Good job, smál se sarkasticky Tvrdík. Po pohárovém fiasku zkritizoval nadstavbu

yac yac
16. 8. 2019 11:01
Téma nadstavby fotbalové Fortuna:Ligy znovu ožilo po čtvrtečním neúspěchu tří českých pohárových zástupců ve třetím předkole Evropské ligy. Na Twitteru se do nového modelu ligové soutěže, který byl spuštěn v minulé sezoně, znovu opřel zástupce majitele Slavie Jaroslav Tvrdík.
Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie
Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie | Foto: Milan Kammermayer

"Experiment s nadstavbou se obhajoval zvýšením příjmů o miliony. Které nedorazily. Klubový fotbal přijde o stamiliony z příjmů od UEFA. K tomu dopad na hodnotu hráčů nebo zájem sponzorů," napsal v pátek ráno na sociální síť rozladěný Tvrdík. "Po prodeji mediálních práv další skvělé rozhodnutí. Ale zavření stadionů nám jde. Good job!"

Narážel tak na dvě novinky, které nový model ligové soutěže přinesl. Jednak navýšení počtu zápasů, které protahují sezonu z obou stran. Což pro hráče znamená méně času na odpočinek a pro trenéry zkrácení času na přípravu. Například právě Slavia odehrála v minulé sezoně neuvěřitelných soutěžních 59 utkání.

Druhou skutečností, která kritiky nadstavby často irituje, je potenciální nespravedlivost systému, který může do pohárů poslat místo celku z elitní skupiny původně mnohem hůře postavený klub. K tomu došlo i letos, kdy do Evropské ligy prošla Mladá Boleslav na úkor Baníku po výhře 1:0 v jediném zápase. Středočeši přitom skončili v základní části o dvě příčky za Ostravou.

Tento efekt se navíc může ještě zvýraznit tím, že v sezoně 2021/22 budou mít Češi patrně v pohárech jen čtyři zástupce, a tak se může stát, že desátý tým může postoupit do pohárů na úkor třetího celku po základní části.

Obě skutečnosti se podle Tvrdíka mohly podepsat pod tím, že všichni tři čeští zástupci, tedy Sparta, Plzeň a Mladá Boleslav, ve čtvrtečních zápasech pohořeli. Samotná Slavia na jaře 2017 sice vystupovala proti zavedení nadstavby, ale nakonec se na klíčovém hlasování vyjádřila pro. Proti tehdy byly pouze druholigová Opava a Znojmo.

Více peněz? Proti zahraničí drobné

Při zavedení nadstavby se přitom argumentovalo kromě zvýšené atraktivity soutěže pro fanoušky také vyššími příjmy z vysílacích práv. Ke změně smlouvy mezi LFA a společností Pragosport, která právy disponuje, ke změně skutečně došlo, podle zákulisních informací nyní kluby získají 150 milionů korun místo dosavadních 120.

Na druhou stranu je celková suma v kontextu obdobných soutěží, které jsou na tom koeficientem podobně, stále titěrná. Například v Rakousku platí televize Bundeslize 22 milionů eur (568 milionů korun), v Dánsku dokonce 50 (1,3 miliardy), nemluvě o Turecku, kde jde dokonce o 376 milionů (9,7 miliardy).

Pragosport navíc navýšení sumy podmínil prodloužením kontraktu do roku 2024, takže v dohledné době se tato částka měnit nebude. I tato skutečnost byla Tvrdíkovi trnem v oku, ale i když během jednání LFA s Pragosportem hovořil o jiných zájemcích v čele s agenturou Médea, kteří by byli ochotni zaplatit víc, nakonec zůstalo vše při starém.

LFA plánuje řešit nadstavbu až po letech

Proti novému systému se vedle Slavie vymezilo už v minulosti množství kritiků, například Petr Rada. "Co se mi nelíbí, je, že sedmý tým může hrát Evropskou ligu. Vyjdou mu dva zápasy a půjde do Evropy na úkor někoho, kdo se o to snaží celý ročník. Jsem stará škola - tedy třicet kol, vyhlásit mistra a dva týmy dolů," uvedl Petr Rada letos v dubnu.

Samotní šéfové ligové soutěže (LFA) v čele s Dušanem Svobodou opakují, že celý projekt a jeho přínosy či slabiny hodlají vyhodnotit až po několika letech. "Jsme přesvědčeni, že 30 kol je prostě málo. Když vezmu prvních 20 ligových soutěží v Evropě, nehraje snad nikdo jen na 30 kol. Z našeho pohledu je tahle varianta nejoptimálnější, tak jsme ji zkusili pustit, aby došlo k vyhodnocení. Po nějaké době, ne po jedné sezoně, aspoň po třech," řekl novinářům Svoboda v červnu.

Slavii přitom letošní pohárová utkání teprve čekají. Příští úterý naskočí do čtvrtého předkola Ligy mistrů, v němž ji vyzve rumunská Kluž. I pokud slávisté neuspějí, mají jistotu, že si zahrají základní skupinu Evropské ligy. Jako jediný český klub, vítěz základní části i nadstavby.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy