Skandální dárky sudích Uhrinova Slavia ve výhru neproměnila, Sparta ustála zradu rebelanta Konatého

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 8. 2016 6:29
Fotbalisté Plzně i Sparty tentokrát slabší soupeře v lize přejeli. Slavia v Jihlavě umolousala jen bod, a to jí přitom do karet hrály dvě do očí bijící chyby rozhodčích.
Remíza se Zlínem, remíza v Jihlavě... Dušan Uhrin mladší nedovedl Slavii k vítězství, ani poté, co jí sudí věnovali penaltu a uznali gól z ofsajdu
Remíza se Zlínem, remíza v Jihlavě... Dušan Uhrin mladší nedovedl Slavii k vítězství, ani poté, co jí sudí věnovali penaltu a uznali gól z ofsajdu | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Nějaká ta chybička se vždycky vloudí, tohle už ale zase bylo moc. Co se stalo? V ligovém utkání Jihlava-Slavia (1:1) se urodily dvě velehrubky rozhodčích, přičemž v obou případech z nich mohl těžit tým hostí.

Vyrovnávací branka van Kessela padla z ofsajdu, který už snad nemohl být zjevnější, a je vskutku záhadou, proč jej před sebou první asistent utkání Zdeněk Dobrovolný nerozluštil. I s lehce výjimečnou situací, kdy posledním ani předposledním hráčem bránícího týmu není brankář, by si snad rozhodčí jeho kalibru poradit měl...

Jistě, chyba se stát může. Jenže když o pouhých deset minut později zkušený hlavní arbitr Jan Jílek nařídí ve prospěch Slavie směšný pokutový kop, poté co to byl spíš útočící Škoda, kdo kopl do domácího Šulka, už je toho zase trochu moc najednou. A fakt že slávistický obránce Bílek následně nařízený pokutový kop neproměnil, už na tom nic moc nemění.

Nechme teď stranou drby, že když se neurodil čínský sponzor ligy, došlo prý k údajnému rozkolu mezi slávistickým šéfem Jaroslavem Tvrdíkem a předsedou FAČR Miroslavem Peltou, načež se snad měl boss Slavie mocensky přimknout k jiné, ještě kontroverznější figuře z vedení českého fotbalu. Dění na hřišti v Jihlavě by tomu sice nasvědčovalo, nicméně drbům (zatím) nepodléhejme.

A počkejme si, jak se k případu postaví nová komise rozhodčích vedená polským expertem Michalem Listkiewiczem. Ta se do práce vrhala s touhou, aby bylo o sudích slyšet co nejméně. V případě arbitrů skandálně řízeného zápasu Jihlava-Slavia jí k tomu může napomoci snad jen probíhající olympiáda, noční vysílání magazínu Dohráno a skutečnost, že Jihlava byla nakonec docela ráda za uhraný bod. To ale nic nemění na tom, že sudí podle všeho hrubě chybovali. Skoro bych řekl, že TOHLE tedy jedno dvě kola odpočinku pro zmíněné arbitry rozhodně nespraví. Rozhodnutí komise bychom se měli dozvědět v úterním podvečeru.

Od Uhrina se čeká něco víc

Jihlava-Slavia 1:1. A když už jsme ten zápas nakousli, tak si ho i dopovězme. Od televize to skoro vypadalo, že Michal Hipp, který v korbelovské éře sám za Slavii jednu sezonu odehrál, připravil tým z Vysočiny na utkání lépe než jeho pražský kolega Slavii.

Stejně jako proti Plzni v prvním kole se Jihlavě povedla první půle snad až nad očekávání. Domácí byli na trávníku bystřejší, důraznější, na rozdíl od apaticky vyhlížejících slávistů nebylo pochyb o tom, že se utkání vskutku zúčastňují.

Tomáš Souček
Tomáš Souček | Foto: Milan Kammermayer

A pochopitelně jim pomohl i megakiks slávisty Součka, který vlastně založil gólovou akci, na jejímž konci stál poté, co se ještě nechal předskočit Bořil, opět skórující Davis Ikaunieks, nadmíru povedená posila, kterou do české kotliny zlanařila z Pobaltí Zíkova manažerská skupina Global Sports. (Prý je "na skladu" i Ikanieksův mladší bratr, tak schválně, jestli i po něm ještě někdo zdejší skočí...)

Ale ke Slavii. Jak známo, v Evropské lize se přes dvě předkola prokousala až do play-off, kde ji ve čtvrtek čeká slavný Anderlecht. V lize se v Brně nejdřív nehrálo kvůli dešti, pak doma proti Zlínu stěží dohnala Slavia ze stavu 0:2 remízu. A v Jihlavě to bylo podobné.

Matný začátek podtrhávala defenzivně laděná sestava, ve které bořili Ngadjui, Souček i Hušbauer - a nějak se nikdo neměl moc k tomu, aby něco také tvořil.

Ve druhé půli už byla Slavia herně živější, pomáhaly jí i již zmíněné chyby rozhodčích, po herní stránce pak příchod Baráka a častější pobyt van Kessela na hrotu, či podhrotu kde mu to svědčilo rozhodně lépe než na křídle.

Gino van kessel
Gino van kessel | Foto: Milan Kammermayer

Je to věru zvláštní fotbalista. V soubojích jeden na jednoho naprosto nepoužitelný, v mezihře nic moc. Ale zároveň úžasně rychlý a dobře a přesně střílející, navíc s výtečným výběrem místa v šestnáctce. Slavia by každopádně měla hledat cestu, jak jeho předností využít efektivněji než dosud (a zároveň jeho nepřehlédnutelné slabiny co nejvíc potlačit).

I to je jeden z bodů kritiky, jež se začíná snášet na hlavu trenéra Dušana Uhrina. Část fanoušků už dokonce volá po jeho odvolání - viz zde.

Uvnitř Slavie zjevně působí nejrůznější tlaky, generované především obrovskými investicemi do kádru, které ještě nemusí být u konce, protože zahraniční a následně i česká média spekulují o Viktoru Claessonovi z Elfsborgu. S tím vším každopádně souvisí obrovská očekávání - a červenobílá jedenáctka zatím Barcelonu rozhodně ničím nepřipomíná.

Nicméně berme v potaz, že v Evropské lize postoupila přes Rio Ave až k možnosti poměřit se s Anderlechtem, a to může být věru zajímavá prověrka. Právě na ni si teď možná Slavia testovala defenzivnější "kabátek", uvidíme. Každopádně bod z Jihlavy by pro ni při jejích ambicích měl být málo... Poslední poznámka: Jestli bych mohl za sebe něco radit, pro příště bych určitě doporučoval výraznější party pro Mešanoviče a Baráka, v Jihlavě hráli oba chvilku, ale výtečně.

Afričanova zrada. Jak výkřik z jiného světa

Bohemians-Sparta 0:2. V úvodu sezony to každopádně vře i uvnitř Sparty, která si po neúspěších se Steauou začíná uvědomovat, že Liga mistrů se jí jako tradičně opět netýká a že případný problém v duelech play-off Evropské ligy s dánským Sönderjyske už by asi jen tak neprošel. I tady jsou už v pohotovosti nespokojení fanoušci - viz tento zajímavý text.

Nicméně po nepřesvědčivém evropském i domácím úvodu sezony už se Sparta probrala alespoň v malém derby v Ďolíčku.

Co jí k tomu pomohlo? Změny v sestavě, rozestavení 4-2-3-1, skutečnost, že za stavu 0:0 přehlédli sudí sparťanské hraní rukou, za které se možná mohla kopat i penalta - a v neposlední řadě také výkon týmu Bohemians.

"Klokani" se tentokrát nedokázali na tradičního soupeře vyštengrovat jako obvykle, nenavázali ani na výkon, který proti dalšímu ligovému favoritovi podali nedávno v Plzni. Oproti němu ostatně chyběli Budínský v brance a Hašek junior v záloze... Zní to možná trochu komicky, ale Sparta si posichrovala, aby i tihle hráči, které do Bohemky půjčila, nesměli v derby nastoupit, navzdory tomu, že patří možná až do nějaké třetí čtvrté desítky plejerů v její vnitřní hierarchii.

Zaujala také výmluva domácího obránce Daniela Krcha, že prý je mužstvo Bohemians unavené po pohárovém vítězství ve Štěchovicích. Sám tam přitom nehrál, do obou utkání, tedy ve Štěchovicích i proti Spartě, nastoupili v základní sestavě toliko Gajič, Dostál, Jirásek a Jeslínek - viz zde. Přesto Nedělní Sport citoval Krchova slova: "Máme úzký kádr, projevilo se to na nás. Hráli jsme teď neděle-středa-sobota, nejsme na to zvyklí. Nejsme pohárové mužstvo." Opravdu neuvěřitelné, co si u nás prvoligový fotbalista dovolí v srpnu, na samém začátku sezony, vypustit z pusy.

Ještě neuvěřitelnější je ovšem samozřejmě chování Tiemoka Konatého. Jestliže si sparťané nedávno zálibně pomlaskávali, že kvůli sporům s vedením klubu nehrál na Letné za Steauu alžírský reprezentant Hamrún, tentokrát se jeho případem volně inspiroval právě sparťanský fotbalista z Pobřeží slonoviny, který nedorazil na páteční trénink a Spartě vzkázal, že už za ni hrát nechce. Protože by rád právě do Steauy, která mu hodila laso a zjevně nabídla i lákavé finanční ohodnocení.

Náznaky podobné revolty už se u Konatého objevily i v minulosti, negativní vliv na něj zjevně měla změna agenta, kdy přestal využívat služeb Dalibora Laciny (mj. objevitele Bonyho Wilfrieda) a začal naslouchat agentům z Afriky.

Každopádně nutno zmínit, že poslední dobou šel výkonnostně nahoru a v úvodu sezony patřil mezi nepříliš četné opory Sparty.

Jenže to, jak se nyní chová, je samozřejmě zcela zvrácené a do profesionálního fotbalu v civilizovaném světě příliš nezapadá. Těžko takhle zvenku hledat jednoznačného viníka, Konaté se bezpochyby pohybuje mimo rámec jednání opravdového profíka, na druhou stranu je zjevné, že ve Spartě nezakořenil a klub si směrem k němu ani za několik let spolupráce nevypěstoval pouto, které by ho od podobných divokých eskapád odvrátilo.

Zatímco s Kehinde Fataiem, mířícím do Ufy, se Sparta rozešla spořádaně, s Konatém to asi bude ještě složitější, tedy dokud se nějak reálněji neprotne představa Sparty a Steauy o odstupném. Zablokovat Konatému přestup a nechat ho půl roku vycukat někde v juniorce by asi nikomu moc neprospělo, na druhou stranu si Sparta nemůže dovolit, aby si na ni ukazovali prstem, jak snadno se nechá svým hráčem vydírat. Bude zajímavé sledovat, jak z toho Sparta vybruslí.

Zatím vábí na pravou stranu Rusa Karavajeva (ex-Jablonec či Dukla), v případě Konatého odchodu by měla zkoušet lovit i někoho dalšího se srovnatelnými rychlostními parametry, což bude asi v české lize problém.

Chcete se chytit? Jeďte do Příbrami

Příbram-Plzeň 0:3. Los Západočechům přál. Podobně jako Sparta se po nemastném neslaném vstupu do sezony (byť vyšperkovaném šťastným postupem přes Karabach) potřebovali trochu prodchnout větším sebevědomím.

A pro tyto účely se Příbram ukázala jako ideální soupeř, zvlášť když náznak zápletky hned v úvodu odmítl zahozením lacině nabídnuté šance Majtán.

Pak už totiž hrála jen Viktoria, tentokrát bez Hrošovského či Koláře, které se s útočnou dvojicí Ďuriš-Bakoš dařilo efektivně kombinovat i do křídelních prostorů, což dosud v herním projevu mistra fatálně scházelo.

Ve středu v Sofii se v utkání s Razgradem ukáže, jestli Příbram nebyla až příliš snadným soupeřem a zda konfrontace s ním nenabídla jen falešný obrázek.

Co se týče Příbrami samotné, po třech kolech se nula bodů na kontě a skóre 0:6 začíná jevit ve stále ponurejších odstínech. Po úterním Mol Cupu v Litoměřicích změří tým trenéra Pulpita za týden síly se Slavií...

Dukla - Hradec Králové 3:0. Napotřetí už to týmu z Julisky asi vyjít muselo. V domácí premiéře s Teplicemi se celozápasová převaha neobtiskla do lepšího výsledku než 0:1 a na Slovácku Šilhavého tým ztratil dvoubrankové vedení. Takže teď už to nováček z východních Čech tak nějak musel odnést za všechny - a nebylo moc co řešit.

Brno-Teplice 0:0. Nový trenér Svatopluk Habanec přišel ze Slovácka a slíbil brněnským fanouškům ofenzivní orgie. No, než se pustíme do nějakých závěrů, dejme mu raději ještě trochu času na sehrání nového týmu. Zatím se sice jeho sliby s realitou příliš neprotínají, ale co není, třeba ještě může být.

Daniel Šmejkal, trenér FK Teplice (2016)
Daniel Šmejkal, trenér FK Teplice (2016) | Foto: ČTK

Co se týče Teplic... Až bude recesistní Fanklub defenzivního fotbalu hledat svého nového guru, dost možná se velkým favoritem na potisk nových triček stane Daniel Šmejkal. Výsledky 1:0 na Dukle, 0:0 se Spartou, 0:1 v poháru v Králově Dvoře a 0:0 v Brně snad hovoří za vše.

Jablonec-Slovácko 2:2. Frťalův tým, stejně jako Mladá Boleslav, mohl mít po 3 kolech plný počet 9 bodů, v obou případech to však o víkendu nevyšlo. Na Střelnici si hodně drbal hlavu domácí útočník Wágner, donedávna otloukánek, teď zkraje sezony superstar, jenže tentokrát ke čtyřem dosavadním gólům pátý z penalty nepřidal. Přestřelil a zápas, ve kterém oba soupeři vedli, skončil plichtou.

Jablonec tabulku přesto vede, na 7 bodech už se ovšem potkává i s Plzní, Spartou - a Zlínem!

Mladá Boleslav - Karviná 1:2. Středočeši na to smutně hledí z pozice páté, šestibodové. Po odchodu trenéra Jarolíma k reprezentaci upekli na poslední chvíli příchod Leoše Kalvody - a hráči mu domácí porážkou s nováčkem opravdu nijak parádní entrée nepřichystali. Na druhou stranu nutno ocenit, že do čeho Karviná zejména na hřištích soupeřů kopne (viz v Jablonci 3:5), to většinou skončí v bráně. Takže, pozor na ni!

Zlín-Liberec 2:1. Páníkovi svěřenci jako by brali loňskou sezonu přes kopírák, připomeňme, že před rokem po návratu do ligy posbírali v prvních šesti kolech čtyři vítězství, následně přezimovali s úžasnými 24 body... A na jaře pak byli rádi, když nějak splichtili zbývajících šest záchranářských.

V téhle sezoně mají po třech kolech bodů 7, a to po domácí výhře nad Příbramí, remíze v Edenu a teď po triumfu nad dalším pohárovým účastníkem z Liberce.

Ať už se podzim bude dál vyvíjet jakkoli, už teď je jisté, že na problematiku déjà vu jsou ve Zlíně kabrňáci. Výhru nad Libercem totiž stejně jako v úvodu s Příbramí zajistily gólové trefy stoperské dvojice Jugas + Hájek.

V Liberci sice žijí předkoly Evropské ligy, ale JEDEN dosavadní bod ze tří ligových utkání je pro ně sakra málo. Navíc plato, že dostat dva góly po obranných standardních situacích, to je v dané chvíli i pro opěvovaného trenéra Jindřicha Trpišovského nejspíš notně bolavá rána na duši. Jistě dobře ví, že Liberec musí zvládat obě soutěže, jen jedna mu k radosti rozhodně nepostačí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy