Holandsko porazilo Japonsko 1:0 a má jistý postup

19. 6. 2010 15:40
Nizozemsko - Japonsko 1:0
Střelec jediné branky Wesley Sneijder.
Střelec jediné branky Wesley Sneijder. | Foto: Reuters

Durban - Nejtěsnějším jednogólovým rozdílem v sobotu porazili fotbalisté Nizozemí na mistrovství světa v Jihoafrické republice Japonsko, a hodně se tak přiblížili k postupu ze skupiny E.

Rozhodující branku nepříliš atraktivního utkání vstřelil v 53. minutě záložník Interu Milán Wesley Sneijder.

Nizozemí má nyní na kontě šest bodů a protože večer Kamerun neporazil Dánsko, má jako první tým na MS jistý postup do osmifinále. Naopak Japonci se třemi body budou muset v posledním zápase se Seveřany bodovat, aby postoupili.

Fanoušci na MS bojují se sněhem i bezradnými řidiči
Dnešní program MS: Podaří se samurajům skosit tulipány?
Nudu rozetla smůla. Dánové padli kvůli vlastnímu gólu
Japonci přemohli ´nezkrotitelné´ kamerunské lvy

Zápas se od začátku hodně podobal utkání Nizozemí s Dánskem v prvním kole. Marwijkovi svěřenci sice měli většinu času míč na kopačkách, ale dlouho se nemohli prosadit, když naráželi na pevný japonský obranný val.

Výsledkem tak byl nezáživný první poločas, v němž viděli diváci pouhé dvě střely na branku, a to ještě velice nedůrazné střely.

Na počátku druhého poločasu ale Nizozemci dostáli své přezdívce "Létající Holanďané", když se na  svého soupeře vrhli a dokázali jej zatlačit před vlastní branku.

Podobně jako v utkání s Dány jim ale pomohla chyba soupeře. Centr Kuijta v 53. minutě odvrátila japonská obrana jen k Robinovi van Persiemu, jenž nahrál na vápno Sneijderovi, který propálil vše, co mu stálo v cestě.

Poté se zápas vrátil do starých kolejí. Japonci sice hráli o něco aktivněji, ale do pořádné šance se dostali až v devadesáté minutě, jenže střídající Okazaki po parádním pasu Tanaky zblízka jen přestřelil bránu Stekelenburga.

Heště předtím se dvakrát blýskalo i na druhé straně, ale rovněž střídající Affelay nedokázal v ani jedné ze svých dobrých střeleckých příležitostí propálit brankáře Kawašimu.

V sobotu jsou na program mistrovství světa ještě další dvě utkání: od 16:00 se utká ve skupině D Ghana s Austrálií, od 20:30 pak druhý zápas "holandské" skupiny E mezi Kamerunem a Dánskem.

MS ve fotbale - základní skupina E:

Nizozemsko - Japonsko 1:0 (0:0)

Branka: 53. Sneijder. Rozhodčí: Baldassi - Casas, Maidana (všichni Arg.). ŽK: Van der Wiel (Nizozemsko). Diváci: 62.010.

Sestavy:

Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Kuijt, Sneijder (83. Afellay), Van der Vaart (72. Elia) - Van Persie (88. Huntelaar). Trenér: Van Marwijk.

Japonsko: Kawašima - Nagatomo, Nakazawa, Tulio, Komano - Abe - Hasebe (77. Okazaki), Macui (64. Nakamura), Endo, Okubo (77. Tamada) - Honda. Trenér: Okada.