V ghanském fotbale se odehrála nebývalá čistka. Tamní asociace propustila trenéry všech mužských i ženských reprezentací. Vyhazov bez oficiálního vysvětlení dostalo celkem devět koučů včetně trenéra A-týmu "Černých hvězd" Kwesiho Appiaha.
Fanoušci Ghany, ilustrační foto.
Fanoušci Ghany, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Prezident Ghanské fotbalové asociace Kurt Okraku při říjnovém zvolení slíbil, že vybuduje zcela novou organizaci očištěnou od korupčního skandálu z roku 2018.

Tehdejší šéf ghanského svazu Kwesi Nyantakyi byl na tajně pořízených videonahrávkách natočen, jak reportérům převlečeným za investory nabízel za úplatu přístup k prezidentovi a dalším představitelům ghanské vlády. Na jiných záznamech si bral peníze od podnikatele, který chtěl sponzorovat fotbalovou ligu v Ghaně.

Nyantakyi, jenž byl i prvním místopředsedou Africké fotbalové konfederace a členem rady FIFA, předloni v listopadu dostal od Mezinárodní fotbalové federace doživotní zákaz působení ve fotbale.

Kouč Appiah podruhé převzal reprezentaci v roce 2017, ale vůbec se mu nedařilo. Ghana se po třech účastech na světových šampionátech za sebou nekvalifikovala na předloňské MS v Rusku. Na loňském mistrovství Afriky "Černé hvězdy" vypadly už v osmifinále, což je jejich nejhorší výsledek na turnaji od roku 2006.

před 4 hodinami

Vaclík kvůli zranění chytal jen poločas, Sevilla porazila Getafe

Brankář Sevilly Tomáš Vaclík odchytal v 25. kole španělské fotbalové ligy proti Getafe kvůli zranění pouze první poločas. Podle klubového webu si česká reprezentační jednička řekla o vystřídání kvůli potížím s pravým kolenem. Rozsah zranění ukáže až vyšetření.

Sevilla zvítězila 3:0 a posunula se na čtvrté místo. V lize vyhrála po třech zápasech a celkově po pěti soutěžních utkáních. Díky lepšímu skóre se před Sevillu po výhře 3:1 nad Villarrealem dostalo Atlético Madrid..

"Nevíme, co přesně se stalo. Doufáme, že to nebude nic vážného," řekl na tiskové konferenci trenér Sevilly Julen Lopetegui. Jeho tým čeká ve čtvrtek domácí odveta 2. kola Evropské ligy s rumunskou Kluží. První zápas skončil 1:1.

Vítězný gól andaluského celku zaznamenal dvě minuty před koncem první půle Lucas Ocampos. Další zásahy přidali po pauze Fernando a Jules Koundé. Místo Vaclíka do druhé půle naskočil Bono.

Atlético prohrávalo od 16. minuty, kdy se trefil Paco Alcácer. Do přestávky srovnal Ángel Correa a obrat dokonal v 64. minutě Koke. Pojistku přidal o deset minut později Joao Felix.

Granada zvítězila v Pamploně i díky dvěma trefám Darwina Machíse 3:0, Alavés zdolal po obratu Bilbao 2:1 a Valladolid si poradil s posledním Espaňolem Barcelona 2:1. Katalánský tým hrál od 25. minuty bez vyloučeného Davida Lopéze.

Španělská fotbalová liga - 25. kolo:

Pamplona - Granada 0:3 (4. a 28. Machís, 41. Foulquier), Alavés - Bilbao 2:1 (28. Pérez z pen., 90.+1 Ely - 17. García), Valladolid - Espaňol Barcelona 2:1 (77. Ramírez, 83. Guardiola - 90.+3 Embarba z pen.), Getafe - FC Sevilla 0:3 (43. Ocampos, 67. Fernando, 75. Koundé),  Atlético Madrid - Villarreal 3:1 (40. Correa, 64. Koke, 74. Felix - 16. Alcácer).