Horník: Za šanci v Jablonci jsem vděčný. A už tady lítám jak na řetízkáči, děláme trenéra

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 12. 2015 14:00
Ivan Horník, smutný hrdina největší korupční aféry českého fotbalu, se po letech vrací do ligy. V rozhovoru pro Aktuálně.cz zdůrazňuje, že je vděčný jabloneckému šéfovi Miroslavu Peltovi za šanci, kterou od něj dostal. Teď chce klub, který si hrál na Galácticos, vrátit zpátky na regionální bázi. Už hledá trenéra, potvrdil, že mezi vyhlédnutými je Zdenko Frťala.
Fotbal nemůžete naplánovat jako továrnu na housky, ale osmé místo je s takovým kádrem málo, glosuje Ivan Horník situaci Jablonce
Fotbal nemůžete naplánovat jako továrnu na housky, ale osmé místo je s takovým kádrem málo, glosuje Ivan Horník situaci Jablonce | Foto: ČTK

Praha - Je zpátky v lize. Ivan Horník se stal sportovním ředitelem FK Jablonec. "Jsem za tu šanci Mírovi moc vděčný," říká hlavní hvězda korupční aféry, jež vypukla v roce 2004, kdy působil ve Viktorii Žižkov.

I poté, co nejšikovnějšímu šíbrovi 90. let odpustili druhou půlku původně desetiletého zákazu práce ve fotbale, parkoval víceméně na slepých kolejích. Teď se, půl roku před 65. narozeninami, vrací do svého světa, jehož hříchy skončily na jeho hřbetě.

Jak se váš příchod do Jablonce rodil?

"Byli jsme spolu s Mírou Peltou v kontaktu delší dobu, bavili se o některých hráčích... Pochopitelně jsem Mírovi obrovsky vděčný, že mi tu šanci vrátit se ještě do ligy dal. A už tady lítám jak na řetízkáči, řešíme spoustu věcí, ale to je můj život, pracovat s hráči, vybírat trenéra..."

Vaši minulost všichni znají, takže se zeptám hodně jednoduše: Slibujete, že budete sekat latinu?

"Samozřejmě, o tom se ani nemusíme bavit. Fotbal a rodina je pro mě absolutní základ, o ně nechci přijít."

Miroslav Pelta říkal, že jablonecká éra Galácticos končí a že vy dostáváte za úkol vrátit klub někam do reality, tak jak si to představujete?

"Jablonec je regionální klub, nemůže se z hlediska podmínek porovnávat se Spartou či Plzní, a na té bázi musí nějakým způsobem pracovat. Vychovávat talenty z regionu, zaměstnávat u mládežnických kategorií zdejší trenéry, myslet na rozvoj, ne jenom kupovat hvězdy za velké peníze. Messiho zná dneska každý, ale kdo zná toho, kdo Messiho našel a vybral ho pro barcelonskou akademii?"

Takže hvězdný kádr budete rozpouštět? Pan Pelta mluví o odchodu jednoho dvou hráčů. Tipuji správně Pospíšila s Teclem, které prý nabízí Slavii?

"Tady bych vůbec nechtěl být konkrétní. To jsou věci, které si Míra Pelta rozjel ještě před mým příchodem. Každopádně tady jsou velmi kvalitní hráči, musí se zapracovat na tom, aby se výkonnostně zvedli, někteří z nich mají v hlavě i případnou účast na Euru, tak je na nich, co pro to udělají."

Proč pro Jablonec dopadl podzim tak špatně?

"Fotbal není továrna na housky, ekonomické předpoklady ještě nemusí garantovat výsledky na hřišti, ale je fakt, že hrát s tímhle kádrem osmé místo, to asi opravdu zůstalo hodně za očekáváním. My teď budeme míň mluvit a raději pracovat, snad to přinese efekt a zlepšení."

Pod kterým trenérem? Přijde Zdenko Frťala, který poslední dobou vedl Varnsdorf a Podbrezovou?

"Máme ho na seznamu. Je na něm asi pět kandidátů, jména, o kterých se spekuluje v novinách."

Ale Miroslav Pelta mluvil o tom, že půjde o nadějného trenéra, který českou ligu ještě netrénoval, to by pasovalo na Frťalu...

"A mně Míra sliboval, že se k tomu nijak vyjadřovat nebude...!" (směje se)

V lize je Jablonec průběžně osmý, vede pro něj bližší cesta do Evropy z Mol Cupu?

"Za soupeře v něm máme Duklu Praha, ta má kvalitní tým... Takže prvním cílem bude postup přes ni do semifinále. Pak se uvidí."

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 25 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy