Gambrinus lize vládne dirigent Dočkal a čaroděj Kozáčik

Gambrinus lize vládne dirigent Dočkal a čaroděj Kozáčik
První polovinu Gambrinus ligy ovládla a fotbalovým půlmistrem se stala Sparta. Získala 42 bodů, což je historickým maximem, nastřílela nejvíce gólů (tedy 41) a nejméně jich dostala (jen 11). Je tedy pochopitelné, že většina jejích hráčů bude ve statistikách kralovat. Pojďme ale pěkně popořadě...
V čele tabulky střelců je prozatím s deseti trefami teplický Aidin Mahmutovič. Jenže právě v zápase ze Spartou si bosenský útočník přetrhl vaz v koleni a slavnějšího krajana Edina Džeka, který se v jedné sezoně ve žlutém dresu trefil třináctkrát, už zřejmě nenapodobí. Alespoň ne v letošní sezoně.
Místo něj se dere dopředu sparťanský záložník Josef Hušbauer, který rozvlnil síť devětkrát stejně jako africký klenot na teplických Stínadlech Franci Litsingi. Oba navíc vedou pomyslné kanadské bodování v součtu gólů a asistencí. Jenže jen o gól za nimi číhají olomoucký Martin Doležal nebo Zbyněk Pospěch z Dukly. Jarní bitva o korunu krále střelců tedy bude ještě napínavá.
Jedno je zřejmě jisté. Těžko bude někdo překonávat sezonní rekord Davida Lafaty, který činí 25 gólů. To by se musel někdo mimořádně rozstřílet. Mimochodem kapitán Sparty ve střelbě zatím tolik nedominuje, letos se sedmi trefami uzavírá první desítku.
Foto: CPA Eduard Erben
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 12. 2013 5:00
Podívejte se na zajímavé statistiky v polovině fotbalové Gambrinus ligy.

Polovinu nového ročníku fotbalové Gambrinus ligy máme za sebou. Kdo zatím vládne střeleckým tabulkám, kdo je naopak lepší nahrávač a kdo spíš jen sbírá karty?

Podívejte se na přehled statistik nejvyšší české soutěže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Recidivista si za výhrůžky otrávením vody odpyká pět let, potvrdil soud

Recidivista Marek Vadel, který z vězení hrozil otrávením pitné vody v českých městech, si odpyká dalších pět let za mřížemi. Trest ve věznici se zvýšenou ostrahou mu ve středu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl mužovo odvolání. Vadel se v rozeslaných dopisech snažil vyvolat dojem, že je psal člen islámské teroristické skupiny. Přiznal, že se inspiroval kriminálním seriálem Kobra 11.

Soudy uznaly Vadela vinným z vyhrožování teroristickým trestným činem a z šíření poplašné zprávy. "Teroristické útoky v Evropě i na našem území jsou reálnou hrozbou. Proto se domníváme, že žádnou takovou výhrůžku nelze brát na lehkou váhu," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Uložený trest je podle něj spíše mírný.

Vadel byl v minulosti jedenáctkrát trestaný, a to za násilnou i majetkovou trestnou činnost a také za dvojí znásilnění. Na svobodu měl vyjít v roce 2029. Muž se ale rozhodl dosáhnout dřívějšího propuštění výhrůžkami.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Sklizeň ovoce loni klesla o pět procent na 133 867 tun, velký propad u švestek

Sklizeň ovoce v České republice loni meziročně klesla o pět procent na 133 867 tun. Výrazný pokles úrody ovocnáři zaznamenali u švestek, opět velmi slabá byla úroda třešní. Meruňky loni nezasáhly mrazy a jejich sklizeň vzrostla čtyřnásobě. Z dlouhodobého pohledu byla loňská úroda podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o sedm procent. ČTK to dnes řekla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

Nižší sklizeň byla podle ovocnářů způsobena především chladným jarem. "Například u švestek byl na jaře optimismus podstatně vyšší, než byla skutečnost ve sklizni. Nadprůměrné škody byly loni z krupobití. Mrazy sady loni nepoškodily," řekl ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Nástup vegetace přišel loni později, nepříznivé počasí bylo i v období květu, kdy málo létali včely a další opylovači. Výrazný propad plůdku přišel se zpožděním.

Ludvík upozornil, že bilanci sklizní ovlivňuje i to, že v České republice trvale ubývá ovocných sadů. Loni plochy sadů v ČR meziročně klesly o dvě procenta na 13 047 hektarů. Proti roku 2017 to představovalo snížení o 932 hektarů, tedy o sedm procent.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Kupka vládě navrhne snížení slev v dopravě na 50 procent. Stát má díky tomu uspořit téměř dvě miliardy ročně

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve středu vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Vláda ovšem bude vybírat i z dalších variant úpravy slev. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy. Před covidovou krizí stát za slevy dopravcům vyplatil 5,79 miliardy korun v roce 2019, během krize účet klesl asi o dvě miliardy korun.

Slevy platí od září 2018, kdy o nich rozhodla tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových a regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy