Liga nebyla nikdy lákavější! Proč Sparta a Slavia přivábily hvězdy právě teď a na kolik je přijdou

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 6. 2017 6:21
Něco takového zdejší fotbalová liga nikdy nezažila. Tolik zvučných hvězd se do ní v průběhu jediného léta nikdy nevalilo. Tak proč právě teď?
Sparťanský trumf:: Co do vyplacené transferní sumy nejdražší fotbalista v historii české ligy - Izraelec Tal Ben Chajm
Sparťanský trumf:: Co do vyplacené transferní sumy nejdražší fotbalista v historii české ligy - Izraelec Tal Ben Chajm | Foto: AC Sparta Praha

Glosář - Když se před časem hovořilo o FK Jablonec jako o českých "Galácticos", šlo spíše o slovní fórek, to si přiznejme.

Když se však nyní, v souvislosti s tím, co se právě děje s kádry Sparty a Slavie, objevují v médiích či na sociálních sítích slovní spojení jako "Hvězdné války" či "Závody ve zbrojení", jde sice stále o nadsázku, ale tentokrát už rozhodně ne o vtip. Nad investicemi do posil, jež právě oba kluby předvádějí, se mnohým doslova tají dech.

Aby bylo jasno: To, čeho jsme právě teď svědky, se v historii českého fotbalu ještě nikdy nedělo. Prožíváme zcela unikátní chvíle. Ano, před válkou přivedla Slavia z Vídně jednoho z nejlepších kanonýrů všech dob Josefa Bicana. Ano, za korbelovské éry přišel opět do červenobílého dresu Dragiša Binič, tehdy s CZ Bělehrad čerstvý vítěz PMEZ. Ano, rezešovská Sparta jeden čas jednala (neúspěšně) i s Lotharem Matthäusem…

Ale to byli jednotlivci, teď přišla celá vlna. A řine se na nás v rudé i červenobílé barevné kombinaci.

Sportovní, potažmo ekonomický výsledek, ke kterému oba tyhle paralelní experimenty nakonec dojdou, pak patrně určí, zda půjde o jedno- či dvousezonní výkřik do tmy, anebo zda se díky právě probíhajícím "závodům ve fotbalovém zbrojení" český klubový fotbal posune o výrazný skok dopředu už natrvalo.

A kdo z nás by si nepřál variantu druhou, samozřejmě. Ke kýženým výsledkům je však ještě daleko. Zatím si pojďme celý ten Velký třesk představit a probrat podrobněji.

Otázka první: Co se to vlastně děje?

Začněme ve Spartě. Po neúspěšné sezoně, ve které skončila až třetí v ligové tabulce, se majitel klubu Daniel Křetínský rozhodl, že postupnou evoluci nahradí tentokrát mnohem dramatičtější totální revolucí - a obrazně řečeno hodil do kabiny atomovku.

Daniel Křetínský
Daniel Křetínský | Foto: Milan Kammermayer

Povolal italského kouče Andreu Stramaccioniho, který dorazil i se svým širokým realizačním týmem. A pak začaly přicházet posily. Zatím je jich sedm, v jednání osmá. Brankáře Martina Dúbravku, křídlo Vukadina Vukadinoviče, stopera Lukáše Štetinu a krajního obránce Eidara Čiviče už jsme z české ligy znali. Možnou nastupující hvězdou může být křídelník Srdjan Plavšič (CZ Bělehrad), jasně hvězdný nádech nepostrádají rakouský reprezentant Marc Janko a především Tal Ben Chajm, kterého Sparta z Maccabi vykoupila za 76 milionů korun, což je rekord ligy. A v jednání je ještě hostování francouzského stopera Thomase Heurtauxe, s bohatou pětiletou zkušeností se Serií A, získanou v dresu Udine.

Janko a Dúbravka přišli po skončení smlouvy jako volní hráči. Za transfery ostatních zaplatila Sparta zatím zhruba 160 milionů korun. A to jsme se ještě nezačali bavit o platech.

A teď Slavia. Ta byla s uplynulou sezonou naopak navýsost spokojena, vždyť získala mistrovský titul. Ale na nákupy vyrazila jakbysmet. Zprvu to vypadalo, že vše poběží v tradičních dimenzích. Přišli stoper Jakub Jugas, brankář Jan Laštůvka či středopolař Jakub Hromada, který se ale hned zranil.

No a pak přišlo Velké úterý. A tiskovka, na níž Slavia přivítala jako posily Portugalce Dannyho (38) z Petrohradu, Halila Altintopa (38) z Augsburgu a Ruslana Rotaně (93) z Dněpropetrovska. Tři persony, o jejichž kvalitě vypovídají i čísla v závorkách, značící jejich starty za portugalskou, tureckou a ukrajinskou reprezentaci. V evropských pohárech pak ti tři odkopali 75 + 42 + 64, tedy dohromady 181 utkání.

Takový nával hvězd česká soutěž opravdu nepamatuje. Vedle toho Slavia pracuje i na mladících, už podepsala Daniela Trubače a vedle Filipa Panáka s Matějem Chalušem líčí i na slovenského reprezentanta do 21 let Stanislava Lobotku.

Pozor! Je tu jeden velký rozdíl oproti Spartě: Zatímco ta vložila velké peníze jak do transferů, tak i platů hráčů, v případě Slavie platí, že všechny tři největší zahraniční hvězdy přišly po vypršení kontraktu. I bez nich už červenobílí zatím za další transfery utratili čtvrtinu toho, co Sparta, tedy 40 milionů korun. Ale opět platí, že jsme se ještě nedostali k výplatám.

Otázka druhá: Proč se to celé děje? A proč právě teď?

Těch faktorů je několik. Svou roli nejspíš hraje i furiantství a trumfování se mezi Letnou a Edenem. V další řadě pak skutečnost, že jak majitelé Sparty, tak Slavie na takové výdaje nyní reálně mají k dispozici prostředky. A pak bezesporu i cíl, ke kterému se oba řítí, a to je start v Lize mistrů, který těmto "Hvězdným válkám" může v případě úspěchu přinést i ekonomickou návratnost.

Počínaje sezonou 2010/11 v lize platilo, že se o titul přestrkávaly hlavně Sparta s Plzní, lépe řečeno obráceně. Viktoria vyrostla díky trenéru Vrbovi a dvěma startům v Lize mistrů. Ty jí pomohly vybudovat ekonomický potenciál, díky, kterému dosud se Spartou držela plus minus vyrovnaný krok.

Najednou se ale objevil na kolbišti úplně nový hráč, čínská společnost CEFC, jež vstoupila do Slavie. A začalo to lítat. K 28. květnu 2017, kdy slávisté pozvedli nad hlavy mistrovskou trofej, platilo, že Číňané vložili do Slavie, včetně investice do nákupu stadionu v Edenu, zhruba 1,7 miliardy korun.

Čínská firma, kterou v Česku zastupuje Jaroslav Tvrdík, tak v soutěži vytvořila úplně nové ekonomické prostředí. A miliardář Daniel Křetínský, majitel Sparty, na to (a zároveň na zmíněný krach vlastních barev v uplynulé sezoně) reagoval výše popsaným způsobem. Spolu se spoluvlastníkem, skupinou J&T, hodili do hry další (a další) nadité měšce. A červenobílí se vzápětí rozhodně nenechali zahanbit.

Slavia se z mistrovské větve kvalifikace pokusí na Ligu mistrů zaútočit už nyní, tu nemistrovskou hraje Plzeň. Ale pozor! Pro mistra české HET ligy 2017/18 platí, že se dostane přímo do Ligy mistrů 2018/19! Za splnění jediné podmínky. A sice že se nejbližší vítěz Ligy mistrů kvalifikuje do dalšího ročníku přímo ze své národní soutěže. Což se obvykle stává.

Pokud se to podaří i tentokrát, sáhne si český šampion bez kvalifikace přímo na základní účastnický bonus, přinejmenším 12 milionů eur. S dalšími bonusy a synergiemi se pak v přepočtu může dostat k příjmu odpovídajícímu sumě 500 milionů korun. V dalších sezonách pak už nová pravidla Ligy mistrů, zvýhodňující nejsilnější země, pošlou nejspíš českého šampiona opět do kvalifikace. Proto do značné míry platí: Letos, nebo možná už nikdy!

Otázka třetí: Jsou to ty pravé hvězdy? Vybrali správně?

Slavia se nijak netají tím, že hráče, ne zcela mladé, zato velmi zkušené, angažovala proto, že chce právě nyní využít výše popsané příležitosti spojené s možnostmi postupu do Ligy mistrů.

Rotaňovi je 35 let, Altintop je o rok mladší, Danny slavil Kristova léta už loni v srpnu. Účelu odpovídá i délka jejicih kontraktů, Ukrajinec dostal toliko roční, další dva jmenovaní dvouletý. Zkušenost vyčíslená číslem 350, sumou jejich evropských a mezistátních startů, má Slavii posunout mezi elitu, alespoň v to šéfové klubu věří.

A to ještě v nákupech neskončili, byť jednání s Emmanuelem Adebayorem, jež ve středu přiznal i trenér Jaroslav Šilhavý, už byla ukončena. A to proto, že se slávisté, asi oprávněně, u někdejší hvězdy Premier League obávali její poněkud rozvracečské pověsti.

Sparťané posilovali kádr s přeci jen větší perspektivou. I když 34letý střelec Marc Janko má smlouvu také "jen" na dva roky, ostatní příchozí na tří- až čtyřleté období, včetně 27letého Ben Chajma.

Otázka čtvrtá: Kolik budou zahraniční akvizice brát?

Rozhodně víc než ti, kteří v kabinách obou klubů působili doposud, to je jasné. Sparťansko-plzeňský standard let nedávno minulých přičítal hvězdám základní plat kolem 400 000 měsíčně, s možností tento příjem formou prémií a bonusů zhruba zdvojnásobit.

Už v případě nového kontraktu Milana Škody posunula Slavia tento standard výš, spekulovalo se o měsíčním platu 900 000 korun a každoročních bonusech na úrovni milionu korun. Příchody zahraničních hvězd podle všeho tento trend výrazně rozvinuly a prohloubily.

V oficiální rovině si kluby jakoukoli zmínku o financích hlídají, nicméně konzultacemi se znalci zákulisí a fotbalového trhu došel šéfreportér Aktuálně.cz k těmto rámcovým zjištěním:

Staronovým standardem se po letech opět staly podpisové bonusy, případně vysoké fixní bonusy vyplácené za každou sezonu. Jen za to, že se daný hráč v klubu vyskytuje. K takovým bonusům mají pochopitelně výrazně blíže hráči, kteří přišli jako "volní agenti", to znamená po vypršení kontraktu ve svém předchozím klubu.

Několik zdrojů se shodlo, že rakouský útočník Marc Janko, jemuž skončila smlouva v Basileji, měl od Sparty za podpis smlouvy dostat bonus 0,5 milionu eur, tj. 13 milionů korun, přičemž dalších 0,3 milionu eur měl zkasírovat jeho agent. Základní měsíční plat hráče je odhadován na 60-70 000 eur, což by při horní hranici činilo v přepočtu 1,84 milionu korun, ročně zhruba 22 milionů, v součtu s podpisovým bonusem tedy 35 milionů korun. A to zde nejsou započítány prémie za body, góly, postupy a podobně.

Podle údajů, jež se objevují na internetu, si měl Halil Altintop vydělávat v Augsburgu v přepočtu 1,15 milionu korun měsíčně, Rotan v Dněpropetrovsku pak 1,9 milionu. Dannyho základní příjem v Petrohradu měl činit 3,4 milionu eur, což přepočítáno na koruny činí 89 milionů a znamenal by měsíční příjem 7,5 milionu korun.

Ruské poměry jsou navzdory nové české vlně přeci jen pořád ještě někde jinde než zdejší, lze tedy odhadovat, že Danny po loňském zranění kolena i s přibývajícími roky přeci jen slevil. Nicméně jeho roční příjem ve Slavii oslovení experti zkusili odhadnout na 1,5 milionu eur, tedy 39,5 milionu korun. A to prý přinejmenším.

Řekněme si na rovinu: Pokud prosáklo, že si gólman Dúbravka přijde ve Spartě i se započtením bonusů na milion korun měsíčně, pak bychom se opravdu nemohli divit, kdyby bral Danny trojnásobek. Tolik tedy přibližně pro ilustraci, v jakých dimenzích svých příjmů by se asi novopečení sparťané a slávisté mohli zhruba pohybovat.

Otázka pátá: Co probíhající Velký třesk může přinést?

Sparťanský ředitel Adam Kotalík odmítl slávistické teorie o tom, že se rozpočet letenského klubu oproti předchozí sezoně zhruba zdvojnásobil. Mlží?

Jen příchod italského trenéra a jeho realizačního týmu navýšil roční náklady o 60 milionů korun. Nicméně je fakt, že za transfery Dočkala, Schicka, Krejčího, Brabce, Fataie a dalších zinkasovala Sparta v uplynulých měsících úhrnem  20,75 milionu eur, což je 546 milionů korun. A to ji ještě čeká podíl na chystaném dalším transferu Patrika Schicka, tentokrát ze Sampdorie do Juventusu. Spekuluje se, že má jít o 12,5 procenta z rozdílové ceny, ve které by se tedy od 30 milionů eur odečetly 4 miliony, jež Sparta dostala v létě od Sampdorie. Pokud je tomu opravdu tak, mohlo by do Sparty přijít ještě pěkných 85 milionů korun.

Slavia tvrdí, že má současné investice plně pokryté z odchodů Baráka, Pavlenky, Lüftnera, Mihalíka a MIkuly, za které měla podle Jaroslava Tvrdíka zinkasovat celkem 250 milionů korun. S tím, že právě tuhle sumu hodlá nyní v létě celou znovu reinvestovat.

Kádry obou týmů každopádně zasáhly velké změny. Zejména Sparta ten svůj úplně rozbombardovala, to Slavia říká, že chce udržet kostru týmu z minulé sezony a na ni nové akvizice "navěsit".

Nabízí se řada dalších otázek: Jak rychle se týmy sehrají? Rozjedou se hned zkraje, nebo poztrácejí v úvodu soutěže body, které by mohly otevřít šanci i třetímu vzadu, tedy Viktorii Plzeň, která vzhledem ke svým možnostem vsadila na zcela jinou strategii, tedy zejména na návrat své trenérské legendy Pavla Vrby?

Jak se čeští hráči v kabině snesou se slavnějšími, lépe placenými a ne česky hovořícími spoluhráči, kteří jim navíc seberou místo v sestavě? Nepotká ztráta minutáže a pobyt na střídačce i členy širšího, či dokonce užšího kádru české reprezentace? Kolik sparťanů a slávistů se při zužování kádru rozeseje do jiných českých (nebo snad středoevropských?) klubů?

Utrhnou se Sparta se Slavií "zbytku" české ligy o vagón, nebo ostatní zůstanou konkurenceschopní?

To všechno jsou otázky, u nichž jsou odpovědi zatím obestřeny tajemstvím. A co si budeme povídat, neznámo a tajemství je prostě sexy. A stejně jako hvězdná záře nových jmen bude fanoušky měrou nevídanou lákat do hledišť. Nejen těch na Letné a v Edenu, ale nejspíš všude po republice. Tyhle nové "Milionarios" si jistě nenechají ujít nikde.

A v tom je největší dar Velkého třesku. Takový hlad po lize, jako přijde letos, tu zaručeně nebyl léta. A vlna fanouškovského zájmu pak může logicky nabudit sponzory a televizní společnosti na to, aby za rok, až se budou uzavírat nové obchodní a vysílací kontrakty, lize oproti dosavadním zvyklostem pořádně kulaté sumy přihodili. Tak to lize i nám samotným přejme, prožijeme nejspíš něco opravdu zcela speciálního.

A celé to velké dobrodružství už za pár týdnů začíná!

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy