Hašek zvažoval návrat, ale Libanonu se nebojí. Krize tam není tak hrozná, říká kouč

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
26. 7. 2021 11:07
V sobotu večer přes Istanbul odletěl Ivan Hašek, sparťanská legenda a bývalý trenér české reprezentace, do Bejrútu, kde podepsal smlouvu s libanonským fotbalovým svazem a převezme státní výběr. "Je to pro mě nová výzva, těším se na zápasy o mistrovství světa," vítá zajímavé angažmá.
Ivan Hašek
Ivan Hašek | Foto: Milan Kammermayer

Stanovil vám nový zaměstnavatel nějaké výkonnostní cíle?

Jen ty nejvyšší, tedy snaha o postup na světový šampionát. Není stanoveno, že musím, ale je potřeba se o to poprat. Cílem je konsolidovat mužstvo, aby obstálo ve třetí fázi kvalifikace ve skupině, kde jsme největší outsideři (Írán, Jižní Korea, Spojené arabské emiráty, Irák, Sýrie).

Proč jste si vybral právě Libanon? Čím vás zaujal?

Viděl jsem nějaké zápasy, navíc jsem trénoval nejlepšího libanonského hráče Hasana Matúka, když jsem vedl v Emirátech klub SC Fujairah (2014 až 2016). Je to jeden z nejtechničtějších fotbalistů, které jsem kdy poznal, neuvěřitelně vybavený. Navíc ve třiatřiceti letech nejlepší střelec ligy. Málokdy jsem potkal hráče, který má v rychlosti takovou techniku a umí jeden na jednoho.

Po odchodu slovinského internacionála Srečko Katance se o vás zajímal i Irák. Nebylo by to lukrativnější angažmá?

Asi ano, podmínky jsou v Iráku daleko lepší. Nějaká jednání proběhla, ale už jsem byl předběžně dohodnutý s Libanonem, tak jsem nechtěl nic měnit. Já rok a půl jenom jednal, nic se nedotáhlo. Nějaké možnosti se objevovaly, něco jsem odmítl, někde jsme se nedohodli. Co bylo, házím za hlavu a budu se soustředit jen na svou práci.

Váš oblíbený asistent Luděk Klusáček však zůstává trenérem prvoligových Bohemians Praha. Berete si s sebou nějakého krajana?

Ani Jarda Veselý, který převzal při dalších štacích místo asistenta po Luďkovi, se mnou nejede. Ale do smlouvy připravuju klausuli, že si jednoho člověka, Čecha, do realizačního týmu vezmu. Jak to druhá strana schválí, přiletí za mnou. Sám v Libanonu nebudu.

Zprávy z Libanonu jsou však trošku znepokojující, v zemi prý není bezpečno, rychlým tempem roste inflace, na pultech není zboží. Vnímáte je?

Nemyslím si, že by tam bylo nebezpečno, naopak. Pořád je to země, která je turisticky velmi zajímavá. Ale určité ekonomické problémy tam jsou, to nelze přehlížet. Jak velké a co je pravda, co se tady píše, nevím a neumím posoudit, Teď jsem tam nebyl. Podle mých informací to tak hrozné není. Uvidím, až tam budu. Pak o tom můžu mluvit.

A nevadí vám děsivé arabské vedro, na které jste si v minulosti dosti stěžoval?

Libanon má ale jiné klima než Emiráty. Je to středomořské, příjemné, něco jako Kypr. Naopak se těším.

Máte už připravený baráček, byt, nebo ze začátku budete pobývat na hotelu či v uprchlickém táboře?

Je pro mě připravený hotel, ale pak si můžu vybrat, jestli na něm zůstanu, nebo se přestěhuji do bytu či baráčku.

V arabských zemích se už pohybujete dlouho. Nenapadlo vás učit se arabsky?

Já to vždycky považoval jen za dočasná angažmá, když si to tak ovšem zpětně proberu, mohl jsem se do arabštiny pustit. Libanon má pro mě výhodu, že se v něm napůl mluví anglicky a napůl francouzsky, tedy jazyky, které zvládám. Pro mě ideální.

Z českého fotbalu jste odcházel jako předseda asociace hodně rozladěný z poměrů, které v něm panovaly. Ale klika náčelníka Romana Berbra, proti níž jste bojoval, už padla. Nechcete se vrátit? A převzít milovanou Spartu?

Uvažoval jsem o návratu. Ale ještě bych nějaký rok zkusil, když ta možnost je, sbírat zkušenosti v zahraničí. Je to pro mě obrovská výzva, budeme hrát o mistrovství světa. Takové zápasy mě rajcují. To je jeden z hlavních důvodů, proč už nejsem zpátky, i když rodina, vnoučata a všechno okolo mě samozřejmě také přitahuje domů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy