Ghana slaví postup. Násilí fanoušků krotila i helikoptéra

5. 2. 2015 22:55
Ghana slaví postup do finále mistrovství Afriky. Zápas byl ale přerušen kvůli násilí v hledišti. Rozhněvané fanoušky Rovníkové Guiney rozháněla i helikoptéra.
Helikoptéra nad hřištěm monitorovala rozvášněné fanoušky v hledišti.

Malabo - Fotbalisté Ghany porazili v semifinále mistrovství Afriky domácí Rovníkovou Guineu 3:0 a postoupili do nedělního finále, ve kterém se utkají s Pobřežím slonoviny.

Duel v Malabu byl v závěru asi na půl hodiny přerušen kvůli fanouškům, kteří vnikli na atletickou dráhu u hrací plochy.

Na první branku se čekalo až do závěru prvního poločasu. Ve 42. minutě vybíhající brankář Felipe Ovono z Guineje fauloval Kwesiho Appiaha a nařízenou penaltu proměnil Jordan Ayew. V nastavení udeřila Ghana ještě jednou, když rychlý brejk zakončil Wakasi Mubarak a postaral se o 1500. gól v historii turnaje.

Nepříznivý výsledek po prvním poločase neunesli domácí fanoušci, kteří zasypali soupeře odpadky a hráči Ghany museli odejít do šaten pod ochranou policejních štítů. Výběr trenéra Avrama Granta se ale nenechal rozhodit a po přestávce vedení kontroloval. V 75. minutě navíc přidal další branku kapitán André Ayew a třetím gólem se dotáhl na první místo tabulky střelců.

Fanoušci útočili plasty, zasáhla helikoptéra

V závěru ještě zkomplikovali utkání příznivci Ghany, kteří utekli na atletickou dráhu za jednou z branek, protože je domácí fanoušci zasypávali plastovými lahvemi. Rozhodčí zápas přerušili, hrát se začalo až poté, co bezpečnostní služba odvedla fanoušky tunelem pro hráče a byly uklizeny odpadky z trávníku, s čímž pomáhali i někteří fotbalisté.

Ghana si zahraje o první titul po 33 letech, přestože na posledních čtyřech šampionátech došla pokaždé mezi nejlepší čtyři celky turnaje. V letech 2008, 2012 a 2013 však vypadla v semifinále a v roce 2010 prohrála ve finále s Egyptem. Proti Pobřeží slonoviny bude usilovat o čtvrtý triumf, její soupeř dosud zaznamenal jediný úspěch v roce 1992.

Guineu čeká sobotní souboj o bronz s Konžskou demokratickou republikou, semifinálovou účastí si však vylepšila maximum, kterým bylo čtvrtfinále z roku 2012. Na mistrovství přitom původně neměla vůbec startovat, protože z kvalifikace byla kvůli neoprávněnému startu vyřazena, pak ale převzala pořadatelství po Maroku, které se ho vzdalo kvůli obavám z epidemie eboly.

Namále navíc měli domácí i ve čtvrtfinále s Tuniskem, kde vyrovnali až po kontroverzní penaltě v nastavení. Rozhodčí Rajindraparsad Seechurn, který pokutový kop nařídil, byl posléze africkou konfederací potrestán půlročním zákazem činnosti a byl vyřazen z listiny mezinárodních sudích.