Klenot z La Masie. Mladík s jazykem v tváři připomíná Xaviho a sahá po prvním triumfu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 10. 2021 12:03
Ve věku 17 let a 62 dní se stal nejmladším fotbalistou, který kdy oblékl dres dospělé španělské reprezentace. A v semifinále Ligy národů proti Itálii šikovný záložník Gavi uchvátil. "Jako kdyby si kopal na zahradě," komentoval lehkost mladíkova debutu trenér Luis Enrique. Ve finále soutěže dnes Španělsko vyzve Francii.
Gavi prožil v semifinále Ligy národů povedený debut coby nejmladší Španěl v historii.
Gavi prožil v semifinále Ligy národů povedený debut coby nejmladší Španěl v historii. | Foto: Reuters

Někde na zahradě nebo ve škole. Gavi svým prvním vystoupením za áčkový národní tým udělal veliký dojem a vůbec při hře nepůsobil nervózně. Místo zahrady či školy však jeho jevištěm bylo San Siro.

Když se v Portugalsku hrálo pro Česko slavné Euro 2004, ještě nebyl na světě. Když Italové rozjížděli sérii 37 zápasů bez porážky, bylo Gavimu teprve čtrnáct. Ve středu už se podílel na jejím zastavení.

Gavi pokořil zaprášený rekord Ángela Zubiety z dubna 1936, kdy někdejší hráč Bilbaa v utkání proti Československu v Praze debutoval v 17 letech a 284 dnech.

"Není normální, jak Gavi v sedmnácti hraje. Má osobnost, záviděníhodnou fyzičku a sedí mu náš styl fotbalu. Je radost mít hráče s takovou kvalitou a charakterem," chválil záložníka Barcelony trenér Enrique.

Samotná nominace Gaviho na finálový turnaj Ligy národů překvapila, Enrique ho navíc v semifinále na půdě mistrů Evropy dal rovnou do základní sestavy a vystřídal až šest minut před koncem.

Gavi z Barcelony a Leon Goretzka z Bayernu v Lize mistrů 2021/22.
Gavi z Barcelony a Leon Goretzka z Bayernu v Lize mistrů 2021/22. | Foto: Reuters

Z Barcelony měl přitom na kontě jen pět ligových startů, přičemž zatím ani jednou v dospělém fotbale neodehrál celých 90 minut. To platí i pro jeho "ochutnávky" v Lize mistrů proti Bayernu a Benfice.

Proti Italům hrál Gavi uprostřed pole na Marca Verrattiho, kterého uvádí jako jeden ze svých vzorů. Vedl si výborně, přihrávky rozdával se skvělou úspěšností vyšší než 94 procent, sedmkrát byl faulovaný.

"Je současností i budoucností národního týmu," prohlásil odvážně hned po prvním Gaviho startu kouč Enrique. Také mezi příznivci Barcelony bují optimismus a pro mladíka se objevují tituly jako "nový Xavi".

Po konci Xaviho s Andrésem Iniestou, odchodu Lionela Messiho a při značných finančních útrapách jsou právě mladíci z La Masie, proslulé akademie katalánského klubu, těmi, ke komu nyní fanoušci vzhlíží.

U Gaviho rychle odhalili specifickou grimasu, kterou dává při zápasech najevo svůj zápal do hry. Jazyk tlačící v ústech do tváře by se podle nich mohl stát symbolem mladého playmakera.

Britský deník The Guardian zařadil Gaviho mezi 60 nejlepších fotbalistů na světě narozených v roce 2004. Důvěra trenérů Ronalda Koemana v Barceloně a Enriqueho v reprezentaci na něj uvrhne ještě více světla.

Jak mnozí diskutující na sociálních sítích správně namítají, na vzletná srovnání s Xavim je v sedmnácti letech ještě brzy. Ovšem za pozornost hráč s občanským jménem Pablo Martín Páez Gavira určitě stojí.

Do Barcelony přestoupil v jedenácti, předtím rostl v akademii Betisu Sevilla, za který nastřílel 95 gólů v jediné sezoně. Na první branku v dospělém fotbale zatím čeká.

Další příležitost by mohl dostat dnes od 20:45 ve finále druhého ročníku Ligy národů, v němž se Španělsko znovu na San Siru postaví úřadujícím světovým šampionům Francouzům. Utkání vysílá stanice ČT sport.

Sestřih Gaviho nejlepších momentů v mládeži Barcelony:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Odboráři vyrazili k sídlu vlády, budou tam protestovat proti reformě penzí

Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády, aby před ním protestovali proti zvyšování důchodového věku na 68 let, důchodové reformě a nové emisní normě Euro 7. Protestní akci ke Strakově akademii svolal nejpočetnější odborový svaz KOVO. Předáky zklamalo, že kabinet si jejich výhrady v Praze dnes nevyslechne. Má výjezdní zasedání v Jeseníku.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů. Tato největší odborová centrála v Česku protest podporuje. Na dnešní akci dorazili i členové z dalších svazů, a to třeba z úřednických či školských odborů. Do Prahy přijeli také odboráři z automobilky z Mladé Boleslavi a Kvasin. Podporu předem vyjádřili i někteří politici.

U Strakovy akademie by měl vystoupit předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš či šéf mimosněmovních sociálních demokratů Michal Šmarda. Pořadatelé očekávají i předsedkyni komunistů Kateřinu Konečnou či šéfa poslanců SPD Radim Fiala. Předáci svazu KOVO uvedli, že zvali i členy vlády. Zklamalo je, že kabinet nezasedá dnes ve svém úřadu. Jsou přesvědčení o tom, že před nimi ministři do Jeseníku ujeli.

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let a proti podobě důchodové reformy. Požadují dřívější důchod pro namáhavá povolání. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odborářům minulý týden řekl, že reformu dosud nezveřejnil a novelu s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese předloží letos ve druhém pololetí. Platit by pak měla od roku 2025. Uvedl, že s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Odvody na povinné pojistné, které platí zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné, dosahovaly v roce 2021 v Česku 16,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na stejné úrovni byly ze zemí OECD také ve Slovinsku. Druhé nejvyšší odvody mělo Slovensko, kde dosahovaly 15,7 procenta HDP, následovalo Rakousko s 15,4 procenta HDP.

Složená daňová kvóta ale byla v roce 2021 v mezinárodním srovnání spíš nižší, když dosahovala 33,8 procenta HDP. Průměr OECD byl 34,2 procenta HDP. Nejvyšší složenou daňovou kvótu ze zemí OECD mělo Dánsko, kde činila 46,9 procenta HDP. Nejnižší byla daňová kvóta v Mexiku, kde dosahovala 16,7 procenta. Ze zemí OECD, které jsou i členy Evropské unie, ji mělo nejnižší Irsko s hodnotou 21,1 procenta HDP.

V letošním roce by složená daňová kvóta v Česku měla dosáhnout 34,5 procenta HDP, a vrátit se tak na úroveň roku 2018. Proti loňsku by měla vzrůst o 1,5 procentního bodu, uvádí publikace Státní rozpočet v kostce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy