Hoeness trest přijal. V Bayernu končí a míří do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 3. 2014 14:49
Šéf fotbalového Bayernu Mnichov Uli Hoeness se rozhodl, že se proti trestu za daňové úniky neodvolá.
Uli Hoeness opouští Bayern, další tři a půl roku stráví ve vězení.
Uli Hoeness opouští Bayern, další tři a půl roku stráví ve vězení. | Foto: Reuters

Mnichov - Šéf fotbalového Bayernu Mnichov Uli Hoeness se rozhodl, že se proti trestu za daňové úniky neodvolá. Soud ho ve čtvrtek poslal na tři a půl roku do vězení. Dvaašedesátiletý Hoeness dnes rezignoval na funkce prezidenta Bayernu a předsedy dozorčí rady úřadujícího vítěze Ligy mistrů.

Bývalý mistr světa a Evropy byl potrestán za daňové úniky ve výši minimálně 27,2 milionu eur (745 milionů korun). Proti čtvrtečnímu verdiktu mnichovského soudu se ještě může odvolat státní zástupce, který navrhoval pro Hoenesse pět a půl roku vězení, přičemž mohl žádat až desetiletý trest.

Hoeness dnes v prohlášení uvedl, že po poradě s rodinou se rozhodl rozsudek akceptovat. "Pověřil jsem své právní zástupce, aby se neodvolávali. Krácení daní bylo mojí životní chybou a následky této chyby ponesu já," sdělil s tím, že nechce poškozovat Bayern. V jeho vedení působil od roku 1982 a prezidentem se stal před pěti lety. Fanouškům bundesligového mistra poděkoval ze srdce za podporu.

S Bayernem spojil téměř celou hráčskou kariéru a následně v něm zůstal i jako funkcionář. Jako útočník pomohl klubu třikrát vyhrát bundesligu i Pohár mistrů evropských zemí. V poslední době vybudoval z Bayernu nejlepší klub světa.

Ve vězeňské kuchyni bez Ligy mistrů

Do vězení by měl Hoeness nastoupit v dohledné době. Podle agentury SID si bude odpykávat trest zřejmě ve věznici v Landsbergu, který leží zhruba 55 kilometrů od Mnichova.

Za mřížemi zřejmě Hoeness nebude moct sledovat další tažení Bayernu za obhajobou titulu v Lize mistrů. "Televizi si do cely vězni mohou přinést nebo vypůjčit, o programové nabídce rozhoduje vedení ústavu a placené kanály, na kterých je možné sledovat Ligu mistrů, nejsou povoleny," řekl agentuře DPA šéf německého svazu pracovníků vězeňské služby Anton Bachl.

Hoeness se nejspíš bude muset ve vězení také zapojit do práce, od které by mohl být osvobozen jen ze zdravotních či věkových důvodů. "Má továrnu na párky, tak by mohl najít uplatnění v kuchyni nebo jako řezník," nastínil Bachl.

Eráru dluží 50 milionů eur

Daňových úniků se Hoeness dopustil v letech 2003 až 2009, kdy obchodoval s rizikovými akciemi. Přestože podle svých slov na obchodech nakonec prodělal několik milionů eur, dočasně dosahoval i zisků, které nepřiznal ke zdanění. Peníze měl na tajných kontech ve Švýcarsku.

Státní pokladně momentálně kvůli daňovému úniku, pokutě a dalším poplatkům dluží zhruba 50 milionů eur.

Do funkce předsedy dozorčí rady byl ještě dnes zvolen Herbert Hainer, šéf firmy Adidas, která má v Bayernu menšinový podíl. O tom, kdo nahradí Hoenesse v roli prezidenta klubu, se rozhodne na valné hromadě, která bude svolána do čtyř týdnů. Do té doby bude mnichovský celek řídit první viceprezident Karl Hopfner.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy