Greenpeace se opřeli do Gazpromu. Na zápase Ligy mistrů

ČTK ČTK
2. 10. 2013 11:20
Fotbalový zápas Ligy mistrů v Basileji narušili nejen aktivisté Greenpeace, ale i fanoušci domácího klubu a hostujícího Schalke 04
Podívejte se, jak aktivisté z Greenpeace rozvinuli v zápase Ligy mistrů transparent namířený proti Gazpromu. | Video: youtube.com

Basilej - Fotbalový zápas Ligy mistrů v Basileji narušili nejen aktivisté Greenpeace, ale i fanoušci domácího klubu a hostujícího Schalke 04. Po vzájemné potyčce zůstalo v úterý večer 12 lidí zraněných, z nichž tři museli být ošetřeni v nemocnici. Celkem policisté zadrželi 27 lidí, z toho sedmnáct byli aktivisté protestující proti sponzorovi soutěže Gazpromu.

Příznivci Basileje a Schalke se porvali před stadionem St. Jakob Park, policisté je museli rozhánět pomocí gumových projektilů a pepřového spreje. Do Švýcarska přijelo asi 700 fanoušků z Německa, kteří nakonec mohli slavit vítězství 1:0.

Zápas byl přerušen na pět minut hned po zahájení, když čtyři členové hnutí Greenpeace slanili ze střechy stadionu a rozvinuli transparent, aby dali najevo nesouhlas s aktivitou těžařského koncernu v Arktidě. Žádali také propuštění 30 zadržených kolegů v Rusku. Basileji za to hrozí velké sankce od UEFA.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy