Učili nás, že Polsko napadl Hitler. A zamlčeli Stalina. Podobné je smát se teď Berbrovi, a ne Spartě

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 6. 2017 11:29
Fotbalová asociace se coby luxusní limuzína ocitla bez řidiče. Náhrada za volant zatím nesedá. Takže dopředu vůz nejede, ale ani nesjíždí ze srázu. Zatím.
Roman Berbr se svým volebním spojencem, viceprezidentem Sparty Dušanem Svobodou
Roman Berbr se svým volebním spojencem, viceprezidentem Sparty Dušanem Svobodou | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Zatčení Miroslava Pelty vytvořilo v českém fotbale zcela novou nejistou situaci. Definuje ji obava z ekonomických trablů, spojených  přinejmenším s časovými skluzy dosud nevyplacených dotací. A vedle toho též strach, jak teď mocensky vyroste Roman Berbr, kontroverzní český místopředseda FAČR.

Volební předsednický souboj, který v pátek skončil bez vítěze, postavil proti sobě dva tábory lidí. Pod praporci Martina Malíka se objevili pomyslní dragouni Sparty, Brna či Viktorie Plzeň a v jednom šiku tam s nimi stála i armáda Berbrova, ta z českých regionů.

Naproti tomu za Petrem Fouskem stáli Slavia, Teplice, Bohemians a regiony s moravskou orlicí.

Podstatný je ale základní, řekněme charakteristický znak, odlišující ty dvě základní formace. Za Malíka se stavěli a staví lidé, kterým by zjevně nevadilo se s Romanem Berbrem pobavit o rozdělení moci nad českým fotbalem. 

Ve Fouskově táboře se objevili ti nesmiřitelnější, ano, opět vůči Romanu Berbrovi. "Moravu Berbr nikdy nedobude," mohli by si nechat namalovat na korouhve zástupci moravských klubů z MSFL a divizí, které vede Dalibor Kučera, místopředseda asociace z dob Ivana Haška.

"Mně jde ve fotbale i o demokracii," podotýká zase Petr Fousek, který ač Pražák nachází větší zastání na Moravě. A letos se nestačil divit, když jako předsednický kandidát nedostal pozvánku a ani přes urgence nebyl vpuštěn na setkání zástupců české komory, které Berbr v Praze pořádal. A pozval na něj i coby delegáty selektivně jen své spřízněné.

Mezi ně se nevejde pražská Slavia, jejíž šéf Jaroslav Tvrdík si vůči Berbrovi udržuje nadále nejtvrdší a nejodmítavější rétoriku.Jeho strana si ji podržela i na valné hromadě, kdy soupeři dala možnost, jak prosadit svého předsednického kandidáta Martina Malíka. Výměnou za to, že sám Roman Berbr ve výkonném výboru účasten nebude.

Kandidátovi Berbra a Sparty chybělo 7 hlasů

Odmítnutí tohoto návrhu českou stranou pak jen znovu vyjasnilo a třikrát podtrhlo, o co tady v první, druhé i třetí řadě šlo a jde: o Romana Berbra a jeho posedlost mocí, které se nemíní vzdát. A pokud snad ano, tak rozhodně ne jen tak, bez náležité protihodnoty. Hledání východiska se teď odložilo o půl roku, na další valnou hromadu, která k dalšímu ovládání českého fotbalu bude hledat další klíč.

Klíč s funkční platností na nejbližší měsíce drží - ano, uhodli jste správně, opět Roman Berbr, protože při neúspěchu voleb se prodloužil mandát stávajícímu výkonnému výboru. A ačkoli je při absenci předsedy Pelty podle stanov nejvyšším statutářem moravský místopředseda Zdeněk Zlámal, je to samozřejmě Roman Berbr, který se chová, jako by mu fotbal patřil.

K tomu, aby získal absolutní a navíc legitimní moc, ale v příštích volbách bude potřebovat další spojence nebo tichý souhlas někoho z velkých hráčů. Na Moravě mu k prosazení svého předsednického kandidáta zbývalo získat ve III. kole volby 7 hlasů. Uvidíme, jestli je tlak na 7 dosud nepoddajných Berbr za půl roku schopen realizovat.

Svou roli v tom bude hrát i odpověď na otázku, zda fotbal dostane opravdu 100 procent původně schválených dotačních prostředků od státu. A zda je rozdělí poctivě, a ne podle berbrovské metody "těm, co jsou s námi spřáteleni a co nás volí." To by toho asi pro Moravu moc nezbylo.

Klíčovou roli v celém případu každopádně hraje vztah Romana Berbra a pražské Sparty. Bylo to právě setkání s jejím majitelem Danielem Křetínským, po kterém Roman Berbr sdělil lidstvu, že se tedy rozhodl na pozici předsedy českého fotbalu osobně nekandidovat a smíří se nadále s rolí místopředsednickou. Jak ho známe, už za to musel dostat něco slíbeno.

Dotace? Zapomeňte! Anebo počkejte, tak jo

Několik dní na to se jedna věc výrazně pohnula, na ministerstvu školství zčistajasna změnili právní názor. Zatímco předtím vycházeli z myšlenky, že FAČR, která v aféře vystupuje jako obviněná právnická osoba, není oprávněna čerpat v takovém stavu dotace, najednou ministryně Kateřina Valachová otočila jako korouhvička a slíbila, že peníze i na FAČR postupně začne posílat.

Jestli snad takovou změnu ministerského názoru umí, či neumí miliardář Daniel Křetínský zařídit či jinak iniciovat, to je pochopitelně navýsost spekulativní záležitost.

Jisté je, že když se objevila zpráva o tajném zákulisním paktu Křetínský-Berbr, fanoušci Sparty mu samozřejmě odmítali uvěřit. Vždyť kdo by se paktoval s takovým peklem, že ano.

Jisté ovšem je, že v právě proběhlých volbách podporovali Roman Berbr i pražská Sparta téhož kandidáta, tedy Martina Malíka. Už jen na tom tedy k viditelné shodě na lince Sparta-Berbr došlo.

Zajímavě k celé věci přistupují kolegové z deníku Sport, který Daniel Křetínský vlastní podobně jako Spartu. K fotografii Romana Berbra a Dagmar Damkové se zavazadly, napsal zástupce šéfredaktora Štěpán Filípek na Twitter po volbách výsměšné Tak příště?

Na můj dotaz, kdy vyplísní i Dana a Dušana (Křetínského a Svobodu) za to, že se s tímto peklem spřáhli, mi odvětil, že moje pravda nemusí být pravdou.

Moje pravda zní, že Sparta stejně jako třeba Viktoria Plzeň dala předsednickou nominaci Martinu Malíkovi, kandidátovi, který dostal plnou podporu od Romana Berbra.

A když někteří nad výsledky páteční volby roztočili rejdováka, přičemž ovšem selektivně zmiňují a připouštějí jen půlku pravdy, přijde mi to podobné, jako když nás v Československu po léta ve školách učili, že 1. září 1939 napadly Polsko vojska hitlerovského Německa. Jen tam učebnice zapomínaly dodat, že z druhé strany vtrhly na polskou zem zároveň i Stalinovy rudé pluky. Jenže to už se totiž komunistům nehodilo do krámu, tak si pravdu upravili. A už z ní byla poloviční lež.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy