Horník: Za šanci v Jablonci jsem vděčný. A už tady lítám jak na řetízkáči, děláme trenéra

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 12. 2015 14:00
Ivan Horník, smutný hrdina největší korupční aféry českého fotbalu, se po letech vrací do ligy. V rozhovoru pro Aktuálně.cz zdůrazňuje, že je vděčný jabloneckému šéfovi Miroslavu Peltovi za šanci, kterou od něj dostal. Teď chce klub, který si hrál na Galácticos, vrátit zpátky na regionální bázi. Už hledá trenéra, potvrdil, že mezi vyhlédnutými je Zdenko Frťala.
Fotbal nemůžete naplánovat jako továrnu na housky, ale osmé místo je s takovým kádrem málo, glosuje Ivan Horník situaci Jablonce
Fotbal nemůžete naplánovat jako továrnu na housky, ale osmé místo je s takovým kádrem málo, glosuje Ivan Horník situaci Jablonce | Foto: ČTK

Praha - Je zpátky v lize. Ivan Horník se stal sportovním ředitelem FK Jablonec. "Jsem za tu šanci Mírovi moc vděčný," říká hlavní hvězda korupční aféry, jež vypukla v roce 2004, kdy působil ve Viktorii Žižkov.

I poté, co nejšikovnějšímu šíbrovi 90. let odpustili druhou půlku původně desetiletého zákazu práce ve fotbale, parkoval víceméně na slepých kolejích. Teď se, půl roku před 65. narozeninami, vrací do svého světa, jehož hříchy skončily na jeho hřbetě.

Jak se váš příchod do Jablonce rodil?

"Byli jsme spolu s Mírou Peltou v kontaktu delší dobu, bavili se o některých hráčích... Pochopitelně jsem Mírovi obrovsky vděčný, že mi tu šanci vrátit se ještě do ligy dal. A už tady lítám jak na řetízkáči, řešíme spoustu věcí, ale to je můj život, pracovat s hráči, vybírat trenéra..."

Vaši minulost všichni znají, takže se zeptám hodně jednoduše: Slibujete, že budete sekat latinu?

"Samozřejmě, o tom se ani nemusíme bavit. Fotbal a rodina je pro mě absolutní základ, o ně nechci přijít."

Miroslav Pelta říkal, že jablonecká éra Galácticos končí a že vy dostáváte za úkol vrátit klub někam do reality, tak jak si to představujete?

"Jablonec je regionální klub, nemůže se z hlediska podmínek porovnávat se Spartou či Plzní, a na té bázi musí nějakým způsobem pracovat. Vychovávat talenty z regionu, zaměstnávat u mládežnických kategorií zdejší trenéry, myslet na rozvoj, ne jenom kupovat hvězdy za velké peníze. Messiho zná dneska každý, ale kdo zná toho, kdo Messiho našel a vybral ho pro barcelonskou akademii?"

Takže hvězdný kádr budete rozpouštět? Pan Pelta mluví o odchodu jednoho dvou hráčů. Tipuji správně Pospíšila s Teclem, které prý nabízí Slavii?

"Tady bych vůbec nechtěl být konkrétní. To jsou věci, které si Míra Pelta rozjel ještě před mým příchodem. Každopádně tady jsou velmi kvalitní hráči, musí se zapracovat na tom, aby se výkonnostně zvedli, někteří z nich mají v hlavě i případnou účast na Euru, tak je na nich, co pro to udělají."

Proč pro Jablonec dopadl podzim tak špatně?

"Fotbal není továrna na housky, ekonomické předpoklady ještě nemusí garantovat výsledky na hřišti, ale je fakt, že hrát s tímhle kádrem osmé místo, to asi opravdu zůstalo hodně za očekáváním. My teď budeme míň mluvit a raději pracovat, snad to přinese efekt a zlepšení."

Pod kterým trenérem? Přijde Zdenko Frťala, který poslední dobou vedl Varnsdorf a Podbrezovou?

"Máme ho na seznamu. Je na něm asi pět kandidátů, jména, o kterých se spekuluje v novinách."

Ale Miroslav Pelta mluvil o tom, že půjde o nadějného trenéra, který českou ligu ještě netrénoval, to by pasovalo na Frťalu...

"A mně Míra sliboval, že se k tomu nijak vyjadřovat nebude...!" (směje se)

V lize je Jablonec průběžně osmý, vede pro něj bližší cesta do Evropy z Mol Cupu?

"Za soupeře v něm máme Duklu Praha, ta má kvalitní tým... Takže prvním cílem bude postup přes ni do semifinále. Pak se uvidí."

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 6 minutami

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty UK Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Oznámil to ve středu na svém Twitteru. Fakultu musel Kukal opustit ke konci března kvůli příspěvkům na sociálních sítích a vyjádřením vůči některým členkám akademické obce. Na fakultě skončil po dohodě ke konci března.

"Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna," uvedl Kukal, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy