Horník mezi svými, na jednom čertovi navíc už v pekle nesejde. Jde ale o Peltův kredit

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 12. 2015 6:00
Samotný návrat krále korupční aféry Ivana Horníka by nebyl nijak zvlášť skandální, kdyby ho ovšem nepovolal do jabloneckých služeb Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Riskuje tím kredit vlastní i českého fotbalu jako celku
V létě mu bude pětašedesát. Ivan Horník se vrací do fotbalového světa, který se od toho, který opouštěl, zase až tak moc neliší
V létě mu bude pětašedesát. Ivan Horník se vrací do fotbalového světa, který se od toho, který opouštěl, zase až tak moc neliší | Foto: ČTK

Glosář - Ani když Jablonec před časem zlanařil Tomáše Hübschmana ze Šachtaru Doněck, nevzbudilo to takový poprask, jako když ve středu začal na severu úřadovat Ivan Horník.

"U Luciferova kopyta, Ďábel je zpátky," napadlo jistě v první reakci mnohé. Korupční aféra, ve které byl Ivan Horník za hlavní figuru, se před 11 lety v médiích opravdu přehlédnout nedala. A díky Čtvrtníčkově spektáklu pronikl posléze Ivánek i do zlatého fondu české popkultury, kde se co do míry oblíbenosti usadil někde mezi hláškami z Pelíšků a potrhlými scénami Felixe Holzmanna.

Jenže Ivan Horník není postava z klauniády, ale je živý člověk, v létě mu bude pětašedesát a už nechtěl být vlastní parodií a chodit všude jen zadními dveřmi. V ligovém prostředí se po uplynutí a následném prominutí zbytku trestu, jenž mu zapovídal práci ve fotbale, pohybuje už dlouho.

Poradenství či konzultace ve stylu "tenhle hráč by k vám pasoval, ten ne" dělal poslední dobou pro mnohé kluby běžně, tím se nikdo netají.

Chtěl ale víc, ne se jen pořád plazit ve stínech. A raději vejít ještě jednou na ligový stadion, kde bude mít na dveřích vizitku se svým jménem. Tak ji má, v Jablonci. Dostal za úkol předělat nefunkční Galácticos na skromnější, ale výkonnější tým. Fajn. Ale co si tedy o jeho comebacku máme myslet?  Těch názorů může být tisíc. Rovin, ve kterých lze vnímat návrat Ivana Horníka, je totiž možná stejně tolik.

Celý fotbalový hřích na jedněch zádech

Horník je v první řadě symbol. A sice symbol toho špatného. Zkaženosti, kterou po léta mnozí tušili, přičemž druzí je kvůli tomu měli za paranoiky - a pak se všichni z policejních odposlechů dozvěděli, že realita byla ještě horší, než si kdy představoval kdokoli z nich.

Zápas co zápas obvolávání rozhodčích, delegátů, nabízení třicetníků, jablek ve stokilovém balení, kouzla s losovací mincí, notičky rozesílané faxem... A také úzká spolupráce s tehdejším předsedou komise rozhodčích Milanem Brabcem, který Horníkovu Žižkovu lifroval vhodné sudí doslova na přání.

V aféře se více či méně vymáchali i mnozí další, u jiných se tušilo, že by do ní taky patřili, ale nějak je minula. Ale Horník to jako symbol odnesl za všechny, o tom není sporu.

Kdyby se teď někam do ligy vracel třeba Jaroslav Hastík, kterého aféra odvařila v 1. FC Synot, neštěkl by po tom pes. Nebo František Mysliveček. V rámci aféry byl potrestán disciplinární komisí asociace, ale od soudů odešel jako nevinný. Už léta stojí legálně za úspěchy Viktorie Plzeň a nikdo už to moc neprožívá.

Ale Ivan Horník byl král, symbol. Vždyť jeho knír a kudrliny pozná i vaše nahluchlá teta ze Lhoty. Nějaký ten bzukot přišel už kolem jeho prvního angažmá po trestu, ovšem Chomutov hrál jen třetí ligu, fajn. Ve střížkovské Bohemce pobyl jen chvilku, jistou symboliku pak v sobě nesl jeho návrat na druholigový Žižkov. Ale pořád byl svět víceméně v klidu.

Vlna se vzedmula, až když se začal řešit Horníkův příchod do Slavie. Červenobílá veřejnost, už tak dost stresovaná bratry Řebíčkovými či kupříkladu jejich nápadem angažovat kovaného sparťana "Franze" Straku, se k Horníkovi hlasitě vyjádřila mnohačetným NE. Někomu korupční ďábel nepasoval do profilu klubu dr. Edvarda Beneše a Pepiho Bicana, co se nesehnul před diktátem moci, jiným vadilo, že ve válečné zóně mezi pražskými "S" stával Horník kdysi na straně Sparty.

Slavia padla a v zákulisí se chvíli spekulovalo o Zbrojovce Brno. S tezí, že na novém stadionu by mělo hráti výrazně lepší mužstvo než to dnešní, což měl Horník zkvalitněním práce na sportovním úseku zařídit. Celé to ale nejspíš zůstalo jen v rovině nápadu, s nímž kdosi přišel, každopádně nerealizovaného.

Tak se Horník ocitl v Jablonci. A ten, jak víme, je čímsi speciální. Ano, tím, že mu šéfuje Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, oficiální reprezentant českého fotbalu jak vůči fanouškům, tak třeba i vůči politickým představitelům země.

Když může být Valenta senátorem, tak...

V minulosti už Pelta s Horníkem nejednou koketoval, proslýchá se, že svého času už jeden připravený kontrakt shodil v poslední chvíli Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. Nechtěl, aby se jeho parťák z vedení českého sportu, tedy Pelta, právě s Horníkem diskreditoval. Jenže teď už si Pelta říct nedal a udělal si to po svém.

Předsedova role je složitá. Všichni ve vás tak nějak cítí profláknutou figuru, tak to trpělivě a dobrácky shazujete poznámkami, že co bylo bylo, dneska je jiná doba a že už jste si hříchy dávno odpracoval. Snažíte se, co vám síly stačí, legitimizovat se, vytvořit si novou, lepší, důvěryhodnější image. No a pak angažujete Ivana Horníka. A můžete všechno začít stavět zase znova, pěkně od první cihly.

Směrem k širší veřejnosti se Miroslavu Peltovi bude angažmá Ivana Horníka vysvětlovat rozhodně složitěji než té fotbalové. Ta ostatně dobře ví, s kým má tu čest. A tím, že si do svého vedení volí lidi, jako jsou právě Pelta či Roman Berbr, dává poměrně jasně najevo, co vlastně pro kluky od fotbalu nějaký morální kredit znamená. Nic.

Z pohledu fotbalového polosvěta tedy bude s Horníkovým návratem asi nejmenší problém. Nějaké to máslo na hlavě tam nemá opravdu málokdo, takže pokud Horník až dosud nesl na svých zádech všechny jejich hříchy za ně za všechny, tak lze v jeho návratu bezesporu cítit i oprávněnou satisfakci.

Až zase ale někdy půjde Miroslav Pelta třeba k premiérovi pro miliardy na Národní stadion, asi mu u něj spojení s Ivanem Horníkem plusové body zrovna nevydobude. Poradím mu ale pěkný protiargument. Takový Ivo Valenta, tehdy jeden z šéfů 1. FC Synot, se v rámci aféry ve stejné době jako Horník namočil tímto telefonním pokynem: "Jardo, zdá se mi trošku, že černoprdelník tlačí káru Spartě. Chtělo by to tam skočit za ním dolů a pocentrovat to. Takové to maximum, co dáváme. Jedna a půl. Jedna."

I Ivo Valenta byl tedy pravomocně odsouzen za korupci ve fotbale. Stejně jako Horník. A vidíte, dneska je z něj ctihodný senátor. Jenže jeho příklad asi Miroslav Pelta nepoužije. Zrovna Valentův Synot totiž sponzoruje fotbalovou ligu jako celek i FK Jablonec jako klub.

No řekněte sami: Jestli už bude v pekle o jednoho čerta víc nebo míň, na tom, zdá se mi, už skoro ani nesejde. Navíc není důvod nevěřit tomu, že Horník míří na sever opravdu proto, aby tam přestavěl a zkonsolidoval fotbalový tým. Na nějaké čáry máry s penaltami ho totiž zrovna Miroslav Pelta dozajista nepotřebuje.

Předpokládejme totiž, že když Leonardo da Vinci jednou za čas potřeboval vymalovat doma v kuchyni, také si asi vystačil sám a nesháněl kvůli tomu zrovna Michelangela.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy