Kladivo jménem Škoda tentokrát třískalo naprázdno. Vůch a spol. na vídeňskou tmu jen tak nezapomenou

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 7. 2016 10:45
Třetí předkolo Evropské ligy: Slavia litovala zahozených šancí, Boleslav v Makedonii utlumilo vyloučení. A Liberec veze výhru z nejbláznivějšího zápasu dne.
Slávista Milan Škoda nechápal, jak mohl v jediném utkání tolik šancí neproměnit
Slávista Milan Škoda nechápal, jak mohl v jediném utkání tolik šancí neproměnit | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Tak si to shrňme. Ze druhého předkola Evropské ligy proti Levadii Tallinn prolezla Slavia po velkém zaváhání v Estonsku taktak.

Pak přišlo třetí předkolo pohárů. V úterý se Plzeň a Sparta pustily do dalšího pokusu o dobývání Ligy mistrů, v obou případech nepřesvědčivými remízami v domácím prostředí.

Ve čtvrtek došlo na tři české týmy v Evropské lize. Slavia doma proti portugalskému týmu Rio Ave pálila šance a zápas skončil 0:0. Mladou Boleslav srazilo v makedonském Tetovu do kolen vyloučení Hůlky a v oslabení dvakrát inkasovala.

A jediným celkem z pěti, který si zatím zaslouží pověstné čapkovské absolutorium, je tak Slovan Liberec, který si veze výhru 2:1 ze hřiště Admiry Vídeň, z bláznivého utkání, kde třikrát vypadlo osvětlení, po hřišti běhal fanoušek a v půli odstoupil pro zranění rozhodčí.

Čili že by se po reprezentační ostudě na Euru český klubový fotbal v nové sezoně rozjel nějak extra, se tedy rozhodně říct nedá. Snad odvety vyjdou líp a za týden budeme vyladěni na poněkud optimističtější notu...

Škoda? Škoda... Ale formu má slibnou

Slavia - Rio Ave 0:0. Mimořádnou pozornost si na stadionu v Edenu zasloužily dvě osoby, obě v červenobílém dresu. Tou první byla mně bohužel neznámá blondýnka o dvě řady pode mnou, tou druhou pak Milan Škoda.

Ten chlapík se ocitl ve vskutku pozoruhodném stavu. Na jednu stranu z něj prýští zcela zjevná výborná sportovní forma - a zároveň sám sebe tentokrát zklamal tím, že z ní nevykutal ani jeden (uznaný) gól.

Na to, jak Slavia v poli hrála relativně průměrně, přitahoval Škoda gólové šance, urodivší se někdy jakoby z ničeho, doslova jako silný magnet. Působil dojmem sebevědomé automatické mašiny na góly... Akorát z toho bohužel pro Slavii tentokrát nebyly ty góly.

Hlavička těsně mimo, odpískaný útočný faul, zakončení přímo do brankáře... Pokud snad v  nějaké položce leží velká část případné slávistické postupové naděje, pak právě ve Škodovi a v předpokladu, že taková smůla se ho snad v zakončení nemůže držet i v Portugalsku.

V rozletu ho přibrzdili i ruští rozhodčí, kteří mu před rozvlněním sítě pískli útočný faul, nejspíš příliš úzkostlivě. Ale už jen ten způsob, jakým se Škoda v danou chvíli suverénně rozhodl a jak mistrovsky provedl střelu přes hlavu, svědčil o tom, že tenhle frajer na to teď určitě má.

Bohužel to, co předváděli jeho spoluhráči, už zase až tak velká paráda nebyla. Ano, soupeř byl technický, kvalitní, ale do žádného velkého útočení se nehnal - a Slavia byla v první půli až příliš opatrná.

Cosi prozrazovala i skutečnost, že třeba brankář Pavlenka rozehrával od své branky tak rozvláčně, že nevidět na ukazatel skóre, mysleli byste si, že Slavia vede nejméně o tři góly.

Na portugalský blok, posunující se elegantně po hřišti, bylo na jednu stranu radost pohledět, na stranu druhou se brzy ukázalo, že na Rio Ave stačí trochu zadupat - a v obraně se hned ukážou díry hluboké jako Macocha. Největší šanci zápasu měl na noze hned v úvodu van Kessel, bohužel v tu chvíli jeho cenovka, kterou na něj pověsili v Trenčíně s nápisem "Chladnokrevný gólový zabiják za 35 milionů korun", jaksi nefungovala.

Česká liga startuje teď o víkendu, přesněji řečeno už dneska, portugalská až 12. srpna. Z toho lze odtušit, že Rio Ave je teď ještě v poněkud syrovějším stavu přípravy než jeho pražský soupeř, nicméně to je jeho problém. Každopádně lze očekávat, že doma budou Portugalci mnohem nebezpečnější a kousavější. A nově se rodící Slavia, jež doma zakládala postupné útoky opravdu hodně zdlouhavě, si tentokrát bude moci častěji vyzkoušet, jak jí půjdou brejky. Takže van Kessel do bloků - a Škoda nechť kapku lépe míří.

Vyloučení stáhlo hosty zpět do stínů

Tetovo - Mladá Boleslav 2:0. Podle zpráv z Makedonie hráli Středočeši v zápase celkem dobře, dokonce si místy vytvářeli i převahu. Dokud nepřišla 52. minuta, kdy Hůlka zmařil domácímu kapitánovi jasnou gólovou příležitost. A jeho spoluhráči se ocitli v deseti.

Následoval soustředěný stupňující se tlak domácího týmu, kterému bohužel Boleslavští nebyli schopni odolávat bez ztráty kytičky ani dvacet minut. Inkasovali v 69. a 75. minutě, takže je doma v odvetě čeká pěkná honička.

Vstřelit dvě branky a vynutit si alespoň prodloužení by nicméně teoreticky nemuselo být mimo dosah možností boleslavského mužstva. Problém už by tedy patrně nastal, kdyby inkasovalo i doma, pak už by se totiž ocitlo před povinností vstřelit alespoň čtyři góly...

V posledních šesti sezonách hraje Mladá Boleslav předkola Evropské ligy popáté, hranici toho třetího ovšem od sezony 2011/12 ještě nezdolala. Překročit svůj stín pro ni zjevně nebude snadné ani tentokrát.

No a pokud se to nepovede, alespoň už bude mít trenér Karel Jarolím větší část své mozkové kapacity k dispozici pro národní tým...

Ve hře světel a temnot se zatřpytily Vůchovy nůžky

Admira Wacker - Liberec 1:2. Tým Slovanu se schází jaksi za pochodu, trenér Trpišovský skládá dohromady úplně nový mix hráčů - a zdá se, že mu to jde stejně dobře jako loni.

Jako klíčový úspěch transferní politiky Liberce se včera ukázala skutečnost, že se podařilo prodloužit podještědský pobyt Egona Vůcha. Když někdo v pohárovém utkání na hřišti soupeře vstřelí dvě branky, z toho jednu parádně přes hlavu, vážně nezbývá než mu zatleskat.

Vůchovy gólové nůžky, Admira-Liberec 1:2, předkolo Evropské ligy | Video: youtube

Hvězdným jménem Milana Baroše strašil Liberec domácí až od 60. minuty, jako nejkurióznější věc zápasu se před jeho začátkem jevilo zařazení brankáře Dúbravky, který se po příchodu z dánského Esbjergu viděl s týmem Slovanu prvně až na předzápasovém tréninku ve Vídni. A to ho ani nestihl od začátku. Přesto včera celý zápas odchytal.

Jak se ovšem brzy ukázalo, z hlediska četnosti kuriozit a bizarností měl tento zápas nabídnout úplně jiný "level" zábavy. Nabídka byla vskutku pestrá:

V průběhu utkání třikrát zhasnutá světla + hledání klíče od místnosti s generátorem.

Vousatý fanoušek domácích pobíhající po hřišti, ve kterém třeba střelec Vůch viděl ve svých obavách možného vraždícího džihádistu.

Hlavní sudí, kterého už v první půli tahal sval, a tak ho do druhé na hřišti nahradil kolega.

Strkačka po posledním zhasnutí světel, po níž byl vyloučen domácí Vastič...

Nevšedních pohárových zkušeností nasbírali Liberečtí ve Vídni opravdu dost. Klíčová (doufejme) je ovšem skutečnost, že si k nim přibalili i vítězství. Teď ho ještě potvrdit i v domácí odvetě.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy