Hložek pomohl Leverkusenu ke dvěma gólům a výhře. V Anglii slavil po šlágru Arsenal

22. 1. 2023 20:49
Fotbalisté Leverkusenu zvítězili v 16. kole německé ligy v Mönchengladbachu 3:2 a po čtvrté výhře v řadě se posunuli na 9. místo tabulky. Na úvodních dvou brankách hostů se podílel Adam Hložek. Šlágr anglické Premier League vyhrál Arsenal 3:2 nad Manchesterem United, když vítězný gól vstřelil v poslední minutě. Barceloně stačila ve španělské nejvyšší soutěži k výhře nad Getafe jediná trefa.
Adam Hložek (vlevo) a Mitchel Bakker zařídili první gól Leverkusenu v Mönchengladbachu | Foto: Reuters

Leverkusen si zajistil výhru nad Mönchengladbachem zejména povedeným prvním poločasem. První gól padl ve 21. minutě, když se ve vápně dostal ke střele Hložek. Jeho pokus skončil na tyči, míč se ale odrazil k dobíhajícímu Bakkerovi a ten dorážkou otevřel skóre. Před koncem poločasu český útočník prodloužil míč na Adliho, jenž sólo přes půlku hřiště zakončil přesnou střelou.

Hložka v 64. minutě nahradil na hrotu útoku Amiri, který po třech minutách na hřišti zvýšil náskok hostů již na 3:0. Domácím se v závěru podařilo utkání zdramatizovat.

Nejprve v 82. minutě z hranice vápna překonal Hradeckého střelou o tyč Stindl, téměř identická situace se opakovala ve třetí minutě nastavení, německý záložník snížil na 2:3 tentokrát ranou o břevno. Vyrovnat se však domácím již nepodařilo. Patrik Schick do zápasu nezasáhl kvůli poraněnému tříslu.

Dortmund ovládl přestřelku s Augsburgem a díky gólům střídajících hráčů zvítězil 4:3. Po úspěšné léčbě rakoviny varlat nastoupil za Borussii i útočník Sébastien Haller, který po hodině hry nahradil na hřišti talentovaného Youssoufu Moukoka.

Dortmund šel do vedení ve 30. minutě, když Bellingham přesnou střelou zpoza vápna překonal Gikiewicze, který dostal přednost před Tomášem Koubkem. Hosté vyrovnali ve 40. minutě, po chybě Schlotterbecka v rozehrávce skóroval Maier.

Německý stoper svou minelu odčinil o dvě minuty později, kdy hlavičkou vrátil domácím vedení. Do šaten se přesto šlo za remízového stavu, protože v první minutě nastavení vyrovnal lobem Demirovič.

V druhém dějství byli aktivnější hosté, tlak však v gól nepřetavili. Do vedení šli domácí, v 75. minutě se prosadil střídající Bynoe-Gittens. Vedení Dortmundu vydrželo pouze dvě minuty, jelikož Čolina svým prvním dotykem po příchodu na hřiště zápas vyrovnal. Chorvatskému obránci stačilo na první gól v bundeslize pouze 34 vteřin.

Hektickou pasáž utkání dokončil Reyna, jenž minutu po Čolinově gólu krásnou střelou z voleje rozhodl.

Německá fotbalová liga - 16. kolo:

Mönchengladbach - Leverkusen 2:3 (82. a 90.+3 Stindl - 21. Bakker, 43. Adli, 67. Amiri), Dortmund - Augsburg 4:3 (29. Bellingham, 42. Schlotterbeck, 75. Bynoe-Gittens, 78. Reyna - 40. Maier, 45.+1 Demirovič, 77. Čolina).

Arsenal míří za titulem

Fotbalisté Arsenalu porazili ve 21. kole anglické ligy Manchester United 3:2. Zápas rozhodl v poslední minutě svým druhým gólem Eddie Nketiah. "Kanonýři" dál vedou o pět bodů před Manchesterem City, který díky třem brankám Erlinga Haalanda zvítězil nad Wolverhamptonem 3:0. Ve své první sezoně v anglické lize dal vstřelil norský útočník již čtvrtý hattrick a v 19 zápasech dal 25 gólů.

Manchester United šel ve šlágru kola do vedení v 17. minutě, Rashford šikovně obehrál Parteyho a střelou zpoza vápna překonal Ramsdalea. Prvnímu týmu tabulky však stačilo na vyrovnání pouze sedm minut, Xhaka centrem našel Nketiaha v malém vápně a odchovanec Arsenalu hlavičkou prostřelil De Geu.

Krátce po začátku druhého dějství dokonali "Kanonýři" obrat, Saka se odhodlal ke střele z velké vzdálenosti a překonal španělského brankáře. Brzo bylo opět vyrovnáno. Rohový kop "Rudých ďáblů" odehráli domácí pouze k Martínezovi a argentinský stoper hlavičkou přeloboval gólmana.

Tři body ale nakonec zůstaly na Emirates Stadium, v 90. minutě se ke střele dostal Ödegaard a jeho pokus usměrnil mezi tři tyče patičkou Nketiah. Arsenal je teprve šestým týmem, jež v polovině sezony získal přes 50 bodů. Oproti druhým obhájcům titulu má zápas k dobru.

Manchester City šel do vedení na konci prvního poločasu, kdy si na centr De Bruyneho naskočil Haaland a hlavičkou otevřel skóre. V úvodu druhé půle se prosadil ještě dvakrát. Ve 49. minutě zvýšil z pokutového kopu. O pět minut později po chybě gólmana Sáa vybojoval míč Mahríz, jenž předložil míč Haalandovi, který jej uklidil do odkryté branky. Svým gólový tempem překonal dvaadvacetiletý Nor všechny vítěze zlaté kopačky Premier League v posledních čtyřech sezonách.

Leeds pouze remizoval s Brentfordem 0:0 a čeká na ligovou výhru již šest zápasů.

Anglická fotbalová liga - 21. kolo:

Arsenal - Manchester United 3:2 (24. a 90. Nketiah, 53. Saka - 17. Rashford, 59. Martínez), Leeds - Brentford 0:0, Manchester City - Wolverhampton 3:0 (40., 49. z pen. a 54. Haaland).

Barcelona bez Lewandowského trpěla

Fotbalisté Barcelony zdolali v 18. kole španělské ligy na svém hřišti Getafe 1:0. Výhru vedoucího týmu tabulky zařídil gólem dvacetiletý Pedri.

Kataláncům chyběl vykartovaný Lewandowski a absence hvězdného útočníka byla znát. Po půlhodině hry se musel činit Ter Stegen, na kterého postupoval v samostatném úniku Mayoral. Německý gólman vyběhl téměř ke kraji vápna a šanci zneškodnil. Ve 35. minutě se prosadili domácí, Raphinhův centr z levé strany dorazil do odkryté branky ve skluzu Pedri.

Před koncem první půle musel Ter Stegen čelit dalšímu úniku Mayorala, o pár chvil později španělský útočník těsně nedosáhl na Iglesiasův centr. V závěru utkání měl příležitost zvýšit náskok domácích Kessie, v jasné příležitosti mu však překazil gólovou radost brankář Soria.

Fotbalisté Realu Madrid porazili Bilbao 2:0. Karim Benzema vyrovnal 228. gólem v soutěži v historické tabulce střelců pátého Raúla, pojistku přidal v závěru Kroos.

Villarreal vyhrál nad Gironou 1:0 díky penaltě, kterou proměnil v jedenácté minutě nastaveného času Parejo. Villarreal střelecky dominoval celý zápas, nejzajímavější momenty však přišly až v závěru utkání s Gironou. Ve třetí minutě nastavení nařídil rozhodčí penaltu pro domácí, Gazzaniga však Morenův pokus chytil. Hostům se po chvilce z protiútoku podařilo skórovat, gól však nebyl uznán kvůli ofsajdu.

Villarreal dostal druhou možnost ke skórování v posledních vteřinách zápasu, kdy Juanpe zatáhl za dres hráče domácích v pokutovém území. Ke druhé penaltě se postavil Parejo, který byl na rozdíl od Morena úspěšný.

Pamplona remizovala 1:1 na hřišti Elche, které stále čeká na první ligovou výhru. V zápase sice měli domácí v druhém poločase velkou herní převahu a v 67. minutě gólem Carmona reagovali na Ávilovu branku z první půle, na více se ale nezmohli a se šesti body jsou na posledním místě.

Španělská fotbalová liga - 18. kolo:

Villarreal - Girona 1:0 (90.+11 Parejo z pen.), Elche - Pamplona 1:1 (67. Carmona - 20. Ávila), FC Barcelona - Getafe 1:0 (35. Pedri), Bilbao - Real Madrid 0:2 (24. Benzema, 90. Kroos).

Potrestaný Juventus ztratil

Fotbalisté Juventusu Turín remizovali v 19. kole italské ligy s Bergamem 3:3. Klub nezažívá dobré období, po prohře 1:5 na hřišti Neapoli přišel v pátek o 15 ligových bodů kvůli finančním machinacím při přestupech hráčů.

S Bergamem prohrával již od 5. minuty, kdy Szczesného překvapil Lookman. Ve 25. minutě se domácím naskytla příležitost k vyrovnání v podobě pokutového kopu, kterou využil Di María. O devět minut později otočil zápas střelou z voleje Milik. Atalantě vyšel vstup do druhého dějství a po pouhých 35 vteřinách bylo vyrovnáno. Lookman vysunul Maehleho, který si se zakončením poradil bez problému.

V 53. minutě šli hosté do vedení, na Bogův centr naskočil Lookman a hlavou přidal svou druhou branku. Nigerijský útočník zažívá skvělou debutovou sezonu v Serii A, v 18 zápasech vstřelil 11 branek a je na druhém místě tabulky střelců za krajanem Osimhenem. Konečné skóre stanovil po rozehrávce přímého kopu Danilo. Juventus obdržel za poslední dva ligové zápasy osm branek poprvé od roku 1998.

AS Řím zvítězil na hřišti Spezie 2:0. První velkou šanci měl ve 41. minutě, Mancini v bezprostřední blízkosti branky ale hlavou míč netrefil. V poslední minutě první půle už šli hosté do vedení. El Shaarawy vysunul přihrávkou Dybalu, který s míčem doběhl až do vápna, kde ho italskému spoluhráči vrátil a ten neměl problém zakončit do odkryté branky.

Čtyři minuty po začátku druhého dějství poslal Dybala do samostatného úniku Abrahama. Anglický útočník si nejprve poradil s posledním bránícím hráčem Spezie a překonal gólmana domácích.

Těsnou výhru 1:0 zařídil Udine na hřišti Sampdorie Janov v 88. minutě svou první brankou v Serii A obránce Ehizibue. Sampdoria nedala gól již v šestém domácím utkání za sebou, což je její nejhorší série od roku 1976. Tým z Janova je nadále na předposledním místě neúplné tabulky, Udine je sedmé.

Sassuolo šlo na hřišti Monzy brzo do vedení, po signálu z rohového kopu otevřel ve 13. minutě skóre Ferrari. Po hodině hry se trefil přesně domácí Caprari.

Italská fotbalová liga - 19. kolo:

Sampdoria Janov - Udine 0:1 (88. Ehizibue), Monza - Sassuolo 1:1 (60. Caprari - 13. Ferrari), Spezia - AS Řím 0:2 (45. El Shaarawy, 49. Abraham), Juventus Turín - Bergamo 3:3 (25. Di María, 34. Milik, 65. Danilo - 4. a 53. Lookman, 46. Maehle).

1. Neapol 19 16 2 1 46:14 50
2. AC Milán 18 11 5 2 35:20 38
3. Inter Milán 18 12 1 5 38:24 37
4. AS Řím 19 11 4 4 25:16 37
5. Bergamo 19 10 5 4 37:23 35
6. Lazio Řím 18 10 4 4 31:15 34
7. Udine 19 7 7 5 27:21 28
8. FC Turín 19 7 5 7 19:20 26