Zázraky na počkání, nemožné za jeden trénink. Tenhle styl se líbil, jen aby to Jarolímovi vydrželo

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 9. 2016 10:01
Způsob, jakým Karel Jarolím vyladil národní tým fotbalistů vlastně za jediný trénink, se jeví takřka zázračně. Pravdu o stavu reprezentace ale ukáže až kvalifikace.
Z balonu v soupeřově síti se český tým radoval třikrát. V první půli zásluhou Ladislava Krejčího a Václava Kadlece (vpravo).
Z balonu v soupeřově síti se český tým radoval třikrát. V první půli zásluhou Ladislava Krejčího a Václava Kadlece (vpravo). | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Předpremiéra nové české fotbalové reprezentace, kterou teď vede Karel Jarolím, vyšla skvěle. Proti Arménii hýřil tým aktivitou, dynamickou hrou, svižnou kombinací obvykle na dva doteky a přidal i přesnou střelbu. V Mladé Boleslavi se vyhrálo 3:0.

Nezapomeňme však na to, že šlo opravdu "jen" o předpremiéru, to podstatné přijde na řadu až v neděli večer, kdy se na Letné utká český celek s výběrem Severního Irska v prvním duelu kvalifikace o postup na mistrovství světa, jež v roce 2018 uspořádá Rusko.

Nutno říct, že předkvalifikační náladu si reprezentanti vyladili opravdu dokonale. "Já myslím, že takový fotbal by je měl i bavit," poznamenal trenér. Na mysl se logicky vnucuje vzpomínka na Euro 2016, které se hrálo jen před několika týdny. A fotbal, který na něm český celek předváděl, tedy nebavil opravdu nikoho. A nebyl ani úspěšný.

Na jednu stranu by bylo laciné posmívat se v tomto ohledu předchozímu kouči Pavlu Vrbovi. Atmosféra šampionátu je přeci jen něco jiného než přáteláček před pár tisícovkami diváků v Mladé Boleslavi, stejně tak kvalita soupeře byla samozřejmě diametrálně rozdílná.

Jenže zatímco Vrba přivezl po několika týdnech soustředění do Francie tým, který si nevěděl rady se základní rozehrávkou, hráče, jimž balony neustále odskakovaly od kopaček, a náladu pod psa, pak Karel Jarolím nejspíš učinil menší zázrak.

Mnohé hráče viděl v pondělí ráno osobně poprvé v životě. "Prvně jsem s ním mluvil dneska ve výtahu," usmíval se ve smíchovském NH Hotelu útočník Matěj Vydra. Odpolední trénink mužstva výrazně zkomplikoval a znehodnotil prudký liják a následně pak logicky podmáčený trávník.

Takže pořádnou tréninkovou jednotku absolvovali hráči pod Jarolímem v úterý jednu jedinou. A co po ní dokázali ve středu předvádět, nad tím opravdu chvílemi zůstával rozum stát a srdce plesalo.

Kolmá rychlá rozehrávka? Najednou to  šlo

Zatímco Vrbovi "šla" kvalifikace a v přátelských zápasech se dlouho ne a ne potkat s vítězstvím, natož uhrát vzadu výsledek na inkasovanou nulu, Jarolím tyhle trable sfouknul hned na první pokus. Prostě proto, že se žádné trable ze sehrávání notně obměněného mužstva prostě nekonaly.

Rozdal noty a jeho vyvolení podle nich hráli. A výtečně. Žádná tápavě nekonečná rozehrávka balonu mezi stopery. To neexistovalo. "Měli jsme míč dávat rychle konstruktivně dopředu," řekl po zápase novopečený reprezentační stoper Lukáš Pokorný, který si do týmu přinesl ty správné návyky z Liberce.

Přes střed pole putoval balon obvykle přes dva dotyky rychle dopředu. Přechodová fáze vypadala jako něco neuvěřitelně přirozeného a snadného. Jaký to kontrast ve srovnání se současným herním projevem Slavie či Sparty!

Vypíchnout je jistě třeba výkon Václava Kadlece, respektive jeho nadmíru úspěšnou spolupráci s Ladislavem Krejčím. Oba si připsali po gólu a vzájemné nahrávce. A trenér Jarolím by byl asi blázen, kdyby téhle jejich fungující souhry proti Severnímu Irsku nevyužil.

"Hodně jsme soupeře napadali, hráli jsme rychle, dynamicky dopředu. Věděli jsme, že na hřišti budeme jen poločas, tak nebylo na co se šetřit," prohodil Kadlec, kterého dnes Sparta představí jako svou nejdražší posilu v historii, dánský tisk píše v souvislosti s odstupným pro Midtjylland až o sumě 2,7 milionu eur (73 milionů korun).

Na Kadlecova slova po utkání s Arménií reagoval Jarolím vtipnou replikou: "No tak to klukům před Severním Irskem asi budu taky muset říct, že budou kopat jen poločas, aby hráli naplno. Jinak to ale dneska hrát nejde. Vidíte, že je to o hlavách."

Jarolím pozval hráče na sraz tak, aby měl všechny posty zdvojené. A podle toho pak mužstvo postavil i ve dvou různých složeních, každé do jednoho poločasu

I. poločas: Vaclík - Kadeřábek, Suchý, Pokorný, Pudil - Skalák, Darida, Pavelka, Krejčí - V. Kadlec, Škoda.

II. poločas: Koubek - Zahustel, Kalas, M. Kadlec, Novák - Kopic, Frýdek, Sýkora, Šural - Necid, Vydra.

Teď jen vybrat ty pravé na neděli

Glosář Luďka Mádla

Luděk Mádl
Foto: Aktuálně.cz

Fotbalové dění před i za oponou pohledem renomovaného fotbalového reportéra.

V oficiálních přípravných zápasech by se sice podle nařízení FIFA nemělo měnit víc než šest fotbalistů, v tomto ohledu měl tedy duel spíš tréninkově-polooficiální ráz. Hráčům by se však za včerejšek jejich starty a góly do příslušných oficiálních statistik počítat měly.

Podstatné je, co si směrem k sestavě na duel se Severním Irskem vzal z utkání Karel Jarolím. Konkretizovat to nijak nechtěl, tak nám nezbývá než spekulovat.

Základ jedenáctky pro nedělní duel jistě bude vycházet ze sestavy prvního poločasu. Snad jen o Pavelkovo místo v ní si možná řekl Frýdek, o Skalákovo třeba Kopic. Uvidíme.

Podstatné je, že obě jedenáctky dokázaly předvádět plus mínus stejný styl, pohledný a efektivní zároveň. Tak jen aby to vydrželo.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy