÍK: „Já jsem tě chtěl poprosit, vim, že to nebudeš dělat nějak naschvál nebo to, ale maj tam, ten Zachariáš s tim, s tim s Radkem Bejblem žlutý karty, vole. Te Zachariáš to hodně řeže, Bejbl se někdy třeba zapomene, kdyby náhodou tak aspoň v rámci nějakejch těch, vole.“

LIBA: „Jasný.“

HORNÍK: „Aspoň desetník na kartu.“

LIBA: „To je v pohodě, s tím si nedělej starosti.“

HORNÍK: „Vzpomeň si na mě, kdyby mi to pomohlo, i když mně nepomůže už nic… Já je mám doma teďkon víš.“

LIBA: „Jo, jo, jo, jo, jo, jo. Jo.“

HORNÍK: „Vzpomeň si na mě, příteli, na oplátku. Dobrý.“

LIBA: „Dobrý, jsme domluvený.“

Další hovor přišel po zápase, ve kterém Liba žlutou kartu zmíněnému Zachariášovi skutečně udělil:

HORNÍK: „Hele, máš tam u mě pak ten desetník, jak pak pojedu trošku nahoru, tak jenom zavolám a vlítnu za tebou.

LIBA: „No, no, no, dám si s tebou rád kafíčko.“

Bývalý mezinárodní sudí Miroslav Liba v pátek v budově Policejní akademie v Praze 4 Berbrovi nejspíš zaplní další dosud bílé políčko na fotbalové mapě ČR.

"Já už kandidovat nebudu," hlásí totiž dlouholetý středočeský předseda, Příbramák Josef Hadraba. "O pozici předsedy se ucházejí Miroslav Liba a Míla Noháč z Mnichova Hradiště."

Protikandidát Noháč: Nebudu dělat vazala

Liba v kratičkém telefonickém rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz svou kandidaturu potvrdil. Víc se po telefonu bavit nechtěl.

To jeho protikandidát Miloslav Noháč byl hovornější: "Někdo řekne, že ta moje kandidatura je zbytečná, ale proti některým věcem je podle mého prostě potřeba něco dělat."

Na otázku, jestli to vnímá tak, že se staví Berbrově politické rozpínavosti v českém fotbale, Noháč odvětí: "Já jsem také bývalý rozhodčí, ale některé věci bych nikdy nedělal. A ten člověk, kterého jste zmínil, o tom ví. Jak padla Macelova komise, hned mě vyhodil z listiny ligových delegátů. Středočeši nikdy nedělali nikomu vazala, proto kandiduju. Ano, je tu jeden člověk, který se český fotbal snaží ovládnout - a bohužel se mu to celkem daří."

Prorazí Berbr na Moravu?

Sám Berbr vyhrál tradičně bez problémů předsednické volby doma v Plzeňském kraji. Spřízněni jsou s ním i hradecký předseda Andrejs, pardubický Blaschke, moravskoslezský Bednář. Všechno bývalí rozhodčí.

V Libereckém kraji vyhrál krajské volby Pelta, na jižní Moravě nezávislý Blaha a na Vysočině jeho spojenec Vrzáček.

Dnes na Karlovarsku takřka jistě zvítězí Berbrův blízký spolupracovník Votík, střet se čeká v Ústeckém a Jihočeském kraji.

Klíčové pak budou krajské fotbalové volby, jež určí olomouckého a zlínského předsedu. V nich se rozhodne o tom, zda se Berbrovi podaří svou mocí naplno prolomit na Moravu, kterou nikdy neměl pod kontrolou. To se o víkendu 15. a 16. března může změnit.

Berbr, muž, jehož Chvála nechválil

Roman Berbr je bývalý rozhodčí, který prošel několika korupčními aférami, aniž by mu však vážněji ublížily (detailně vše popsal deník Insider.) Je partnerem Dagmar Damkové, předsedkyně komise rozhodčích FAČR a členky komise rozhodčích UEFA.

Když před několika lety neznámí útočníci zmlátili tehdejšího člena výkonného výboru Václava Chválu, označil za původce útoku Berbra, ale neuměl to prokázat, takže byl vedle modřin ještě disciplinárně potrestán pokutou za poškozování jména fotbalu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 28 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy