Gól Sigmy neměl platit. V takových případech by pomohlo video, tvrdí bývalý rozhodčí Kovařík

František Typovský František Typovský
11. 9. 2017 6:27
Situace z Olomouce, kde v zápase proti pražské Slavii vstřelil obránce Hanáků Václav Jemelka vyrovnávací gól rukou, vyvolává rozporuplné reakce napříč českým fotbalovým prostředím. Sešívaní se hodně zlobili na sudího Hrubeše a jeho asistenta na čáře. Navíc sám střelec Jemelka přiznal, že míč rukou zasáhl. Komentátoři přímého přenosu měli za to, že ačkoli míč ruku zasáhl, jednalo se o neúmyslnou hru, tudíž branka měla platit. Avšak většina fotbalové veřejnosti je opačného názoru. "Podle mě se jednalo o hru rukou, a gól tedy neměl být uznán," tvrdí bývalý ligový rozhodčí Tomáš Kovařík.
Tomáš Chorý a Michal Frydrych
Tomáš Chorý a Michal Frydrych | Foto: ČTK

Olomouc - Běží čtyřicátá minuta utkání na olomouckém Andrově stadionu, kam zavítala mistrovská Slavia. Levý obránce Hanáků, Michal Vepřek, posílá do šestnáctky centr, který dopraví obránce Sigmy Václav Jemelka do brány v pádu rukou. 

Zatímco domácí se radují, sešívaní utíkají k asistentovi na pomezí a žádají odpískání ruky. "Trefil jsem to hlavou, ramenem a nakonec to bylo asi rukou," řekl v televizním rozhovoru šťastný střelec. 

Ihned po závěrečném hvizdu zápasu, který skončil remízou 1:1, se vyrojily četné diskuze o regulérnosti gólu. Většina odborníků i fanoušků ovšem s verdiktem sudího Hrubeše nesouhlasila. 

Podobného názoru je také bývalý zkušený ligový rozhodčí Tomáš Kovařík, který pro Aktuálně.cz objasnil, jak celou situaci viděl ze svého pohledu. 

Ruka jasná, ale sudí to měli těžké

Kovařík po zhlédnutí opakovaného záznamu potvrdil, že Jemelka skutečně dosáhl gólu rukou. "Jednalo se o ruku, a ten gól neměl být uznán," dodal bývalý sudí. 

Tomáš Kovařík, bývalý fotbalový rozhodčí
Tomáš Kovařík, bývalý fotbalový rozhodčí | Foto: ČTK

Zároveň ale obhajuje hlavního rozhodčího i jeho asistenta. "Pro asistenta to bylo příliš daleko, a hlavní měl také těžkou situaci. Oba ale stáli přesně tak, jak stát měli. Jemelka navíc míč trefil pravou rukou, kterou měl schovanou za tělem, takže hlavní neměl šanci nic vidět," hodnotí Kovařík. 

Podle Kovaříka by situaci vyřešila přítomnost brankového rozhodčího, který by celou situaci viděl přímo před sebou na vzdálenost několika metrů, ovšem bývalý sudí je spíše zastáncem videa. "V tomto případě by jednoznačně pomohlo," říká rozhodčí pro Aktuálně.cz. 

Na dotaz, zdali by pravidlu o hře rukou nepomohlo sjednocení, například takové, že by branky dosažené rukou vůbec neplatily, odpovídá Kovařík nesouhlasně. "Vezměte si situaci, kdy hráč odkopává z brankové čáry a trefí útočníka metr před sebou do ruky. Ten útočník nedělá nic špatně, nemůže tomu zabránit. Tu ruku si uříznout nemůže," dodává bývalý sudí. 

Na hru rukou neexistuje exaktní měřítko, paralela s Barošem neplatí

Podle Kovaříka, který vede soudní spor se současným předsedou fotbalové asociace Romanem Berbrem, musí o ruce rozhodnout rozhodčí na hřišti na základně několika faktorů.

Muži s píšťalkou musí brát v potaz například úmysl, vzdálenost a pohyb ruky od míče. "To pravidlo o ruce se neustále vyvíjí, dříve tam třeba vůbec nebylo, že pokud si hráč při odkopu nastřelí ruku, tak se penalta nepíská. Bohužel, na hru rukou neexistuje exaktní měřítko," popisuje sudí své zkušenosti. 

Zápas v Olomouci nebyl pro Slavii prvním, kde hrály roli ruce. Ve druhém kole, když Pražané přijeli do Ostravy na Baník, vstřelila domácí legenda Milan Baroš gól, kterému předcházel kontakt s jeho rukou. Sudí Příhoda branku neuznal. A jeho bývalý kolega Kovařík souhlasí. "Tam totiž ruka pomohla při zpracování míče. Kdyby tam Baroš ruku neměl, nezpracuje si míč do tak výhodné pozice, aby z ní nakonec skóroval. Ze zahrání míče rukou získal Milan Baroš výhodu, proto souhlasím s tím, jak to rozhodčí Příhoda posoudil," uzavírá Kovařík pro Aktuálně.cz. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy