Sparta se zvedá, blýskl se Biabiany, klíčový part sehrál Sáček. Pohledem Zlína nejspíš až moc dobře

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 8. 2017 9:11
Fotbalová Sparta už potřebovala vítězství. A v Mladé Boleslavi se ho dočkala.
Jonathan Biabiany se hned v prvním utkání v dresu Sparty blýskl finální gólovou přihrávkou
Jonathan Biabiany se hned v prvním utkání v dresu Sparty blýskl finální gólovou přihrávkou | Foto: ČTK

Glosář - Fotbalové Spartě fandí podle průzkumů zhruba 1,5 milionu Čechů. Z toho lze usuzovat, že 14 procent obyvatelstva mělo v noci na dnešek výrazně klidnější spánek nežli ve dnech předchozích. A nejen proto, že ta největší vedra už, zdá se, polevila.

Hlavní důvod byl nasnadě: Nově složený tým Sparty pod vedením trenéra Andrey Stramaccioniho na čtvrtý pokus konečně vyhrál soutěžní zápas. A co především: na hře týmu již byl patrný jistý herní progres.

V Mladé Boleslavi šlo sice o zdánlivě hubenou výhru ligovou 1:0, ale pro sparťany má cenu zlata. Sňala z nich velký tlak, pod kterým se tým - s nyní už jedenácti posilami výhradně zahraniční provenience - ocital po vypadnutí z předkola Evropské ligy v duelech s CZ Bělehrad. A také po remíze 1:1 s Bohemians.

Některé zákulisní zdroje uvádějí, že v uplynulých dnech mělo dojít ke schůzce vedení klubu s trenérem Stramaccionim, na které se sice italský kouč dočkal potvrzení důvěry, zároveň mu ale údajně mělo být sděleno, že v zimě chce majitel vidět Spartu v čele tabulky.

"Ne, takovými informacemi nedisponuji, ale můžu potvrdit, že majitel klubu Daniel Křetínský projektu, který se letos v létě na Spartě rozběhl, nadále pevně věří," konstatoval Ondřej Kasík, šéf sparťanské komunikace, v pondělním dopoledni.

A zmíněnou víru pomohlo o pár hodin později upevnit vystoupení Stramaccioniho svěřenců v Mladé Boleslavi. Sestavou Ital oproti duelům předchozím opět výrazně zatočil, její výsledný tvar zatím evidentně stále hledá. Ale vypadá to, že už by se mu mohl začít blížit.

Namísto kabaretu funkční obrana

Jistota každého týmu se obvykle buduje odzadu. V brance se tentokrát místo Dúbravky, který tým v předchozích duelech zrovna nepodržel, objevil Koubek. A obrannou čtveřici původně Stramaccioni plánoval sestavit takto: Zahustel, Mareček, Štetina, Michal Kadlec. Kvůli Kadlecově zdravotní indispozici ale nakonec naskočil vlevo Ćivić.

A fungovalo to. Obrana i díky zkvalitnění vazby na střed pole působila kompaktněji než dosud. Nepředváděla trapný kabaret jako v duelech předchozích, nedělala chyby, působila velmi funkčním dojmem. Možná i proto, že ji domácí bez Chramosty a Mebrahta nijak zásadně neohrožovali.

Ve středu pole se na sparťanské straně objevili Martin Frýdek s Mandjeckem a Sáčkem. A zejména zařazení dvacetiletého mladíka Sáčka se ukázalo jako velmi šťastný tah. Prototyp moderního fotbalisty s vyváženou ofenzivní i defenzivní fází hry měl na herním vzestupu Sparty v boleslavském utkání velmi výrazný podíl.

Možná že Zdeňka Grygeru, sportovního manažera Zlína, který zápas v hledišti sledoval a na Sáčkovo hostování měl zálusk, dokonce napadlo něco ve stylu: A jéje, ten hraje tak dobře, že teď bude hodně těžké přemluvit Spartu, aby nám ho na Evropskou ligu půjčila…

Vpředu pak v Boleslavi operovala nová sparťanská akvizice Biabiany spolu s Lafatou a Ben Chaimem. A devětadvacetiletý Francouz Jonathan Biabiany ukazoval, že v jeho případě trenér Stramaccioni nesahal do prázdna, přestože v Interu Milán v minulé sezoně sázeli na jiné "koně". Pokud bude Biabiany zdravý, může dát hře Sparty na pravém křídle opravdu velký tah spojený s nevšední technickou vytříbeností.

Když ho Štetina kolmou přihrávkou vyzval k nájezdu na Vejmolu, ještě Biabiany souboj jeden na jednoho s boleslavským brankářem nevyhrál. Ve 28. minutě už ale výstavní akce po ose Sáček - Biabiany - Lafata úspěch přinesla.

A zaslouženě, Sparta na hřišti působila přímočařejším, efektivnějším dojmem než soupeř. Ještě jednoznačnější to bylo po prostřídání, kdy se na hřišti objevili i Rosický či Plavšić.

Koho si nechat a koho z Letné pustit?

Domácí kombinovali jen po šestnáctku - a pak kde nic, tu nic. Ve středové řadě se ztrácel zejména Matějovský, kterého se Spartě podařilo výborně přikrýt, což bylo jedním z rozhodujících motivů utkání.

Po domácí porážce od Olomouce, pohárovém výpadku s albánským Skenderbeu a nepřesvědčivém výkonu proti Spartě se trenéru Uhrinovi a jeho borcům nepojede o víkendu do Karviné zrovna s veselou…

Sparta se v neděli vydá po stejné silnici jako včera, jen tentokrát trochu více na sever, až do Liberce. Je otázkou, jestli už tou dobou bude její kádr užší, i sám Stramaccioni poukazuje na to, že 26 hráčů do pole je toliko pro domácí soutěže moc. Na druhou stranu řada sparťanů je stále v rekonvalescenci, takže na Letné možná ještě chvíli vyčkají, až podle toho, jak perspektivně se marodi a jejich bolístky budou v příštích dnech jevit.

Tajemstvím není liberecký zájem o brankáře Bičíka, na sever se teoreticky může jít rozehrávat i Hovorka. Angažmá, kde by si opravdu zahrál, by si asi zasloužil mladý Piško, příliš velká konkurence na pravém křídle může vystrnadit Vukadinoviče, v Teplicích by rádi Juliše, stejně jako ve Zlíně, kde si myslí i na Sáčka.

A zajímavé bude sledovat další osud Václava Kadlece, který se pohybuje na sinusoidě necestujícího náhradníka - hráče základní sestavy - a znovu hráče, co se nevejde ani do autobusu.

Mezinárodní přestupní termín končí ve většině zemí v poslední srpnový den, do jiného klubu české ligy lze přeskočit ještě 8. září, takže v tomto ohledu čas  Spartu zatím úplně netlačí.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 2 hodinami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy