Zahraniční ligy: Haaland naštval Guardiolu, dal míč kapitánovi. City pak trnulo

Aktualizováno 6. 5. 2023 23:03
Vypadalo to jako skvělé gesto, jenže kouče fotbalistů Manchesteru City Pepa Guardiolu pořádně namíchlo. Kanonýr jeho celku Erling Haaland, osvědčený exekutor penalt, přenechal v utkání 35. kola anglické ligy proti Leedsu za stavu 2:0 k trenérově nevoli míč k pokutovému kopu kapitánovi Ilkayi Gündoganovi. A děly se věci.
Erling Haaland nese míč Ilkayi Gündoganovi k exekuci penalty, kterou vzápětí kapitán Manchesteru City proti Leedsu neproměnil | Foto: Reuters

Gündogan dvěma trefami v rozmezí osmi minut prvního poločasu vedení lídra tabulky zajistil. V obou případech se německý záložník prosadil přízemní střelou z hranice vápna, nejprve do pravého dolního a poté do levého dolního rohu. Na obě branky mu přihrál Mahriz.

A tak chtěl nejlepší kanonýr týmu Haaland kolegovi v 84. minutě dopřát potěšení z hattricku, i když Guardiola u postranní čáry jasně naznačoval, že s tím pranic nesouhlasí.

A mohl se zjevit, když Gündogan skutečně penaltu neproměnil, navíc vzápětí z protiútoku Leeds snížil na 1:2 a tým bojující ze všech sil o uchování mezi anglickou elitou sahal na hřišti favorita po vyrovnání.

Manchester City nakonec těsnou výhru uhájil a oddechl si nejen Guardiola, ale i Gündogan a Haaland…

"Kdyby dal Gundo gól, všichni by řekli: Ok, hattrick, paráda. Ale byl určený jiný střelec. A za stavu 2:0 je to prostě byznys, ne něco, nad čím můžeme mávnout rukou," prohlásil Guardiola.

"Nejdřív seřval Erlinga a pak i mě," přiznal Gündogan. "Když si Erling vzal míč, počítal jsem s tím, že bude penaltu kopat. Ale on přišel za mnou. Radši jsem se zeptal, jestli to tak opravdu chce. A věřil jsem, že dám gól," klopil oči.

"Citizens" v lize zvítězili podesáté v řadě. Leeds neuspěl při debutu kouče Sama Allardyce, který v týdnu nahradil Javiho Graciu, a čeká na vítězství už šest zápasů.

Haaland vyšel poprvé po pěti zápasech v Premier League naprázdno, trefil jen dvakrát břevno. I tak má norský útočník v sezoně na kontě rekordních 35 gólů

Chelsea zvítězila v Bournemouthu 3:1 a uspěla poprvé od návratu Franka Lamparda, který byl jmenován dočasným koučem před měsícem. "Blues" ukončili sérii šesti soutěžních porážek a v lize si připsali tři body poprvé od 11. března, kdy vyhráli v Leicesteru.

Rozhodli dvěma brankami v poslední desetiminutovce. Nejprve dal svůj premiérový gól v dresu londýnského klubu obránce Badiashile a na 3:1 upravil Félix.

Harry Kane zařídil v nastavení prvního poločasu hlavou výhru Tottenhamu nad Crystal Palace. Díky 209. gólu se osamostatnil na druhém místě historické tabulky střelců Premier League, odpoutal se od někdejšího kanonýra Manchesteru United a Evertonu Waynea Rooneyho. Před ním je pouze Alan Shearer s 260 trefami. V aktuálním ligovém ročníku si Kane polepšil na 26 branek a je v tabulce střelců druhý za Haalandem.

Liverpool doma porazil Brentford 1:0 a díky šestému ligovému vítězství za sebou se na pátém místě přiblížil na bod k Manchesteru United, jenž okupuje poslední pozici pro postup do Ligy mistrů. "Rudí ďáblové" mají nicméně o dva odehrané duely méně než jejich liverpoolští rivalové.

Utkání rozhodl svým jubilejním 100. gólem na Anfieldu Egypťan Salah, pro nějž to zároveň byla 19. ligová branka v sezoně.

Před začátkem zápasu fanoušci Liverpoolu na protest proti hraní hymny Spojeného království hlasitě bučeli, pískali a skandovali jméno svého týmu. Státní hymna na stadionu zněla při příležitosti korunovace krále Karla III.

Anglická fotbalová liga - 35. kolo:

Manchester City - Leeds 2:1 (19. a 27. Gündogan - 85. Rodrigo), Bournemouth - Chelsea 1:3 (21. Vina - 9. Gallagher, 82. Badiashile, 86. Félix), Tottenham - Crystal Palace 1:0 (45.+1 Kane), Wolverhampton - Aston Villa 1:0 (9. Toti), Liverpool - Brentford 1:0 (13. Salah).

Koubek má první čisté konto

Brankář Tomáš Koubek vychytal v německé fotbalové lize čisté konto při vítězství Augsburgu 1:0 nad Unionem Berlín, který tím přišel o třetí místo v tabulce. Bayern Mnichov zvítězil 2:1 v Brémách s Jiřím Pavlenkou v brance a upevnil si první místo v tabulce.

Bývalý český reprezentant Koubek nastoupil počtvrté za sebou a ve svém osmém utkání v tomto bundesligovém ročníku udržel první nulu. Gólem zařídil výhru Augsburgu nad favoritem Beljo.

Brémy nastoupily proti Bayernu bez zraněného nejlepšího ligového střelce Füllkruga a 42 tisíc diváků na Weserstadionu vidělo branku až po 62 minutách. Po Musialově sklepnutí se Gnabry ocitl sám před Pavlenkou a nedal českému reprezentačnímu brankáři šanci.

Za dalších deset minut zdvojnásobil vedení Bayernu umístěnou ranou na zadní tyč střídající Sané a Werderu se podařilo v závěru už jen snížit zásluhou Schmidta.

Bayern prodloužil svou sérii neporazitelnosti s Werderem už na 27 zápasů a před druhým Dortmundem si vytvořil čtyřbodový náskok. Borussia však v neděli hostí Wolfsburg a může se ke svým rivalům znovu dotáhnout na rozdíl jednoho bodu.

Fotbalisté Hoffenheimu porazil Frankfurt 3:1 a vzdálili se sestupovému pásmu na čtyři body. Chyběl u toho Pavel Kadeřábek, který si v minulém kole proti Lipsku poranil zadní stehenní sval.

Hoffenheim dal všechny tři branky v prvním poločase. Skóre otevřel v 8. minutě Baumgartner. V závěru se z penalty prosadil Kramarič a další gól přidal Bebou.

V úvodu druhého poločasu byl vyloučen domácí Nsoki poté, co kopl Aaronsona do hlavy. Frankfurt využil přesilovku pouze jednou, v 54. minutě snížil Götze.

Fotbalisté Lipska zvítězili ve Freiburgu 1:0 a dostali se na třetí příčku, zatímco Freiburg klesl na páté místo. Jediný gól vstřelil v 73. minutě po sólu Kampl.

Poslední Hertha Berlín doma zdolala Stuttgart 2:1 a vyhrála po osmi zápasech poprvé od konce února. O její první gól se zasloužil bývalý stuttgartský hráč Kempf, vítězství po sérii čtyř porážek jí zařídil v nastavení prvního poločasu Niederlechner.

Německá fotbalová liga - 31. kolo:

Augsburg - Union Berlín 1:0 (52. Beljo), Freiburg - Lipsko 0:1 (73. Kampl), Hertha Berlín - Stuttgart 2:1 (29. Kempf, 45.+2 Niederlechner - 38. Guirassy), Hoffenheim - Eintracht Frankfurt 3:1 (8. Baumgartner, 39. Kramarič z pen., 45.+3 Bebou - 54. Götze), Mönchengladbach - Bochum 2:0 (35. Bensebaini, 90.+1 Stindl), Brémy - Bayern Mnichov 1:2 (87. Schmidt - 62. Gnabry, 73. Sané).

Milánské kluby se na derby naladily vítězně

Oba milánské fotbalové velkokluby zvítězily v generálce na vzájemný souboj v semifinále Ligy mistrů ve 34. kole domácí soutěže 2:0. Inter vyhrál na hřišti AS Řím a udržel čtvrté místo v tabulce před rivaly AC, kteří doma zdolali Lazio Řím. První zápas semifinále se hraje ve středu.

Po půlhodině hry obránce Interu Dumfries vybojoval míč v šestnáctce Říma a centrem našel Dimarca, jenž ho z ostrého úhlu doklepl do sítě.

V 74. minutě pečetil výhru "Nerazzuri" Lukaku přízemní ranou z hranice pokutového území po chybě v rozehrávce domácí obrany. Řím nezvítězil počtvrté v řadě a je sedmý.

Loňští šampioni AC se ujali vedení v 17. minutě poté, co Giroud využil chyby v obraně Lazia a uvnitř pokutového území připravil míč pro Binnásira.

Po necelé půlhodině hry se zaskvěl levý obránce AC Hernández, když po Maignanově výhozu přebral míč na hranici vlastního vápna, doběhl s ním až k soupeřově šestnáctce a nekompromisně vypálil pod břevno Provedelovy branky.

Milán už v 11. minutě přišel o klíčového útočníka Rafaela Leaa, jenž z trávníku odkulhal se zraněným stehnem.

Druhé Lazio z posledních čtyř ligových utkání potřetí prohrálo a před třetím Juventusem má už jen jednobodový náskok. Turínský velkoklub má navíc nedělní zápas v Bergamu k dobru.

Cremona doma porazila Spezii 2:0 a udřžela si naději na setrvání v nejvyšší soutěži. Krátce před přestávkou otevřel skóre Ciofani a 13 minut před koncem utkání zpečetil výsledek hlavičkou Vásquez.

Domácí sice zůstali předposlední, ale potřetí za sebou neprohráli a přiblížili se poslední nesestupové příčce, kterou okupuje právě Spezia, na tři body. Spezia v posledních 16 utkáních zaznamenala pouze jednu výhru, a to 2:1 nad Interem Milán 10. března.

Italská fotbalová liga - 34. kolo:

AC Milán - Lazio Řím 2:0 (18. Binnásir, 29. Hernández), AS Řím - Inter Milán 0:2 (33. Dimarco, 74. Lukaku), Cremona - Spezia 2:0 (41. Ciofani, 77. Vásquez).

Lens přeskočilo Marseille na druhém místě

Hráči Lens porazili Marseille 2:1, předskočili Olympique o dva body a vystřídali ho na druhém místě tabulky. Na vedoucí PSG ztrácejí tři body, Pařížané mají však k dobru nedělní zápas v Troyes.

Hosté z Marseille mohli jít do vedení jako první, když míč do sítě dostal už po osmi minutách hry Sánchez, jeho branka však neplatila pro jeho předcházející faul na obránce. Ve 22. minutě kapitán Lens Fofana napálil tvrdou ranou zpoza vápna tyč. Náladu si spravil o dvacet minut později, kdy jeho neméně razantní střela z téměř totožného místa už skončila za zády brankáře Lópeze.

Po hodině hry zdvojnásobil vedení domácích jejich nejlepší střelec Openda. Belgický útočník se prosadil hlavou po centru Frankowského a přidal tak svou 19. branku v sezoně. V ligové tabulce střelců je Openda na čtvrtém místě za Mbappém z PSG (23 branek), Davidem z Lille (21) a Lacazettem z Lyonu (20). V samém závěru už pouze snížil Payet.

Francouzská fotbalová liga - 34. kolo:

Nice - Rennes 2:1 (49. Laborde, 71. Moffi - 77. Bourigeaud), Remeš - Lille 1:0 (21. Munetsi), Lens - Marseille 2:1 (42. Fofana, 60. Openda - 88. Payet).

1. Paris St. Germain 33 24 3 6 76:34 75
2. Lens 34 21 9 4 57:26 72
3. Marseille 34 21 7 6 62:34 70
4. Monako 33 18 7 8 66:50 61
5. Lille 34 17 8 9 60:41 59
6. Rennes 34 17 5 12 56:38 56
7. Lyon 33 15 8 10 52:37 53
8. Nice 34 13 12 9 42:32 51