Gambrinus liga končí. O nový název válčí Chance a Fortuna

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 4. 2014 10:00
Po 17 letech mění nejvyšší česká fotbalová soutěž titulárního sponzora. O pozici uvolněnou Gambrinusem usilují dvě sázkové kanceláře
Fortuna už z dresů Sparty, ale i dalších klubů zmizela. Teď se chce vrátit jako titulární sponzor celé ligy
Fortuna už z dresů Sparty, ale i dalších klubů zmizela. Teď se chce vrátit jako titulární sponzor celé ligy | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Gambrinus liga po 17 letech mění název. Pivní značka z něj zmizí a o uvolněnou pozici se přetahují dvě nejsilnější firmy na českém sázkařském trhu. Konkrétně Fortuna a Tipsport, který chce s ligou spojit svou značku Chance.

Informují o tom dnešní Hospodářské noviny a deník Insider.

„Mohu potvrdit, že Fortuna učinila v tomto směru vedení českého fotbalu konkrétní nabídku. Jsme si ovšem vědomi toho, že ve hře jsou i další zájemci,“ říká Petr Šrain, mluvčí Fortuny.

Tipsport našlapuje opatrněji. „My a titulární sponzorství ligy? Kdybychom takovou nabídku dostali, jednání bychom se nebránili. S fotbalem průběžně komunikujeme už léta. A za ty roky přišla taková nabídka už několikrát,“ říká Lubomír Ježek, v Tipsportu vedoucí oddělení PR a sponzoringu.

Skutečnost je ovšem taková, že podle informací HN nabízí Fortuna fotbalu za roli titulárního sponzora ligy 55 milionů korun ročně, a to na čtyřleté období. Nabídka Tipsportu, potažmo jeho značky Chance, má činit 40 milionů korun na rok. 

Tipsport: Máme exkluzivitu a nepustíme ji

Fortuna sice zřetelně nabízí výrazně víc, jenže celá věc má jeden velký háček. Tipsport totiž vychází z toho, že má mezi sázkovými kancelářemi na partnerství s fotbalovou ligou exkluzivitu.

Na začátku aktuální sezony se jeho značka Chance stala jedním z řadových sponzorů soutěže. Ročně za to platí jednotky milionů korun. „A tato platná dlouholetá smlouva nám zaručuje exkluzivní práva na marketingovou spolupráci s fotbalovou ligou v odvětví sázkařského byznysu,“ říká Lubomír Ježek z Tipsportu. „Takže pokud by snad s ligou chtěl spojovat svůj brand někdo z našich konkurentů, museli bychom se svého práva na exkluzivitu vzdát. A to rozhodně nemáme v úmyslu.“

Tipsport, který už sponzoruje tuzemskou hokejovou extraligu, chce masivnějším nasazením značky Chance do fotbalu opanovat české sportovní prostředí.

Fortuna se nicméně nevzdává a intenzivně vyjednává s předsedou fotbalové asociace Miroslavem Peltou. „Rozhovory se  sponzory stále probíhají, a proto nebudeme zveřejňovat dílčí výsledky,“ tak zní oficiální stanovisko FAČR.

Fortuna liga se každopádně od příští sezony hrát bude, a to na Slovensku. Z názvu tamní soutěže se totiž přes léto také vytratí pivo, konkrétně Corgoň.

Zajímá vás, proč se Fortuna pustila do války s Tipsportem? Jak vypadá její spolupráce se slovenskou ligou a s polskou Legií Varšava? A jak je na tom Pelta s dalšími sponzory fotbalu? Více si přečtete v dnešních Hospodářských novinách či deníku Insider.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy